Московська держава (відповіді)
- 11-09-2022, 12:16
- 2 483
ГДЗ 8 Клас , ГДЗ Всесвітня історія 8 клас Гісем О.В., Мартинюк О.О. 2021
§ 17. Московська держава
Запитання і завдання2. Чому Іван IV мав прізвисько Грозний? Чи можна вважати його реформи успішними?
Іван IV, якого прозвали Грозним, усюди вбачав зраду, карав винних і невинних.
3. Що таке опричнина? Якою була її мета та як вона здійснювалася?
Опричнина — територія, виділена в особисте управління царя; система каральних заходів (страти, конфіскація земель тощо), які здійснював у Московській державі в XVI ст. цар Іван IV із метою зміцнення своєї влади.
Створене опричне військо страчувало тисячі людей по всій країні. Символом цього війська стала собача голова й мітла, що мало показати прагнення захистити самодержавство, «вигризти та вимести» всіх противників.
4. Чому опорою самодержавства стали дворяни, а не бояри?
За підтримки дворянства царем на Земському соборі було обрано Бориса І Годунова (1598—1605 рр.). Він опікувався розвитком ремесла й торгівлі, розширив будівництво нових міст у Поволжі. Проте під час голоду 1601— 1603 рр. влада виявилася безпорадною. З усіх боків лунали звинувачення в бік нового царя.
6. Колективне обговорення. Визначте наслідки Смутного часу для Московської держави.
Наслідки смутного часу були не радісні, держава була розорена війною, в бойових діях загинула приблизно 1/3 частина населення, кількість селян зменшилася в чотири рази. Додатково до цього були і значні територіальні втрати: втрата Смоленська, і втрата виходу до Фінської затоки, втрата Карелії, яку забрали шведи в нагороду за допомогу в боротьбі з Лжедмитрієм і поляками.
7. У чому полягала сутність церковної реформи Никона та розколу в середині XVII ст.?
Никон наказав усім вірянам хреститися трьома перстами (а не двома, як звикли в Московській державі). Було також скорочено обряди хрещення й сповіді, заборонено ікони, написані не у візантійському, а в західноєвропейському стилі.
9. Якою була роль українського козацтва в подіях Смутного часу в Московській державі?
У 1648 р. на українських землях почалася Національно-визвольна війна проти влади Речі Посполитої. На звільненій території було створено Українську козацьку державу — Військо Запорозьке. Гетьман Б. Хмельницький, який очолював її, налагоджував відносини із сусідніми державами, шукаючи підтримки в боротьбі з Річчю Посполитою. Олексій Михайлович розумів, що допомога Україні означатиме війну з Річчю Посполитою, із якою в 1634 р. Московія підписала договір про «Вічний мир». Проте Земський собор, що відбувся 1 жовтня 1653 р., постановив розпочати війну проти Речі Посполитої та ухвалив рішення: «Військо Запорозьке з містами й землями прийняти під свою государеву високу руку». 8 січня 1654 р. в місті Переяслав відбулася рада, на якій більшість учасників підтримала союз козацької України з Московською державою. Війна Речі Посполитої та Московії завершилася підписанням Андрусівського перемир’я 1667 р. Московська держава повернула собі землі, відібрані Польщею в період Смутного часу, і захопила Лівобережну Гетьманщину. Для України війна мала тяжкі наслідки: її територію було розділено між Річчю Посполитою та Московською державою.
Даний матеріал відноситься до підручника "ГДЗ Всесвітня історія 8 клас Гісем О.В., Мартинюк О.О. 2021", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)
Коментарі (0)