Остап Вишня — письменник-новатор

 
 

Сатира і гумор — прадавні жанри літератури, що висміюють хиби людей, суспільства, держави тощо. Як правило, гумор асоціюється з висміюванням рис людини, а сатира — держави та суспільного ладу. В час, коли творив Остап Вишня, навіть гумористичні твори мали утверджувати більшовизм. Але ж це розходилося з сутністю сатири. Тому Остап Вишня, справжній сатирик за природою свого рідкісного обдаровання, був, можна сказати, єдиним письменником, що працював у жанрі сатири і гумору. Звісно, були гумористичні твори, написані іншими письменниками, але їх краще віднести до спроб їхніх авторів реалізувати себе в цьому жанрі, а ті твори, що писалися на замовлення і захищали більшовиків, взагалі не можна назвати сатиричними.

Остап Вишня — письменник-новатор, найяскравіша постать українського національного відродження 20-х років. Він не тільки розширив тематику, а й збагатив жанрові різновиди памфлету, фейлетону, гуморески, нарису.

Остап Вишня виступив творцем різновиду фейлетону та гуморески — усмішки. Найхарактернішою ознакою нової жанрової форми — “вишневої усмішки” — є ліричне забарвлення гумористичної розповіді. Саме в усмішках особливо яскраво виявилося органічне злиття двох граней незвичайного таланту письменника — гумору і лірики. В цьому неповторному поєднанні — секрет привабливості і надзвичайної популярності чародія сміху. Лаконізм, влучність, дотепність, іронічність, обов’язкова присутність завжди усміхненого автора, що проявляє себе в. окремих репліках оповідача, — такі основні ознаки нової жанрової форми. Письменник блискуче застосовує у своїх усмішках гротеск і гіперболу, вдається до контрасту і сатиричного словотворення і все це переплітається із задушевним ліризмом.

В Остапа Вишні є цілі тематичні цикли усмішок: сільські, кримські, закордонні, реконструктивні, київські, мисливські тощо. Уже протягом 20-х років він видрукував близько 25 збірок “Вишневих усмішок”, що мали надзвичайну популярність серед широкого загалу.

Новаторство Остапа Вишні полягає і в тому, що він створив в українській сатирично-гумористичній літературі образ позитивного героя. У своїх творах письменник зображував життєві явища в добродушному, жартівливому тоні, а окремі, незначні вади людини гуморист піддавав легкій доброзичливій насмішці, адже немає на світі ідеальних людей. Так, автор добродушно сміється з діда Свирида та його кума із “Зенітки”, але ж дід Свирид, не зважаючи на це, є цілком позитивним героєм, саме завдяки його образу письменник розкрив ідею вірності своїй Вітчизні. Остап Вишня умів лагідно зігріти людину своєю теплою усмішкою. Так, наприклад, у творі “Дід Матвій” звучить сміх любові.

Творячи в часи, коли сатира і гумор у чистому вигляді просто не могли існувати через офіційний режим, Остап Вишня зумів не тільки продовжити традицію цих жанрів, але й збагатити її, зробити свій вклад у її розвиток і по праву завоювати любов і визнання народу.

Vchys: ГДЗ, Решебники , Ответы, Реферати, Твори, ПрезентаціїГДЗ, Решебники и Ответы