Практичне заняття. Як давньогрецька міфологія і релігія відображали світосприйняття людей (відповіді)
- 20-01-2023, 16:43
- 243
ГДЗ 6 Клас , ГДЗ Всесвітня історія 6 клас Пометун, Мороз 2014
§ 28. Практичне заняття. ЯК ДАВНЬОГРЕЦЬКА МІФОЛОГІЯ І РЕЛІГІЯ ВІДОБРАЖАЛИ СВІТОСПРИЙНЯТТЯ ЛЮДЕЙ
Сторінка 130
Сторінка 130
Завдання 1. Заповніть у зошиті таблицю «Боги стародавніх греків».
Завдання 2. Поясніть, які уявлення давніх греків про навколишній світ та особливості їхнього способу життя відображувались у міфології.
Пантеон - сукупність богів у тій або іншій релігії. Вважається, що пантеон грецьких богів сформувався під впливом Сходу. Елліни називали своїх богів олімпійцями, оскільки вважали, що ті живуть на верхівці гори Олімп.Уявлення греків про їх богів свідчать, що вони разом подолали довгий історичний час, витоки якого сягають первісного минулого. Уявлення про пантеон олімпійських богів остаточно сформувалися в греків близько ІІІ - І ст. до н. е.
Давньогрецький міф про створення світу оповідає, що спочатку земля, вода і небо не існували окремо. Усе це перебувало в стані хаосу, безладдя. Згодом із цього хаосу виділились Земля - Гея і Небо - Уран. Це було перше покоління богів. Потім світом стали правити їхні діти - могутні титани, боги диких сил природи. У титанів владу забрали молодші боги, які встановили у світі закон і порядок.
Ці боги, за уявленнями греків, жили на горі Олімп, що на півночі Греції, і тому називались олімпійськими.
Увесь світ поділили між собою три брати - Зевс, Посейдон, Аїд, а також їхні нащадки.
Наймогутнішим із олімпійських богів був Зевс. Греки вважали, що він дав жителям Землі закони та карає їхніх порушників. Посейдон, могутній морський цар, вважався покровителем мореплавства, богом вологи та стихійних сил природи. Його палац був на дні морському. Повелитель царства мертвих - Аїд. Йому належали надра землі з усіма скарбами. Греки вірили, що після смерті душа людини потрапляє в підземне царство Аїда.
Прекрасний Аполлон - бог сонячного світла і цілительства, покровитель краси та поезії. Під його владою перебували дев’ять муз, покровительок мистецтв і наук. Богом вогню та ковальства був Гефест, богинею краси та кохання — народжена з морської піни Афродіта. Сестра Аполлона - Артеміда - богиня полювання, покровителька лісів.
Дочка Зевса Афіна вважалася богинею мудрості, покровителькою ремесел і наук, захисницею міст. Стародавні греки вірили, що ніхто не здатний її перемогти в бою. Постійною супутницею Афіни була богиня перемоги — Ніка.
Вісником богів був Гермес. Він вважався богом торгівлі, покровителем усіх хитрих та енергійних людей.
Великою пошаною в грецьких селян користувалися боги землеробства. Особливо поважались Деметра - богиня хлібних колосків, покровителька землеробства і родючості, та Діоніс - бог виноградарства і виноробства.
Крім загально грецьких богів, у кожній області країни були ще місцеві божества, які населяли ліси, джерела, луки і гори. Богинь джерел - німф - зображували у вигляді веселих та безжурних чарівних дівчат. Сатири (лісові божества) - це дивовижні старці, укриті шерстю, з копитами та козлячими рогами.
Хоча стародавні греки уявляли своїх богів безсмертними та всесильними, проте олімпійці не були вільні від нещасть, бо над ними, як і над людьми, панувала неминуча доля.
Подібна релігія, заснована на поклонінні багатьом богам, котрі уособлюють сили природи, називається язичництвом.
Так давньогрецька міфологія, відтворюючи релігійні уявлення еллінів, відображала їхнє світосприйняття.
Завдання 3. Поясніть, у чому полягає особливість релігії стародавніх греків. Що подібне, а що - відмінне в релігійних віруваннях стародавніх греків та інших відомих вам народів давнини?
Релігія Стародавньої Греції почалася з міфології і в міфології знайшла своє найкраще вираження.
Олімпійський пантеон очолював отець і повелитель усіх богів і людей Зевс.
Для греків олімпійські боги не були творцями світу, вони захопили його у готовому вигляді, подолавши титанів.
Грецькі боги схожі на людей, їх спосіб життя мало чим відрізнявся від людського, їм притаманні усі людські якості, у тому числі і негативні. Головна відмінність небожителів полягала в їхньому безсмерті та надприродній могутності. Таке уявлення греків про своїх богів неминуче викликало відповідне ставлення до них - в їх очах боги були зрозумілими людиноподібними істотами.
Завдання 4. Порівняйте, як зображували своїх богів греки, єгиптяни та мешканці Індії.
Завдання 5. Поясніть, яку інформацію можна одержати про богів з їхніх зображень. Наведіть приклади.
Греки ділили своїх богів на небесних, земних, водних і підземних. Боги неба царювали на Олімпі під проводом Зевса, що звався паном богів і людей. Він володів громом, а символами його були орел і дуб. Зевса зображували як імператора на троні.
Його жінка, Гера, опікувалася подружжям і родинним життям. Її птицею була пава. Синами Зевса були Аполлон - бог Сонця і світла, опікун мистецтва і науки (йому належали лавр і лебідь); Apec - бог війни, якому посвячені були вовк і пес; Гермес - посланець богів, опікун промислу, торгівлі й усяких хитрощів; Гефест - кульгавий коваль, опікун ремесел. Доньки Зевса звалися: Паллада Афіна-богиня мудрості і війни, якій належали сова й оливне дерево; Артеміда богиня ловів і місяця, якій присвячено лань Найважливішими богами землі були Деметра - опікунка хліборобства, Персефона - пір року, Діоніс - вина й радості, Пан і скотарів.
Завдання 6. Розкажіть, якими людськими рисами наділяли греки своїх богів. Наведіть приклади.
Грецькі боги схожі на людей, їх спосіб життя мало чим відрізнявся від людського, їм притаманні усі людські якості, у тому числі і негативні. Головна відмінність небожителів полягала в їхньому безсмерті та надприродній могутності.
Боги в уяві греків мали людську подобу, людські бажання, думки, почуття, людські вади. Давньогрецькі боги сварилися, закохувалися, заздрили одне одному й навіть зазнавали поразок від людей. Греки вважали, що деякі боги втручалися в людські справи, допомагаючи чи шкодячи людині. Це, наприклад, богиня правосуддя Феміда, богині помсти ерінії, бог сну Гіпнос, бог шлюбу Гіменей.
Даний матеріал відноситься до підручника "ГДЗ Всесвітня історія 6 клас Пометун, Мороз 2014", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)
Коментарі (0)