Російський характер в оповіданні М. Шолохова «Доля людини»
Про загадковий російський характер багато говорили за межами Росії. Іноземцям важко збагнути вчинки цих людей, які здатні на самопожертву в ім'я високої ідеї або іншої людини.
Особливості російського характеру розкрито в оповіданні М. Шолохова «Доля людини» на прикладі головного героя твору — Андрія Соколова.
Довоєнне життя героя було звичайним: роки громадянської війни, кохання, одруження, сім'я. Війна різко поділила його життя на щасливе минуле і тяжке теперішнє. Андрій Соколов у годину негоди став на захист Вітчизни, пройшов німецький полон, пережив смерть сина в день закінчення війни і знайшов у собі сили прихистити сироту Ванюшку.
У найскладніші моменти життя герой завжди повторював фразу: «Я повинен!». Відразу стає зрозумілим, що перед нами людина дії, здатна на сміливі, муж ні вчинки. Своєю хоробрістю і почуттям власної гідності Андрій Соколов вразив навіть начальника німецького табору Мюллера, який відверто сказав це полоненому: «Ти хоробрий солдат. Я — теж солдат і поважаю достойних супротивників» Витримавши усі страждання полону, втративши рідних, залишившись без домівки, Андрій Соколов не зламався. Його зболена душа здатна була обігріти теплом маленького самотнього хлопчика, захистити його від буревіїв життя. Андрій Соколов довго думав, перш ніж забрати Ванюшку. Адже він розумів усю відповідальність, яка лягала на його плечі. Та невитрачене батьківське почуття взяло своє. Діти не повинні бути самотніми. І в цьому полягає ще один подвиг героя, найвищий, — подвиг людяності.
Отже, на думку М. Шолохова, загадковість і сила російського характеру — це стійкість і мужність, відвага і здатність зберегти людську гідність навіть у найскрутніших ситуаціях. А ще — надзвичайно висока моральність, гуманізм, людяність, яких не могли знищити навіть нелюдські страждання.