«Аліса в країні чудес» аналіз
«Аліса в країні чудес» аналіз твору
Автор– Льюїс Керролл
Рік написання – 1865
Прототип – Аліса Лідделл.
Жанр. Повість-казка
Тема. Дивовижні, фантастичні пригоди дівчинки Аліси вві сні
Ідея. Слід прагнути до пізнання світу, мріяти, бути чесним та сміливим, цінувати прості радощі життя, щасливе дитинство.
«Аліса в країні чудес» герої. Головна героїня – семирічна дівчинка Аліса. Другорядні: Білий Кролик, Чеширський Кіт, Казна-Що-Не-Черепаха, Капелюшник, Герцогиня, Березневий заєць, Соня, Блакитна Гусінь, Грифон, Чирвовий Валет, Королева сердець, Король сердець, Додо, Ящур Крутихвіст
Художні особливості мови. Наявність парадоксів, нонсенсу, каламбурів, пародій на вірші, гри слів, фразеологізмів та ін.
Композиція «Аліса в країні чудес»
Твір складається з 12 розділів:
Вступний вірш
|
|
Сюжет казки «Аліса в Країні чудес»
Аліса біжить за Білим Кроликом і раптово провалюється в глибоку кролячу нору, яка виводить її в загадкову кімнату з безліччю зачинених дверей. Крізь одну з них вона бачить прекрасний сад, але ніяк не може туди пролізти, бо дверцята надто малі. Аліса помічає, що з’їдені пиріжки або гриби, а також випиті рідини призводять до зміни її росту. В результаті вона ледь не тоне в морі сліз, виплаканих нею ж. Потім ледь не ламає будинок Білого Кролика і опиняється в будиночку Герцогині, де зустрічає Чеширського Кота. Там Аліса дізнається, що Королева Сердець влаштовує змагання з гри в крокет. Побувавши на шаленому чаюванні англ. Mad Tea Party у Березневого Зайця, вона все ж таки опиняється в прекрасному саду на грі в крокет, де порушено всі відомі правила: замість ключок використовують фламінго, замість м’ячів — їжаків, а в якості воріт служать солдати. Гра поступово перетворюється на несправедливий суд над Валетом, якого підозрюють в крадіжці цукерок (в інших перекладах — котлет, пиріжків; в оригіналі англ. tarts — тарталети, начинку яких Валет з’їв). Під час суду, в критичний момент, коли персонажі перетворюються на гральні карти та накидаються на неї, Аліса прокидається і розуміє, що все, що сталося було лише сном.
Особливості повісті-казки Л.Керролла «Аліса у Країні Див»
Немає чаклунів, добрих і злих героїв, «чарівних помічників» та інших традиційних казкових образів
Герої мають ігрове «походження»
Мовні жарти й ігри
Пародії на вірші та пісні, популярні в Англії 60-80-х років ХІХ ст
- Нонсенс
- Елементи казки у творі: Країна Див; перетворення Аліси; тварини, які розмовляють
- Реальність у творі: прогулянка дітей; навчання у школі; знання, там отримані; характер Аліси