«Інженери» не дрімали
- 1-04-2022, 00:07
- 524
7 Клас , Всесвітня історія 7 клас Крижановський, Хірна
«Інженери» не дрімали
Світ речей, якими оточила себе середньовічна людина, був створений переважно її ручною працею. Техніка потроху впроваджувалася лише в ремісничому виробництві — завдяки появі міст і розвитку металургії. Саме в обробному виробництві з’явилися перші механізми, що приводилися в рух або самою людиною, або худобою, або водою чи вітром. Хоч користі від таких механізмів було мало, все ж вони посприяли розвитку техніки й окремих виробництв, передусім металообробки. Використовуючи звичайні міхи для дуття, середньовічні ковалі, праця яких дуже шанувалася, виробляли побутові речі, знаряддя праці, зброю та військове спорядження. Вони тримали в секреті свої професійні навички, тому кузню ставили за межами села чи на його окраїні, подалі від надміру цікавих. Через це зажили слави ледь не чаклунів. З цієї ж причини середньовічний люд пов’язував з «нечистою силою» і мірошників.
Ручні ковальські міхи
Зброярі за роботою
Майстер-зброяр
Поміркуй, чому ковалі і зброярі були людьми поважними і заможними.
Середньовічні майстри працювали неквапливо, але дуже якісно, їхні вироби вражають своєю красою та добротністю. Вони були дуже дорогими, проте служили людині довго. Їх берегли, передавали у спадок дітям, про них складали легенди, їм, немов живим істотам, давали ймення.
Джерело
XII—ХІІІ ст. «Сага про Тідрека» про виробництво холодної зброї
Король промовив: «Хороший меч», — і хотів забрати його собі. Коваль же відповів: «Він ще недостатньо хороший, треба, щоб він став ще кращим, і я не заспокоюся, поки не досягну цього». Коваль повернувся в свою кузню, взяв напилок, сточив меч у дрібну стружку і змішав її з борошном. Потім він нагодував цією сумішшю приручених птахів, яких тримали голодними упродовж трьох днів. Він розтопим пташиний послід у горні, одержав залізо, очистив його від окалини і знову викував меч, розміром менший за перший. Меч цей хороше прилягав до руки... Король... похвалив меч і запевнив, що це найгостріший і найкращий із усіх мечів, які він коли-небудь бачив. Вони спустилися до річки. Коваль узяв пасмо шерсті... і кинув його у воду. Спокійно занурив у річку меч, і лезо розсікло це пасмо так само легко, як воно розсікало саму течію...
Подумай, навіщо коваль добивався такої високої якості своїх виробів?
Дитячий обладунок угорського короля Людовика. Початок XVI ст.
У ІХ ст. європейці вже використовували вертикальний ткацький верстат, а в наступному столітті — водяне колесо в сукнарстві, а також для виробництва паперу, обробки конопляного волокна та шкіри, збагачування руди. Європейці запозичили в іспанських арабів бавовництво, у китайців — шовківництво. Венеціанські майстри порадували європейських дам виробництвом дзеркал. У ХІІІ ст. в Європі поширилися вітряні млини. Тоді ж з’явилися й перші механізми — коловороти, домкрати, поршневі насоси. Впроваджували ці технічні новинки люди, яких у Європі називали «інженерами», тобто «здібними», «винахідливими». Розвиток механіки та верстатобудування дав змогу майстрам у середині XII ст. виготовити для німецького імператора Фрідріха Барбаросси справжнє чудо тодішньої техніки — протез руки з рухомими пальцями. У XIV—XV ст. з’явився й перший автомат — годинник (спершу великий, баштовий, а згодом і кишеньковий). Тоді ж було винайдено лінзи, папір, книгодрукування, вогнепальну зброю, компас, який уможливив плавання у відкритому морі (раніше європейські судна плавали лише вздовж берегової лінії). Ці та інші винаходи й технічні досягнення підготували наприкінці XV ст. епоху Великих географічних відкриттів.
Ткаля за роботою
Тесля
Перший вітряний млин
Коментарі (0)