Войти
Закрыть

Якими були природа і населення Стародавньої Греції

6 Клас , Всесвітня історія 6 клас Пометун, Мороз

 

Зверніть увагу!!!
 
Ви переглядаєте матеріал до підручника "Всесвітня історія 6 клас Пометун, Мороз", якщо раптом вам потрібні ВІДПОВІДІ до цієї теми:
 
 

§ 25. ЯКИМИ БУЛИ ПРИРОДА І НАСЕЛЕННЯ СТАРОДАВНЬОЇ ГРЕЦІЇ

1. ВПЛИВ ПРИРОДНО-ГЕОГРАФІЧНИХ УМОВ НА РОЗВИТОК ГРЕЦЬКОЇ ЦИВІЛІЗАЦІЇ

За текстом підручника і картою (див. с. 115) зробіть висновки, як природно-географічні умови Стародавньої Греції могли впливати на її розвиток.

Територія Стародавньої Греції охоплює південну частину Балканського півострова (його ще називають Балканами) й узбережжя Малої Азії. Народи, що населяли ці землі в давнину, називали свою батьківщину Елладою, а себе — еллінами.

Із трьох боків Еллада має вихід до моря: із заходу її омиває Іонічне море, на сході — Егейське, а на півдні — Середземне. Проте береги не скрізь однакові. Західне і південне узбережжя скелясті, а на сході море в багатьох місцях глибоко врізається в суходіл, утворюючи численні затоки і зручні бухти. До того ж, в Егейському морі безліч островів. Найбільшими з них є Крит, Евбея, Родос, Саламін.

Балканські гори та плоскогір’я займають дві третини території Греції. На півночі височить завжди вкрита снігом вершина Олімп. За уявленнями еллінів, саме на ній жили давньогрецькі боги.

Клімат у Греції теплий. Під час короткої зими йдуть дощі, морозів майже не буває. Улітку — спекотно, дощів випадає мало. Повноводних річок у Греції немає, тому в літні місяці значна її частина страждає від засухи. Не дивно, що одним із побажань стародавніх греків було — «щасливої дороги та свіжої води».

Природа Греції різноманітна. Гори покриті сосновими, дубовими и буковими лісами, а в долинах ростуть вічнозелені кипариси, лаври й олеандри.

Гори Еллади багаті на дорогоцінні, кольорові метали та залізо, славляться також покладами будівельного каменю, мармуру, високоякісної глини.

Античний — той, що стосується давньогрецької або давньоримської культури, мистецтва, суспільного ладу тощо.

2. ЗАНЯТТЯ НАСЕЛЕННЯ ДАВНЬОЇ ГРЕЦІЇ

Які племена мешкали на теренах Стародавньої Греції?

У III тис. до н.е. Балкани з півночі захопили племена ахейців, які підкорили місцеве населення й заселили півострів. У II тис. до н.е. племена дорійців потіснили їх на менш родючі землі. Давні народи, які населяли територію Греції, разом із ахейцями й дорійцями утворили єдиний народ.

У давнину Греція ледве забезпечувала себе продуктами землеробства. Із зернових переважав не примхливий до ґрунту ячмінь. Свого зерна жителям Греції часто не вистачало, тому його ввозили з інших країн. Основне багатство цієї землі й до сьогодні — це виноградники та маслинові гаї, що їх вирощують на схилах гір. Оливки (плоди маслинового дерева) вживали в їжу, маринували, солили, з них виготовляли і поживну смачну олію. Варто зазначити, що в обмін на вино й олію греки в давнину одержували значно більше хліба, ніж можна було його виростити в усій країні.

На кам’янистих і покритих густими чагарниками схилах гір скотарі Стародавньої Греції розводили невибагливу до корму худобу: кіз, овець і свиней.

Тож звичайною їжею стародавніх греків були хліб, оливи, козине молоко, сир, овочі, риба та вино. М’ясо могли собі дозволити вживати лише заможні люди.

На основі тексту та малюнків розкажіть про сільське господарство Стародавньої Греції.

Водночас природні умови Греції сприяли розвитку ремесел. Зокрема, завдяки покладам заліза та міді розвивалася обробка металів і ковальство. З високоякісної глини виготовляли посуд і черепицю, а із золота і срібла — прикраси. Мармур використовували для спорудження храмів і громадських споруд.

1 — збирання оливок; 2 — сільськогосподарські роботи (вазопис); 3 — селянське господарство (сучасний малюнок)

Вазопис — розпис керамічних виробів у Стародавній Греції.

Поясніть, що зображено на ілюстраціях. Як наведені пам’ятки характеризують розвиток ремесел у Греції в II тис. до н.е.?

Зразки давньогрецьких виробів II тис. до н.е.

Уже в найдавніші часи греки були вправними мореплавцями та рибалками, будували невеликі човни. Пізніше ці човни стали більшими і їх оснащували щоглами з вітрилами. Уздовж бортів сиділо 50 гребців, на кормі стояв кормчий (рульовий), який керував кораблем за допомогою великого весла. Плавали тоді вздовж берегів або від острова до острова. Найбезпечнішими для плавання були літо та осінь. З листопада до лютого сильні вітри робили плавання небезпечним.

Грецький корабель (сучасна історична реставрація)

Та попри небезпеку, греки віддавали перевагу морським шляхам. Адже море, на відміну від гір, їх не лише об’єднувало, а й годувало.

3. ПЕРЕКАЗИ ПРО НАЙДАВНІШУ ІСТОРІЮ ГРЕЦІЇ

Пригадайте, що ви знаєте про міфи з уроків світової літератури. Які міфи присвячено острову Кріт і його мешканцям?

Найвідоміші давньогрецькі міфи присвячені острову Крит, де народився головний бог греків — Зевс. Згодом він, закохавшись, викрав і привіз сюди доньку фінікійського царя — Європу. Тут вона народила величному богові сина Міноса, майбутнього царя Криту. Але Мінос прогнівив богів, і вони покарали його народженням сина з головою бика — Мінотавра. Чудовисько заховали в Лабіринті, з якого не міг вийти жоден смертний. Кожні дев'ять років підвладні Міносу народи відправляли на острів по 7 найчарівніших юнаків і дівчат, які повинні були стати здобиччю чудовиська.

Серед них одного разу опинився давньогрецький герой Тесей, син афінського царя Егея, який прагнув знищити Мінотавра. Дочка царя Міноса — Аріадна покохала Тесея і дала йому меч та клубок ниток. Тесей прив’язав нитку біля входу в Лабіринт і, розмотуючи клубок, пішов шукати Мінотавра. Убивши його, Тесей, ідучи зі своїми супутниками за рятівною ниткою Аріадни, вийшов з Лабіринту.

На Криті, за уявленнями греків, мешкали й інші славнозвісні міфологічні герої — Дедал й Ікар, Геракл та інші. Не дивно, що саме тут учені-археологи знайшли залишки найдавнішої грецької цивілізації.

Який епізод міфу зображений на ілюстрації?

Перевірте засвоєне на уроці

1. Як стародавні греки називали свою країну і себе?

2. Які ремесла розвивалися в Стародавній Греції?

3. Про яких богів і героїв Стародавньої Греції ви дізналися?

4. Порівняйте природні умови та спосіб ведення сільського господарства у Стародавньому Єгипті та Стародавній Греції. Під час відповіді використайте опорні слова: море; гори; ґрунти; річки.

5. У Стародавній Греції говорили: «Гори захищають і роз'єднують, а море об’єднує». Поясніть цей вислів, користуючись картою.

Домашнє завдання

1. Знайдіть у додатковій літературі або в Інтернеті відомості про інші давньогрецькі міфи. Підготуйте усний переказ одного з них.

2. Пригадайте та поясніть кілька крилатих висловів, пов’язаних із давньогрецькою міфологією.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Всесвітня історія 6 клас Пометун, Мороз", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Зверніть увагу!!!
 
Ви переглядаєте матеріал до підручника "Всесвітня історія 6 клас Пометун, Мороз", якщо раптом вам потрібні ВІДПОВІДІ до цієї теми:
 
 ТИСНІТЬ СЮДИ "Якими були природа і населення Стародавньої Греції (відповіді)"
 

Схожі матеріали з Всесвітньої історії 6 класу

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду

Навігація