Короткий зміст А зорі тут тихі Васильєв Б. Л

 

Травень 1942 р. Сільська місцевість у Росії. Іде війна з фашистською Німеччиною. 171 – м залізничним роз’їздом командує старшина Федот Евграфыч Васков. Йому тридцять два роки. Утворення в нього всього чотири класи. Васков був одружений, але дружина його втекла з полковим ветеринаром, а син незабаром умер.

На роз’їзді спокійно. Солдати прибувають сюди, оглядаються, а потім починають «пити так гуляти». Васков завзято пише рапорти, і, зрештою, йому надсилають взвод «непитущих» бійців – дівчата – зенітниць. Спочатку дівчини посміюються над Васковым, а він не знає, як йому з ними обходитися. Командує першим відділенням взводу Рита Осянина. Чоловік Риты загинув на другий день війни. Сина Альберта вона відправила до батьків. Незабаром Рита потрапила в полкову зенітну школу. Зі смертю чоловіка вона навчилася ненавидіти німців «тихо й нещадно» і була сувора з дівчинами зі свого відділення.

Німці вбивають піднощицю, замість її надсилають Женю Комелькову, струнку руду красуню. На очах Жені рік назад німці розстріляли її близьких. Після їхньої загибелі Женя перейшла фронт. Її підібрав, захистив «і не те щоб скористався беззахисністю – приліпив до себе полковник Лужин». Був він сімейний, і військове начальство, прознавши про це, полковника «у зворот взяло», а Женю направило «у гарний колектив». Незважаючи ні на що, Женя «товариська й бешкетна». Її доля відразу «перекреслює Ритину винятковість». Женячи й Рита сходяться, і остання «відтає».

Коли мовлення заходить про переклад з передовий на роз’їзд, Рита надихається й просить послати її відділення. Роз’їзд розташовується неподалік від міста, де живуть її мати й син. По ночах тайкома Рита бігає в місто, носить своїм продукти. Один раз, вертаючись на світанку, Рита бачить у лісі двох німців. Вона будить Васкова. Той одержує розпорядження від начальства «піймати» німців. Васков обчислює, що маршрут німців лежить на Кировскую залізницю. Старшина вирішує йти коротким шляхом через болота до Синюхиной гряди, що тягнеться між двома озерами, по якій тільки й можна добратися до залізниці, і чекати там німців – вони напевно підуть окружним шляхом. Із собою Васков бере Риту, Женю, Лізу Бричкину, Соню Гурвич і Галю Четвертак.

Ліза із Брянщины, вона – дочка лісника. П’ять років доглядала за смертельно хворою матір’ю, не змогла через це закінчити школу. Заїжджий мисливець, що розбудив у Лізі першу любов, обіцяв допомогти їй надійти в технікум. Але почалася війна, Ліза потрапила в зенітну частину. Лізі подобається старшина Васков.

Соня Гурвич із Мінська. Її батько був дільничним лікарем, у них була більша й дружна сім’я. Сама вона провчилася рік у Московському університеті, знає німецький. Сусід по лекціях, перша любов Соні, з яким вони провели всього один незабутній вечір у парку культури, пішов добровольцем на фронт.

Галя Четвертак виросла в дитячому будинку. Там її «наздогнала» перша любов. Після дитячого будинку Галя потрапила в бібліотечний технікум. Війна застала її на третьому курсі.

Шлях до озера Вопь лежить через болота. Васков веде дівчин по добре відомій йому стежинці, по обох сторони якої – трясовина. Бійці благополучно добираються до озера й, затаївшись на Синюхиной гряді, чекають німців. Ті з’являються на березі озера тільки на наступний ранок. Їх виявляється не двоє, а шістнадцять. Поки німцям залишається біля трьох годин ходу до Васкова й дівчин, старшина посилає Лізу Бричкину назад до роз’їзду – доповісти про зміну обстановки. Але Ліза, переходячи через болото, оступається й тоне. Про це ніхто не знає, і всі чекають підмоги. А доти дівчини вирішують увести німців в оману. Вони зображують лісорубів, голосно кричать, Васков валить дерева.

Німці відходять до Легонтову озера, не вирішуючись іти по Синюхиной гряді, на якій, як вони думають, хтось валить ліс. Васков з дівчинами перебирається на нове місце. На колишнім місці він залишив свій кисет, і Соня Гурвич викликається принести його. Кваплячись, вона натикається на двох німців, які вбивають її. Васков з Женею вбивають цих німців. Соню ховають.

Незабаром бійці бачать інших німців, що наближаються до них. Сховавшись за кущами й валунами, вони стріляють першими, німці відходять, боячись невидимого супротивника. Женячи й Рита обвинувачують Галю в боягузтві, але Васков захищає її й бере із собою в розвідку в «виховних цілях». Але Васков не підозрює, який слід у душі Галі залишила Сонина смерть. Вона налякана до жаху й у самий відповідальний момент видає себе, і німці вбивають її.

Федот Евграфыч бере німців на себе, щоб повести їх від Жені й Риты. Його ранять у руку. Але йому вдається піти й добратися до острова на болоті. У воді він зауважує спідницю Лізи й розуміє, що допомога не прийде. Васков знаходить місце, де зупинилися на відпочинок німці, убиває одного з них і йде шукати дівчин. Вони готуються прийняти останній бій. З’являються німці. У нерівному бої Васков і дівчини вбивають декількох німців. Риту смертельно ранять, і поки Васков відтягає її в безпечне місце, німці вбивають Женю. Рита просить Васкова подбати про її сина й стріляє собі в скроню. Васков ховає Женю й Риту. Після цього він іде до лісової хатинки, де сплять оставшиеся в живих п’ятеро німців. Одного з них Васков убиває на місці, а чотирьох берет у полон. Вони самі зв’язують один одного ременями, тому що не вірять, що Васков «на багато верст один – одинешенек». Він непритомніє від болю тільки тоді, коли назустріч уже йдуть свої, росіяни. Через багато років сивий кремезний старий без руки й капітан – ракетник, якого кличуть Альберт Федотыч, привезуть на могилу Риты мармурову плиту

Vchys: ГДЗ, Решебники , Ответы, Реферати, Твори, ПрезентаціїГДЗ, Решебники и Ответы