«Том Сойєр» скорочено по главах

 

«Том Сойєр» скорочено по главах романа Марка Твена ви можете прочитати за 30 хвилин.

«Пригоди Сойєра» скорочено по главах

Глави 1, 2 «Том Сойєр» скорочено

-Том!

Немає відповіді.

– Том!

Немає відповіді.

– Дивно, куди міг подітися цей хлопчисько! Том, де ти?

Це старенька тітка Поллі кличе бешкетника Тома, що залишився під її опікою . Пустун в цей час в комірчині поїдає варення. Тітка вже зібралася відшмагати його за це прутом, але хлопчисько відвернув її увагу, перемахнув через паркан і втік.

Тітка любить і навіть балує сина своєї покійної сестри, однак церква говорить їй: «Хто шкодує різки – той губить дитину».

треба покарати – змусити в свято працювати. А то ж зовсім розпуститься!

Том в школу не ходив, а весело провів час, купаючись. Його видає зведений молодший брат Сід – слухняний хлопчик, ябіда і тихоня. Том тікає і блукає по містечку до самого вечора, із задоволенням задираючись з іншими хлопчаками.

На наступний ранок тітка все-таки зловила і змусила його білити майже тридцятиметровий високий паркан. Винахідливий хлопчисько намагається умовити зробити цю роботу маленького раба – чорношкірого Джима, але той дуже боїться «старої місіс».

Раптово Тому прийшла в голову блискуча думка: він прикинувся, що для нього білити паркан – одне задоволення. Навколишні хлопчаки підходили подражнити і його і … викуповували право побілити хоч трохи за дитячі скарби: алебастрові кульки, пищалки, недоїдені яблука … І навіть дохлого пацюка з прив’язаною до нього мотузкою, щоб було зручніше крутити.

Глави 3-5 «Том Сойєр» скорочено

Том пред’являє роботу тітці Поллі. Старенька не вірить своїм очам. Вона вручає Тому нагороду – яблуко і читає проповідь про те, що шматок, зароблений своїм трудом, куди солодший. У цей час Тому вдається непомітно поцупити пряник.

Хлопчисько з дозволу тітки відправляється гуляти. На площі дві хлоп’ячих «армії» влаштовують бій. Команда під проводом Сойєра здобуває перемогу. Задоволений, переможець відправляється додому.

Проходячи повз одного будинку, він бачить незнайому дівчинку – чарівне золотоволосе і блакитнооке створення «в білому літньому платтячку і вишитих панталончиках». Думка про колишню «любов» – Емілі Лоуренс – миттєво випаровується, Том закохується в незнайомку. Він починає викидати всякі безглузді штуки – «фігуряє». Дівчинка помічає його зусилля і на прощання кидає через паркан квітку маргаритки. В душі хлопчика розквітають неймовірні мрії.

Вдома тітка Поллі карає за цукорницю, розбиту Сідом. Любляча тітонька тут же кається, але не хоче показати цього, щоб не розбалувати хлопчиська. Том дується в кутку, розважаючись думками про те, як він помре і як всі будуть безутішні.

Увечері юний закоханий блукав під вікнами незнайомки, поки служниця не облили його водою.

Якщо субота була повним пригод вихідним, то в неділю слід було вирушати в недільну школу, де маленькі американці вивчали Біблію і Євангеліє. На прохання двоюрідної сестри Мері Том старанно зубрить завдання і отримує за це від неї подарунок: складаний ножик. Ножик, правда, тупий, але старанний хлопчик примудряється порізати їм весь буфет.

У церкві Сойєр бачить «ту саму» дівчинку. Це Беккі Тетчер, дочка судді. Щоб вразити її, він вирішує претендувати на Біблію. Цю книгу дають за бездоганне знання релігійних текстів. За вивчені вірші дають жовті, червоні і сині квиточки – відповідно кількості вивченого. Том шляхом хитрого обміну збирає потрібну кількість квитків і йому урочисто вручають Святе Письмо. Це означає, що на деякий час Сойєр стане місцевою знаменитістю!

Проте суддя Тетчер надумав поставити герою дня найпростіше питання – і Том ганебно провалив цю екзаменовку!

На церковних службах Том завжди надзвичайно нудиться, придумуючи собі розваги на зразок лову мух або випадково залетілих жуків. Сойєр сповнений презирства до зразкового хлопчика, у якого навіть – ви тільки подумайте! – Є носовичок.

Глави 6-8 «Том Сойєр» скорочено

Вранці Том намагався прикинутися хворим, щоб не йти в школу, але номер не пройшов. Тітка вирвала йому хитаючийся молочний зуб і відправила вчитися.

По дорозі Том розмовляє з сином місцевого п’яниці Гекльберрі Фінном. Всі матері містечка ненавидять обшарпанця Гека, всі хлопці обожнюють цю вільну птицю. Гек хвалиться своїм останнім придбанням – дохлою кішкою, за допомогою якої він збирається нині вночі зводити бородавки. Хлопчаки дуже забобонні: вони вірять в змови, чаклунство, відьом і порчу.

На питання вчителя, чому Том в черговий раз запізнився, хлопчик не викручується, а чесно відповідає:

– Зупинився побалакати з Геком Фінном!

За таку зухвалість Сойєра в покарання саджають «з дівчатами». А йому тільки того й треба – адже єдине вільне місце в ряду дівчаток – поруч з Беккі Тетчер. Том пригощає Беккі Тетчер персиком, проявляє різні знаки уваги і врешті-решт пише на грифельній дошці «Я вас люблю».

Учитель нагороджує його за неувагу жорстокою прочуханкою і відправляє знову в ряд хлопчиків. Така ж порка дістається бешкетникові і за те, що він влаштовує з сусідом по парті Джо Гарпером «гонки клопа» на парті.

Але Тому до прочуханки не звикати. Зате під час великої перерви він встигає ще раз освідчитися Беккі в любові, умовити її на заручини і поцілунок. Тепер вони наречений і наречена.

Том стверджує, що це дуже весело, і недоречно вдаряється в спогади: «От коли ми з Емі Лоуренс …»

Ох, даремно він це зробив!

– Так, значить у тебе вже була наречена? – Вигукнула Беккі.

І закохані, не встигнувши порадіти заручинам, вже посварилися.

Замість того щоб йти в школу, Том побрів у ліс повз садиби вдови Дуглас, що стоїть на вершині Кардіфській гори . У лісі Том вдарився в мрії, уявляючи себе то героїчним солдатом, то індіанським вождем. Нарешті він остаточно вирішив стати піратом – Чорним Месником Іспанських морів.

До Тома приєднується Джо Гарпер і хлопчики із захопленням грають у Робін Гуда, стверджуючи, що бажали б краще на один рік зробитися благородними розбійниками Шервудського лісу, ніж президентами Сполучених Штатів на все життя.


Глави 9, 10 «Том Сойєр» скорочено

Вночі Том і Гек відправляються на кладовище, щоб на свіжій могилі старого Вільямса провести для зведення бородавок якісь маніпуляції з дохлою кішкою. Хлопчики бояться мерців і відьом. Але небезпека виникає зовсім з іншого боку. На цвинтарі біля свіжої могили з’являється дивна трійця: старий п’яниця Мефф Поттер, індіанець Джо (вкрай підозріла особа) і молодий доктор Робінсон. У ті далекі часи релігія забороняла медикам займатися анатомією, розкриваючи трупи. Лікарі, щоб удосконалюватися в своїй професії, були змушені таємно наймати гробокопачів, – медикам ж було потрібно знати, як влаштований людський організм. Між спільниками виникає сварка, спровокована індіанцем Джо, у якого старі рахунки з батьком доктора. Мефф Поттер кидається індіанцю на допомогу. Доктор, обороняючись, обрушує на голову п’яниці важку могильну дошку. Поттер падає без свідомості. Індіанець вбиває доктора ножем і вкладає закривавлену зброю в руку Меффа. Джо вселяє п’яниці, що він – вбивця.

Всю цю сцену з укриття спостерігають перелякані хлопчики. Вони клянуться один одному нікому не проговоритися про те, що бачили. Мстивість індіанця вони побачили на власні очі.

Вранці тітка Поллі карає племінника за нічну відлучку потоком сліз і скарг. Це куди страшніше, ніж порка. Том щиро кається, плаче, просить пробачення. Тітка трохи пом’якшала, але Том знав, що колишньої довіри до нього немає.

Глави 11-18 «Том Сойєр» скорочено

Жителі містечка (давно пора сказати, що він називається Сент-Пітерсберг) обурені вбивством доктора. Натовп на кладовищі бачить Меффа Поттера. Нещасного розгубленого п’яницю кидають до в’язниці.

мучить совість: адже він знає, хто вбивця. Та ще й Беккі Тетчер перестала ходити до школи. Хлопчик впав у смуток, перестав радіти життю. Тітка з ентузіазмом заходилася його лікувати: ванни, обливання … Але Том був як і раніше похмурий. Тоді тітка випробувала новий «утамовувач болю». Тому ліки довелося не до смаку. Він не приймав цей «рідкий вогонь», а «лікував» ім щілину в підлозі. А одного разу з пустощів влив ложечку в пащу кота. Кіт заметушився, застрибав на штори і влаштував в домі справжній розгардіяш. Тітка здогадалася про те, що сталося. Вона обурилася:

– Як не соромно так знущатися над твариною?

– А наді мною можна? – парирував Том.

Тітка була присоромлена.

Том справно ходить в школу. Нарешті є і Беккі. Але вона підкреслено зневажлива.

Ображені на жорстоку долю і своїх домашніх, Том Сойєр і Джо Гарпер вирішують організувати піратську зграю. До них приєднується Гек Фінн. Хлопці спливають на плоту по річці, палять багаття, мріють – як навчив їх начитаний пригодницької літератури Том – про коштовності і прекрасних полонянок. Хлопчики самі толком не знають, хто такі пірати і як саме будуть «викуповувати» полонянок-красунь. Маленькі втікачі розбивають табір на острові, купаються, грають … По річці пливе пароплав. Хлопці розуміють, що люди на пароплаві шукають утоплеників. Хто ж потонув? Том здогадується:

– Це ми!

Совість мучить хлопчиків. Том на шматку кори пише якусь записку і, покинувши сплячих приятелів, крадькома повертається в містечко і відвідує рідний дім. Йому вдається пробратися в будинок тітки Поллі непоміченим. Він чує розмову тітки Поллі з місіс Гарпер. Жінки оплакують загиблих, плач підхоплює і Мері. Тільки Сід намагається вставити єхидне слівце, але заплакані жінки обривають його. осіняє «блискуча ідея». Він залишає рідний дім і повертається на острів.

Піратам на волі стає все нудніше. Від нудьги вони починають вчитися курити. Джо Гарпера і Сойєра з незвички нудить, і вони відправляються в кущі «шукати зниклий ножик». Гроза заливає табір. Однак деякі продукти вдається врятувати – і хлопці раді цьому. Том відкриває приятелям свою «блискучу ідею». Втікачі приходять в церкву … на свої власні похорони. Поява «утоплеників» дуже ефектна. Всі спочатку розгублені, потім славлять Господа веселим співом.

У цей день Том отримав стільки стусанів і поцілунків, що невідомо в чому більше – в стусанів або поцілунках – виражалася любов тітоньки. Втім, незабаром старенька починає дорікати : він знехтував її почуттями, її здоров’ям. Том розповідає свій «віщий сон» – про відвідини ним рідного дому, про розмови і сльозах тітоньки і матері Джо Гарпера. Також він розповідає про записку на корі, яку хотів залишити: «Ми не померли, а тільки втекли і стали піратами …»

Тітонька зворушена, адже те, що сниться людині – то у нього і в душі.

У школі Том і Джо стали героями. Тільки Беккі Тетчер не звертає на нього уваги. На перерві вона розглядає картинки в книжці зі щеголем Альфредом – на зло Тому. Том – їй в помсту – прогулюється з наївною щебетункою Еммі Лоуренс. Тома і Беккі терзають напади пекучих дитячих ревнощів.

Зрештою Том проганяє нічого не розуміючу Еммі, а Беккі – Альфреда. Для того щоб помститися, Альфред заливає чорнилом підручник . Беккі бачить це, але вирішує мовчати.

Глави 19, 20 «Том Сойєр» скорочено

Тітка Поллі дорікає Тома: він знову збрехав їй. «Віщий сон» був усього лише підслуханою розмовою! Том, як здається тітці, всього лише вирішив посміятися над нею. Однак в кишені куртки хлопчика вона знаходить лист – і плаче вже світлими сльозами прощення. Хлопчик, нехай неслухняний і пустотливий, любить свою стару тітку!

А в школі Тома чекають нові неприємності. Учитель задає йому прочуханку за підручник, залитий чорнилом. Порка для Тома – справа звичайна. Він заперечує свою провину лише «для порядку», думаючи, що раптом і справді, розпустувавшись, перекинув чорнило на підручник.

А з Беккі сталася зовсім жахлива історія: вона виявила, що ящик столу вчителя містера Доббінса не зачинено! А в столі зберігалася таємнича книга, яку вчитель читав під час контрольних. Зрозуміло, Беккі було цікаво. Вона відкрила ящик. Книга називалася «Анатомія». Там була розфарбована постать людини. Беккі зацікавилася. Але тут на книгу впала чиясь тінь … Звичайно, це був Том Сойєр! Беки здригнулася і розірвала сторінку книги. Вона впевнена, що Том донесе на неї. Ганьба! Ганьба! Її жодного разу не сікли в школі!

Том не розуміє, яка, власне, ганьба в прочуханці. Подумаєш! Ці дівчата такі пестуни …

Учитель приходить в страшний гнів і починає допит:

– Хто розірвав книгу?

Том бачить, що Беккі вся тремтить, не в силах приховати правду. Тоді він вискакує з визнанням:

– Це зробив я!

Захоплена любов в очах Беккі винагородила Тома за нову, ще більш жорстоку, порку і за двогодинне «ув’язнення» в школі після уроків. Він знав, що вдячна дівчинка буде чекати його звільнення …


Глави 21-28 «Том Сойєр» скорочено

Учитель Доббінс перед канікулами все більше лютує, вишукуючи найменші приводи для покарання. У головах учнів дозріває план помсти … Напередодні випускного іспиту (він же – демонстрація всіх талантів школи) маленькі пустуни змовилися з учнем живописця. У цього живописця учитель харчувався і – що гріха таїти! – Був упереджений до алкогольних напоїв. Коли Доббінс, підпивши, заснув, учень зробив «цей жарт».

На іспиті, під час утомливих виступів, вчитель задрімав. І тут з горищного люка на мотузках спустили кішку. Рот її був зав’язаний – щоб не нявкала. Кішка відчайдушно звивалася, щоб хоч у щось вчепитися пазурами. І нарешті вона вчепилася в щось м’яке … Це був парик вчителя! Кішку з перукою тут же підняли наверх. І поглядам присутніх відкрилася сяюча лисина Доббінса. Учень живописця покрив її позолотою …

Всі розійшлися. Почалися канікули.

Канікули не принесли Тому довгоочікуваної радості: заїжджий цирк – і наступні ігри в цирк – фокусники, ворожбити, гіпнотизери … Все це залишало в душі відчуття порожнечі. Беккі на літо відвезли батьки в їх рідне містечко Константинополь. Літо померкло для хлопчика. А тут його ще надовго поклала в ліжко кір. Він мало не помер. Коли Том нарешті відчув себе краще і вийшов з дому, з’ясувалося, що всі його друзі – навіть Гек Фінн! – Вдарилися в праведництво і цитують Євангеліє. Бідолаха відчуває себе мало не єдиним грішником на землі. Однак Тому незабаром представився випадок знову показати себе героєм. Під час суду над Меффом Поттером Том розповідає про все, що трапилося на кладовищі, і рятує нещасного від смертної кари. Коли Том дає свідчення, метис (індіанець Джо) тікає через вікно. Поттер виправданий!

Том насолоджується своєю славою вдень, а ночами не може заснути: індіанець напевно вирішив помститися йому!

Поступово тривога Тома вляглася, і він знаходить собі нову розвагу: пошуки скарбу. У компанію він запрошує Гека Фінна. Де вони тільки не копали! Нарешті вирішили відправитися в покинутий будинок, відомий як «будинок з привидами». Забралися на горище. І раптом в будинок увійшли двоє волоцюг, явно з наклеєними вусами і в перуках. Один з них був індіанець Джо! У «будинку з привидами» ці злочинці ховали награбоване. Але, копнувши глибше напівзруйновану підлогу, бродяги виявляють скриньку з тисячами доларів, захований кимось раніше. Золото!

Запідозривши, що хтось ховається на горищі, грабіжники забирають всі багатства з собою, умовившись сховати їх у «номері другому під хрестом». Хлопчики дорікають себе: «Навіщо ми залишили на виду кирку і лопату зі свіжою землею?» Саме ці докази підштовхнули грабіжників до підозр і втечі.

Том і Гек дуже перелякані. Однак вони все-таки сподіваються відшукати скарб. Том навіть пробирається в занепалий готель – о той номер, де зупинився індіанець Джо. Але ніякого скриньки він там не знаходить.

Глави 29-32 «Том Сойєр» скорочено

Сім’я судді повертається в місто. Том щасливий: він знову зустрічається з Беккі! Батьки дівчинки влаштовують пікнік: діти попливуть на пароплаві по річці під наглядом кількох дівчат і юнаків. Мати Беккі дозволяє дівчинці переночувати у подруги – Сюзі Гарпер, яка живе ближче до пристані.

Том умовляє Беккі відправитися на ночівлю до вдови Дуглас – вдова гостинна, у неї майже завжди є морозиво! А мама просто не дізнається, де Беккі ночувала.

Пароходик прибивається до берега, діти грають на галявині, пригощаються різними наїдками. А потім всі йдуть в печеру. Це заплутаний лабіринт, що тягнеться не тільки в сторони, але і в глибини землі: «лабіринт під лабіринтом». Ніхто не може похвалитися, що повністю «знає печеру». Молодь і діти гуляли до вечора …

А Гек чергує біля готелю … Вночі він бачить дві підозрілі фігури. В одного з волоцюг під пахвою, здається, скринька. Хлопчик починає стеження. Йому здається, що скарби хочуть закопати на Кардіфській горі. Гек стає свідком жахливого розмови: індіанець Джо збирається помститися вдові (відрізати їй вуха!) За те, що її покійний чоловік, суддя, колись заарештував Джо за бродяжництво і навіть звелів його висікти. Злочинці вичікують хай розійдуться гості і згасне світло.

Гек пускається бігти. Він стукає в будинок старого фермера, у якого є сильні і здорові дорослі сини.

– Гек Фінн! Не те це ім’я, щоб перед ним відкривати двері! – Намагається пожартувати фермер, але швидко метикує, що справа неабияка.

Захопивши рушниці, фермер та його сини відправляються на допомогу вдові. Гек чує крики і постріли. Хлопчик пускається навтьоки.

Розбійників не вдалося зловити. Збираються влаштувати на них облаву. Гек проговорився старому-фермеру, що «глухонімий іспанець» – це індіанець Джо.

А Том і Беккі заблукали в печері, тікаючи від кажанів. Їх відсутність на пароплаві не було помічено. Тільки вранці починають бити тривогу. На пошуки дітей відправляються цілі групи, але знайти дітей не вдається. Виявили тільки напис свічковий кіптявою «Том і Беккі» і стрічку дівчинки. Мати Беккі і тітка Поллі ридають.

Діти в печері зголодніли, змучилися, втомилися. Тому вдалося знайти струмочок води, він віддав Бекі невеликий шматок пирога – всю їжу, що прихопили з собою. Свічки догорають … Беккі спить в обіймах Тома, а прокинувшись, плаче: «Вже краще не прокидатися …»

Том залишає Беккі у джерельця, а сам, розмотуючи клубок мотузки, вирушає досліджувати печеру. Може, вдасться знайти вихід? А раптом їх вже шукають? Том бачить світло і з надією вирушає на цей світ. Кому ж належить рука зі свічкою? індіанця Джо!

Том сахається геть від індіанця, проте незабаром знову вирушає досліджувати бічні галереї. І раптом він бачить денне світло! Так він знайшов не відомий нікому вихід з печери. Хлопчик і дівчинка вибираються на волю.

Місто вітає врятованих!

Змучені діти захворіли. Нездоровий після пережитого і Гек Фінн. Нарешті діти набираються сил.

Суддя Тетчер повідомляє Тому, що дерев’яні двері в печеру оббиті бляхою і замкнені на три замки. Ніхто туди вже не увійде!

Том мало не непритомніє: в печері – індіанець Джо!

Глави 33-35 «Том Сойєр» скорочено

Мало не все населення містечка зібралося подивитися на те, як знайдуть індіанця Джо. Нещасний добрався до дверей і помер біля неї. Він загинув голодною смертю, марно намагаючись вирізати ножем під дверима отвір для виходу. Пам’яткою печери стала чаша індіанця Джо – видовбаний камінь для збору води, що капає зі сталагміта.

Тому навіть стало шкода злочинця. Проте хлопчик нарешті позбавився від гнітючого страху перед помстою жорстокого ворога.

Том розповідає Гекові, що випадково він побачив, куди ховає Джо свій скарб. Це таємниче місце – в печері! В щілині, на глиняному схилі хлопчики знаходять скриньку зі скарбом – місце його знаходження позначено хрестом, виведеним кіптявою. Діти пересипають золото в мішки. Вимазані глиною багатії везуть своє добро у візку, їх перехоплюють і відправляють в будинок вдови Дуглас, де змушують вимитися і переодягнутися.

При великому скупченні гостей вдова оголошує, що Гек – її рятівник. Вона вирішила взяти його до себе на виховання і згодом забезпечити його грошима на свою справу.

Том каже, що Гек і сам багата людина. Він вивалює перед гостями вдови мішки з золотом: половина – Сойєра, половина – Фінна! Гроші порахували. Виявилося, що в скриньці знаходиться більше дванадцяти тисяч доларів. На ті часи це була велика сума: один долар з чвертю коштувала квартира на тиждень для хлопчика з витратами на стіл, прання і так далі.

Гроші хлопчиків поклали в банк під відсотки – і кожен день Том і Гек отримували по долару.

Містом оволоділа лихоманка пошуку скарбів. Кожному хочеться знайти скарб, проте удача більше нікому не посміхається.

Гек деякий час живе у вдови Дуглас. Життя по дзвінку, «огидно чисті простирадла», серветки та столові прилади, необхідність відвідувати церкву жахливо пригнічують маленького волоцюгу. Він сумує за свободою і зрештою тікає від вдови і поселяється в порожній бочці.

– Багатство – це туга і турбота … – зітхає Гек і просить Тома забрати у нього гроші.

Том умовляє Гека повернутися до вдови – адже створюється нова зграя, на цей раз не піратів, а благородних розбійників. Гек погоджується.

На цьому і закінчується «біографія хлопчика», а «біографію чоловіка» автор поки написати не готовий …


Vchys: ГДЗ, Решебники , Ответы, Реферати, Твори, ПрезентаціїГДЗ, Решебники и Ответы