«В казематі» аналіз

 

Цикл «В казематі» аналіз

5 квітня Т. Шевченка було несподівано заарештовано і відправлено до Петербурга, де його кинули у каземат ІІІ відділу фортеці. Саме тут поет провів найжахливіші у своєму житті квітень і травень. Т. Шевченко тримався з гідністю, не каявся і не просив пробачення. Був стійким і несхитним. Незважаючи на тяжкі обставинй перебування в казематі, поет писав. Тут він створив 13 поезій, які пізніше об’єднав у цикл «В казематі».

Мотиви циклу «В казематі». Вірші, які складають цикл, вражають багатством жанрів: балади, пісні, ліричні поезії. Такою саме багатою є й тематика творів. У багатьох творах звучать мотиви розлуки, втрати рідних і коханих людей, духовного братства, тривожні роздуми про завтрашній день.

Провідний мотив циклу — мотив суму та самотності. У віршах часто відчувається мотив суму та самотності. Розпочинається цикл поезією «Згадайте, братія моя…». Самотність ліричного героя викликана духовним станом ув’язненого. Йому не вистачає духовного спілкування, тому він звертається до «братів» — членів Кирило-Мефодіївського товариства. Також у поезії звучить і мотив любові до Батьківщини — України.

Самотність має різні причини. У поета у віршах самотність викликана різними причинами. Так, у поезії «Ой одна я, одна» розповідається про дівчину-сироту, якій ні до кого притулитися. Самотність може бути викликана розлукою або нерозділеним коханням, як у поезії «Чого ти ходиш на могилу?». У ній розповідається про самотню матір, що вічно дожидає дочку, яка страждає через смерть коханого.

Мотив пустоти та окраденої долі. Сумним настроєм перейняті твори, у яких ідеться про покинуту хату, яка перетворилася на пустку. А колись же тут жили люди, раділи і на шось надіялися, Ось пустує оселя, яку покинула недбала донька заради розкоші («Не кидай матері»), а там нарікає на вкрадену долю каліка-москаль, повернувшись у село, де його вже ніхто не чекає («Рано-вранці новобранці»).

Твори на історичну тематику. Маленька балада «За байраком байрак» написана на історичну тематику. У ній поет порушує проблему неминучої кари за злочини проти нації. Герой твору, самотній козак, не має спокою у могилі, бо за життя був причетний до братовбивства.

«Садок вишневий коло хати» — шедевр світової лірики. У далекому Петербурзі в казематі згадав Шевченко рідний край, вишневі садки, молодих дівчат, співи яких лунали аж до пізнього вечора. Все це він відтворив у невеликому вірші «Садок вишневий коло хати…». Це мальовнича картина, у якій гармонійно зливається життя природи та життя людини.

Вірші поетичного циклу «В казематі» хвилюють читачів не тільки силою слова та вираження думки. Це також і серйозна наука для кожного з нас, зразок гордої поведінки, самодисципліни та високої моральності.


Vchys: ГДЗ, Решебники , Ответы, Реферати, Твори, ПрезентаціїГДЗ, Решебники и Ответы