Диктатура Цезаря
- 27-04-2022, 00:23
- 391
6 Клас , Всесвітня історія 6 клас Дудар, Гук 2019
§ 32. Диктатура Цезаря
Внутрішня ситуація в імперії у І ст. до н. е.
Після багатьох переможних війн Риму в Середземномор’ї територія держави збільшилася, але внутрішня ситуація ускладнилася через становище дрібних землевласників. Коли чоловік служив у війську, він не мав можливості займатися господарством, відтак потрапляв у боргову залежність чи навіть перетворювався на раба. Раб, своєю чергою, не міг служити у війську. Отже, римська армія втрачала боєздатність, а суспільне напруження зростало. Дехто з політиків, наприклад Сципіон Африканський, пропонував великим землевласникам повернути землю державі, щоб чиновники перерозподілили її між бідними римлянами. Така реформа сприяла посиленню Риму. Прихильники цієї ідеї — популяри — почали об’єднуватися, їхнім намірам протистояли оптимати.
У 133 р. до н. е. народний трибун, представник популярів Тіберій Гракх запропонував сенату передати безземельним громадянам державні землі, які були захоплені багатіями. Але інший трибун оптимат Марк Октавій застосував право вето. Тоді Тіберій Гракх за підтримки народних зборів домігся зміщення Октавія. Це викликало обурення сенату. До того ж вороги трибуна поширювали чутки, що нібито Гракх має намір позбавити сенат влади і правити одноосібно. І сенатори вирішили вбити Гракха.
Брати Гракхи
Прочитайте, як про вбивство Тіберія Гракха написав Плутарх.
Чому сенатори зважилися на страшний злочин — убивство трибуна?
Тіберій Гракх загинув, але завдяки створеній за його життя комісії з перерозподілу земель протягом п’яти років наділи отримали понад 70 тисяч громадян. У 123 р. до н. е. його брата Гая Гракха було обрано народним трибуном.
Спроба обмежити владу сенату коштувала Гаю Гракху життя. Сенат підняв військо, і під час штурму пагорба Авентин, на якому розміщувався центр плебейського руху проти патриціїв, було вбито величезну кількість популярів. Гай умовив свого вірного раба убити його, аби позбавити страждань і безчестя. Так закінчилися спроби братів Гракхів змінити життя у Римі.
Прочитайте текст. Визначте, що спільного було у діяльності братів Гракхів.
Диктатура Сулли
Реформи братів Гракхів продовжив консул Гай Марій. Він народився у бідній родині, проте завдяки таланту здобув значний авторитет у війську, а потім і загалом серед римлян. Його сім разів обирали консулом. Гай Марій реформував армію: до війська брали усіх охочих громадян, за станом здоров’я придатних до служби; солдатам і офіцерам платили винагороду, видавали зброю, їх годували. Унаслідок військової реформи Гая Марія було сформовано боєздатну, професійну, добре навчену римську армію.
Поміркуйте, чому для Риму питання війська залишалося актуальним сотні років.
Гай Марій представляв інтереси популярів. У 88 р. до н. е. консулом було обрано представника оптиматів Луція Корнелія Суллу, теж уславленого полководця. Після смерті Гая Марія Сулла завдяки перемозі у війні з Парфянським царством у 82 р. до н. е. та внутрішньодержавним обставинам став правителем Риму і був проголошений довічним диктатором з необмеженою владою. Відтак він припинив безкоштовну видачу хліба, підвищив роль сенату, обмежив владу народних зборів і фізично знищив своїх супротивників. Диктатура Сулли, зокрема обмеження повноважень народних зборів, спричинила поглиблення кризи республіканського ладу.
Повстання Спартака (74-71 рр. до н. е.)
Пригадайте, що вам відомо про гладіаторів.
Поміркуйте, яким було становище рабів у Давньому Римі. Чи могли раби покращити своє становище?
Бій гладіаторів
Постійні війни, збереження боргового рабства, підтримка піратства призвели до швидкого зростання кількості рабів у Римі. Їх не вважали за людей, використовували на найтяжчих роботах, безкарно вбивали.
Найпопулярнішими видовищами були жорстокі гладіаторські бої. Рабів-гладіаторів навчали вбивати у спеціальних школах. Саме в такій школі в місті Капуя у 74 р. до н. е. фракієць Спартак підняв повстання. Разом із сімдесятьма товаришами він утік на гору Везувій. Туди почали сходитися раби і знедолені селяни, які сподівалися побороти рабовласників і встановити справедливіший лад. У 73 р. до н. е. Спартак здобув першу перемогу: його прибічники спустилися з гори на драбинах із виноградної лози і напали на римське військо. Після цього повстання почало розростатися, а чисельність армії Спартака досягла 100 тисяч.
Придушити повстання вдалося лише у 71 р. до н. е., коли армія Спартака, відступаючи після довгих і кровопролитних боїв з легіонами Красса, Помпея і Лукулла, була повністю знищена.
Поміркуйте, чому армія Спартака зазнала поразки.
Перший тріумвірат
Боротьба за владу, у якій вирішальну роль відігравала армія, спричинила зростання політичного впливу воєначальників. Один із них — це Гай Юлій Цезар, який здобув популярність у народі, бо захищав республіканські традиції. Проте в 60 р. до н. е. він уклав угоду із Гнеєм Помпеєм і Марком Крассом про захоплення і розподіл влади та боротьбу із сенатом. Учасників цього договору називають першим тріумвіратом.
Тріумвірат — союз, договір про спільну діяльність між трьома могутніми політичними чи військовими лідерами.
У 59 р. до н. е. Цезаря було обрано консулом. Тоді ж у Галлії почалися повстання, тому його призначили ще й намісником для наведення порядку. Цезар жорстоко придушив виступи галлів: римські загони знищували повстанців, полонених продавали в рабство, спалювали цілі селища. Урешті, у 52 р. до н. е. Цезар остаточно підкорив Галлію. Завдяки військовим успіхам він набув величезних статків і мав 10 легіонів відданих, загартованих воїнів.
Коли у війні з парфянцями загинув Марк Красс, розпочалося жорстоке протистояння між Цезарем і Помпеєм.
Чому тріумвірат розпався?
Встановлення диктатури Гая Юлія Цезаря
Зростання популярності Цезаря неабияк дратувало Помпея. Він переконав сенат наказати консулові розпустити свої легіони і постати перед судом. Але Цезар вирішив діяти інакше. 10 січня 49 р. до н. е. він на чолі одного із десяти своїх легіонів перейшов річку Рубікон і виступив проти Помпея. Це була громадянська війна — війна між громадянами однієї держави. Хоча Помпей і мав кількісну перевагу в силі, та загони Цезаря були досвідченішими й відданими своєму лідерові. Помпей спішно покинув Рим і перебрався до Греції. Цезар легко отримав владу в Римі: сенатори боялися його легіонерів, тому проголосили диктатором, але без необмеженої влади. Сенат і надалі лишався доволі впливовим.
Порівняйте політику Цезаря та диктатуру Сулли.
Ніколи Кусту. Юлій Цезар. 1696
Цезар не переслідував своїх противників, тому кількість його прибічників зростала. Коли він відновив права громадян, покараних за Сулли, багато хто з римлян вітав його рішення.
Переконавшись у тому, що більшість суспільства на його боці, Цезар розпочав наступ на армію Помпея. У битві на рівнині Фарсал він здобув перемогу. Помпей утік, залишивши своє військо. Пізніше його стратили за наказом єгипетського царя Птолемея XIII.
У Єгипті в цей час почалося антпримське повстання.
Тому взимку 48-47 рр. до н. е. армія Цезаря мусила відбивати напади єгиптян. Лише навесні римському диктаторові вдалося перемогти Птолемея XIII. Римляни оволоділи столицею Єгипту Александрією, і Цезар проголосив царицею країни Клеопатру VII. Після цього він придушив повстання понтійського царя Фарнака у Малій Азії. Перемога римлян була блискавичною. Сам Цезар сповістив про це коротко: «Прийшов, побачив, переміг!»
Після повернення до Рима Цезар роздав містинам гроші, а ветеранам — земельні ділянки. Він підтримував колонізацію провінцій і наказав виплачувати допомогу вільним небагатим селянам. Диктатор реформував управлінську систему: провінції зростали — зростала й потреба у чиновниках. Сенат слухняно підтримував волю Цезаря, народні збори теж дослухалися до його думки. У результаті було видано закони, спрямовані на впорядкування життя у провінціях та обмеження розкошів.
Посилення влади Цезаря викликало спротив сенаторів і стало приводом для об’єднання його ворогів. Цезаря вбили просто на засіданні сенату 15 березня 44 р. до н. е.
Прочитайте уривок з історичного джерела.
Поміркуйте, чому виникла змова проти уславленого полководця і авторитетного правителя. Яким описує Цезаря римський історик?
Римляни віддали диктаторові найвищі почесті: тіло Цезаря спалили на форумі. Цезар залишив слід в історії не тільки як правитель і полководець. За його ініціативи реформовано календар (юліанський календар), тривала розбудова Рима і провінцій. Вислови Цезаря «Жереб кинуто», «Рубікон перейдено» і «Прийшов, побачив, переміг!» стали крилатими.
Назвіть найважливіші реформи Юлія Цезаря.
Виконайте онлайн-вправу.
Підсумки
Юлій Цезар був впливовим політичним діячем, неординарною особистістю і відіграв важливу роль в історії Давнього Риму. Йому вдалося встановити режим одноосібного правління. Саме утвердження Цезаря при владі продемонструвало кризу Римської республіки і намагання аристократії утвердити нову форму правління — імперію.
Домашнє завдання
- 1. Визначте основні причини кризи Римської республіки.
- 2. Складіть історичний портрет Юлія Цезаря.
Коментарі (0)