Підготовка насіння до сівби та сівба

 

Важливим фактором сучасної інтенсивної технології є високоякісне насіння сільськогосподарських культур, що забезпечує високий потенціал врожайності, має хороші посівні якості, оброблене захисностимулюючими речовинами, внаслідок чого придатне для посіву на кінцеву (без додаткового формування) густоту стояння. Якісний насіннєвий матеріал дає змогу без додаткових енергетичних затрат (добрива, пестициди) забезпечити належний ріст рослин, знизити негативний вплив бур'янів, хвороб, шкідників і на цій основі підвищити врожайність культури і якість одержуваної продукції, поліпшити екологічний стан поля.

Для посіву за інтенсивними технологіями допускається кондиційне насіння високих репродукцій. Насіння якісно підготовлене, відкаліброване, для більшості культур оброблене інсектицидними та фунгіцидними протруйниками, надзвичайно високої якості. Внаслідок цього стало можливим різко зменшити норми висіву, наприклад ріпаку – до 2,5-3,0 кг/га, цукрового буряку – до 1,0-1,1 посівної одиниці, що разюче відрізняються від норм висіву в недалекому минулому.

Посівні та врожайні якості насіння залежать від умов вирощування. Формувати якість насіння потрібно починати з вирощування на насіннєвих ділянках, у насінницьких сівозмінах.

Щоб одержати насіння з високими посівними якостями зібране зерно доробляють, тобто очищують від рослинних решток, незрілого насіння, насіння інших культур, бур'янів, комах. Післязбиральну доробку зерна доцільніше здійснювати на потокових лініях типу "Петкус" або механізованих токах, де окремі машини для первинного очищення, сортування, просушування і затарювання об'єднані в одну потокову лінію. Для очищення, просушування, сортування насіння використовують машини ОВП-20А, ЗАВ-20, ЗАВ-40, ОС-4,5А, КЗС- 40 та ін. Його очищують від домішок насіння бур'янів, щуплого і битого насіння культури, підбираючи відповідні решета і трієри.

Важко відокремлювані домішки, близькі за розмірами до насіння основної культури, відокремлюють на очисних машинах, використовуючи аеродинамічні властивості, щільність і особливості поверхні насіння та домішок. При цьому легко відокремлюється насіння бур'янів із великою парусністю і невеликою масою, наприклад, насіння редьки дикої від насіння ячменю, пшениці, люпину на пневматичних сортувальних столах ПСС-2,5. Ріжки з насіння жита можна відокремити за допомогою розчинів відповідної щільності. На гірках, у циліндрах із повстяною поверхнею відокремлюють вівсюг від насіння вівса. На гірках з гвинтоподібною поверхнею (змійках) очищують насіння гороху, вики від битого насіння цих культур та насіння інших культур і бур'янів. Для очищування насіння дрібнонасінних бобових трав, льону від насіння бур'янів із шорсткою поверхнею (кускути, пажитниці п'янкої та ін.), його обробляють залізними ошурками і пропускають на електромагнітних машинах.

Насіння кукурудзи, соняшнику, цукрових буряків, рицини та інших культур калібрують, тобто розділяють на окремі фракції за розмірами (довжиною, товщиною, шириною). Каліброване насіння висівають сівалками точного висіву, що забезпечує рівномірний розподіл насіння на площі.

Обов'язковим агротехнічним прийомом передпосівної підготовки насіння є протруювання (знезаражування) від грибних і бактеріальних захворювань рослин, які знаходяться на поверхні або усередині насінин, бульб тощо, а також підгризаючих грунтових шкідників. Протруювання, проведене завчасно, підвищує схожість на 20-24%. Найбільш поширеним і високоефективним є знезараження насіння за типом інкрустування, тобто протруювання з фіксуванням захисних сполук на насінні вільними речовинами. Інкрустація насіння підвищує врожай озимої пшениці, ячменю, кукурудзи на 0,3-0,6 т/га. Закріплені у плівці на насінні пестициди не розпилюються і не змиваються з нього, перешкоджають проникненню шкідливої мікрофлори в насіння навіть у грунті. Плівкоутворювачі закріплюють пестициди на насінні, не змінюють його форми. При цьому закриваються тріщини та інші пошкодження на насінні, що запобігає зараженню його в грунті. Частіше для інкрустування використовують полівініловий спирт (ПВС), який застосовують у вигляді 5% водного розчину, натрієву сіль карбоксиметилцелюлози (КаКМЦ) – у вигляді 2% водного розчину, з розрахунку 10 л робочого розчину на 1 т насіння. Як плівко-утворювач можна використовувати РКД (4 л РКД, розчинених у 7 л води на 1 т насіння), крохмальний клейстер. Широко використовують плівкоутворювальні протруювані уніш, закруст, промет та ін.

У практиці вирощування багатьох культур широко застосовують дражування насіння – нашаровування на насінні захисних поживних органічних і мінеральних речовин із метою надання йому зручної для висівання кулястої форми. До дражуючих сумішей додають органо- мінеральні поживні суміші, мікродобрива, бактеріальні препарати, протруювачі й активізуючі ріст речовини. При використанні дражованого насіння необхідно враховувати, що при проростанні воно вимагає більшої кількості вологи для отримання сходів.

Щоб забезпечити більш ранню сівбу пізніх ярих культур (кукурудзи), використовують гідрофобаацію насіння – покриття насіння плівками з речовин, які розчиняються в грунті за умови достатнього зволоження і лише за температури, сприятливій для проростання насіння даної культури.

Для знезаражування доцільніше використовувати комплексні препарати, що діють не тільки на хвороби, а й на грунтових шкідників. Найбільш поширені байлетон, фентіурам, панорам, вітавакс, байтан, фундазол та ін. Витрата препаратів -150-300 г на 0,1 т насіння.

Протруювання проводять за 2-3 тижні до сівби на машинах ПС- 10А, ПС-30, АПК-20 “Супер”, ПНШ-3 “Фермер”, ПШ-5, “Мобітокс- Супер”, КПС-10, КПС-40, АПС-4А та ін. Кожний з препаратів має певний спектр дії, тому їх використовують з урахуванням найбільш поширених у даних умовах хвороб і шкідників.

Якщо немає можливості зробити інкрустування насіння, у такому випадку знезаражування проводять іншими способами, наприклад, напівсухим або зі зволоженням (5-10 л. робочої водної суспензії на 1 т. насіння) з обов'язковим додаванням клейких речовин (спиртової барди, ОП-07, патоки та ін.) для утримування протруювачів на насінні.

Напівсухе протруювання плівчастих хлібів (ячмінь, овес, просо) можна проводити розчином формаліну. На 1 т насіння беруть 30 л розчину, який складається з 1 частини 40%-го формаліну і 85 частин води. Обприскане і ретельно перемішане насіння витримують під брезентом упродовж 4 годин, а потім просушують. При мокрому протруюванні на 1 т насіння беруть 100 л розчину (1 частина 40%-го формаліну і 300 частин води).

Проти летючої сажки пшениці та ячменю застосовують термічне знезараження насіння. Насіння замочують у воді при температурі +28...+32°С протягом 4 годин (за цей період спори проростають), а потім витримують при температурі +52...+53°С протягом 7-8 хв. (спори гинуть). Після цього насіння охолоджують у холодній воді й підсушують. Застосовують також однофазне прогрівання насіння протягом 4-4,5год. при температурі +45...+46°С за допомогою машини КТС-0,5.

Одним із прийомів підготовки насіння до сівби є повітряно- теплове обігрівання. Насіння витримують під сонячним випромінюванням протягом 3-5 днів або проводять активне вентилювання підігрітим до +30.. .+35°С повітрям.

Насіння зернобобових культур перед сівбою інокулюють, тобто обробляють нітрагіном, ризоторфіном, азотобактерином препаратами, які містять бульбочкові бактерії або вільноживучі в

Грунті азотфіксуючі бактерії. Обробку проводять під навісами безпосередньо перед сівбою. Інокуляція насіння фосфоробактерином поліпшує фосфорне живлення рослин. Для боротьби з виляганням посівів насіння обробляють ретардантами. При цьому глибше формується вузол кущіння і підвищується зимостійкість рослин, але знижується польова схожість насіння.

У бобових трав багаторічного люпину насіння, як правило, є непроникна для води і повітря оболонка (твердокам'яне насіння). Для підвищення схожості таке насіння скарифікують – пошкоджують механічним або хімічним способом насінну оболонку, роблять її проникною для води і повітря.

В овочівництві, картоплярстві застосовують прийоми попереднього пророщування насіння, обробку стимулюючими речовинами.

Досліджуються і розробляються ефективні прийоми обробки насіння струмом великої напруги, ультразвуком, рентгенівським і лазерним випромінюванням тощо.

Сівба за інтенсивної технології повинна виконуватися в оптимальні строки. Для покращання екологічних показників, у першу чергу, зменшення ущільнення грунту при посіві, забезпечення достатнього тягового зусилля під час обробітку грунту, колісні трактори використовують з подвоєними шинами. Коли вартість додаткових шин і складність переобладнання наближається до вартості гусеничного ходу, це стає вагомим аргументом щодо застосування екофільних гусеничних рушіїв. Провідними зарубіжними фірмами (Caterpillar, Case, John Deere) створені гусеничні трактори, обладнані гумово-тросовою гусеницею, яка має довговічність в 1,5-2 рази більшу, ніж шини колісних тракторів. На ринку з'явились ефективні конструкції просапних гусеничних тракторів середнього класу (Challenger 25). Гусеничні трактори у сільськогосподарському виробництві виступають конкурентами колісних моделей, особливо при підвищенні їх транспортних швидкостей до 25–30 км/год.

Строки сівби мають значний вплив на формування продуктивної конструкції посіву, перезимівлю озимих культур, фітосанітарний стан та продуктивність культури.

При виконанні сівби необхідно рівномірно за глибиною та довжиною рядка розмістити насіння в добре розпушений і зволожений дрібно-грудкуватий посівний шар грунту. Оптимальна глибина загортання насіння більшості культур 2-5 см. Її збільшують на 1-2 см за умов дефіциту вологи в посівному шарі ірунту і зменшують у випадках висіву напівкарликових сортів. Після сівби, в умовах дефіциту вологи, за необхідності поле прикочують котками.

Посівну сільськогосподарську техніку удосконалюють у напрямках модульної побудови сівалок, збільшення ширини захвату, покращення якості висіву, застосування центрального дозування, підвищення універсальності, надійності та продуктивності роботи.

Основні вимоги до виконання сівби: 1) прямолінійність рядків;

2) однакова ширина міжрядь; 3) рівномірне розміщення насіння на задану глибину і довжину рядка; 4) відсутність просівів і надмірного перекриття на стиках суміжних проходів сівалки; 5) додержання заданої норми висіву.

При сівбі за інтенсивною технологією культур суцільного способу сівби обов'язково залишають технологічну колію завширшки 1350 мм, яка в подальшому дасть змогу більш якісно здійснювати догляд за посівами – вносити добрива, засоби захисту рослин.

Сівбу можна проводити у підготовлений фунт (фадиційна технологія), або у необроблений фунт (за нульової технології вирощування). Якісне виконання сівби залежить від наявної у господарстві посівної техніки.

На думку В.В. Лихочвора, ще одна можлива революція в технологіях, яка є на часі в Україні, це кардинальне зменшення (в 1,5-

Зернова пневматична сівалка культиваторного типу Maxim II

Рис. 30. Зернова пневматична сівалка культиваторного типу Maxim II

2,0 рази) норм висіву зернових культур. З нас сміються фахівці всього світу, довідавшись, що в Україні висівають 5-6 млн./га, або 300 кг/га і більше насіння озимої пшениці.

Дуже прикро, але до цього причетні також поважні селекцентри – оригінатори насіння, які дають надмірні, науково необірунтовані норми висіву в своїх рекомендаціях. Адже високі норми висіву зернових на рівні 5-6 млн./га зазвичай доцільно застосовувати лише при незадовільній якості насіння, неякісній підготовці грунту до сівби, пізніх строках сівби або при бажанні продати більші обсяги насіння.

Основою технології No-till є відповідна сівалка, яка призначена для нульової технології. Для цієї технології можуть використовуватись такі сівалки: SEMEATO (TDNG 420, TDNG 520, LAND MASTER 11 або 13, SSM 27, SHM 11 або 13), Salford 580, Maxim II (рис. 30) Great Plains PH 2000F, Great Plains NTA-3510 та інші.

При посіві цими сівалками можна вносити мінеральні добрива під насіння на глибину до 18 см і при цьому не рихлячи грунт між рядками. Використання даних сівалок дає змогу: 1) розрізати будь- які рослинні залишки і проводити "невидимий" посів; 2) проводити рівномірний посів на задану глибину (від 1,5 до 12,0 см з кроком 0,5 см) всіма сошниками незалежно від мікрорельєфу; 3) забезпечувати просторове регулювання норми висіву насіння і рівномірне розміщення насіння в рядку; 4) забезпечувати тиск на сошник від 60 до 180кг/см2; 5) копіювати мікрорельєф грунту; 6) проводити посів у дуже вологий ґрунт.

Коток у цих сівалок розміщений із зміщенням в сторону від горизонтальної поверхні сошника, завдяки цьому одна стінка борозни не ущільнюється, в результаті чого, проросток рослини легко виходить на поверхню. Це забезпечує насінню ідеальний контакт із грунтом, збереження вологи і одночасну схожість.

Ще одним позитивним моментом є те, що дані сівалки можуть повністю окупити себе за один календарний рік. В основі цього твердження лежать наведені розрахунки: якщо робоча ширина 4,44 м (сівалка TDNG 420, з шириною міжрядь 17 см) помножити на швидкість руху 8 км/год. і помножити на час роботи 15 годин за добу, то за добу можна посіяти 50 га. За один весняний сезон можна засіяти 850 га сільськогосподарських культур. Наприклад, за 7 днів аграрій може засіяти 350 га ярого ячменю, вівса або гороху. Ці сівалки можна використовувати і для посіву маку. Протягом 10 наступних днів можна сіяти сою, площа такого посіву може складати 500 га.

Восени ці сівалки можна використовувати для посіву ріпаку та висівати його в оптимальні строки, за 10 днів, не чекаючи дощів. Посів за нульової технології не потребує підготовки грунту, особливо грушу що має недостатньо вологи, яка не дає змоги виконати якісно посів такої дрібнонасінної культури, як ріпак.

Сівалками LAND MASTER 11 або 13 можна висівати крупнонасінні культури з шириною міжрядь 40-70 см: соняшник, кукурудзу, сою, боби.

Сівалка SSM 27 дає можливість проводити посів із шириною міжрядь 17 см, забезпечує від 27 до 33 рядків.

SHM 11 або 13 універсальна сівалка для точного і суцільного посіву з шириною міжрядь для дрібнонасінних культур 17 см та 13 рядків, для крупнонасінних 4 рядки з шириною міжрядь 70 см.

Salford 580 – це сівалка культиватор, яка в стислі строки і максимально ефективно виконує весь комплекс польових робіт за один прохід на полі: культивацію, посів без попереднього обробітку ґрунту із одночасним внесенням добрив, боронуванням і прикочуванням.

Сівалка Great Plains PH 2000F та Great Plains NTA-3510 призначена для висіву зернових культур за мінімальною та нульовою технологіями обробітку грунту з шириною міжрядь 19 см та одночасним внесенням добрив.

При мінімальному обробітку грунту можуть використовуватись сівалки IDEA L (навісна версія), ERA 6 PLUS ERA 8 PLUS, Great Plains 3S-3000HDF та 3S-4000HDF і т.д.; грунтообробно-посівні комплекси FOCUS (FOCUS 700, FOCUS 700T, FOCUS 700 ACTIVE, FOCUS 2000/3000), IDEA XL (моделі IDEA L 3/900; IDEA L 4/780; IDEA XL 3/2200 та IDEA L 4/3100), PLUS (PLUS 400, PLUS 700, PLUS 700Д, PLUS ACTIVE), ECO (моделі ECO 410; ECO 510; ECO Т550Д; ECO Active – активна роторна борона HERMES+сівалка POLONEZ; ECO 4,5-6,0-агрегат ATLAS + сівалка MAZUR (рис. 31); ECO T – агрегат ARES T+ сівалка POLONEZ; ECO 410/550 – навісний зубовий агрегат + сівалка POLONEZ), та інші.

Сівалка IDEA L (навісна версія) призначена для механічного висіву насіння при традиційній або мінімальній технології після обробки плоскорізом або дисковим агрегатом.

Сівалки Great Plains 3S-3000HDF та 3S-4000HDF призначені для висіву всіх видів зернових культур за традиційною та мінімальною технологіями із внесенням добрив під час посіву та шириною міжрядь 15-19-24 см.

Ґрунтообробнопосівні комплекси FOCUS, IDEA XL призначені для механічного висіву (з шириною міжрядь 12,5 см) при мінімальній технології обробітку грунту – без оранки. Це можливо завдяки застосуванню дисків для обробітку ірунту та дискових сошників для посіву. Велике зусилля сошників (близько 140 кг) забезпечує ідеальне дотримання глибини посіву та створює оптимальний контакт насіння з грунтом. Оптимальне ущільнення грунту, яке покращує здатність підтягувати вологу до насіння, забезпечують шинні вали.

Сівалка механічна причіпна MAZUR.

Рис. 31. Сівалка механічна причіпна MAZUR.

Грунтообробнопосівні комплекси PLUS дають змогу проводити рихлення ґрунту за допомогою лапового або активного грунтообробного агрегату та посів при допомозі надбудованої над ним сівалки з механічною системою висіву.

На засмічених полях технологія прямого посіву потребує додаткових витрат (до 30%) на застосування пестицидів. Нульовий або мінімальний обробіток грунту при сівбі просапних культур даними комплексами призводить до зменшення врожайності на 25-30% і не рекомендується до використання у Лісостепу. З імпортних аналогів позитивно зарекомендували себе агрегати фірм Horsch, Flexi-Coil, Amazone, Vogel & Noot, Kvemeland та інших.

При сівбі за традиційної системи підготовки грунту, яка включає оранку, використовують такі сучасні сівалки: СПУ-ЗМ, СПУ- 4М і СПУ-6 М (виробництва Капинівського Агромашу), С 10, KINZE, IDEA L, MAZUR 1100, POZNANIAK, POLONEZ 550 або 900, OMEGA II, ERA 6 PLUS та ERA 8 PLUS, SIGMA, Клен, Мультикорн та інші.

Для зернових культур, за традиційної системи обробітку ґрунту, застосовують сівалки з механічними (типу С3-5,4) та пневматичними (подібно до Mistral-6000) системами висіву. Механічні сівалки (рис. 32) обладнують переважно дисковими сошниками та застосовують на полях з середньою якістю підготовки ґрунту на швидкості 5-7 км/год. Пневматичними сівалками доцільно працювати на добре підготованих під посів площах, з застосуванням анкерних сошників, із швидкістю до 9 км/год. При висіві просапних культур пневматичні сівалки (УПС-12 та інші) менше пошкоджують насіння, більш універсальні, але майже на 40% дорожчі у порівнянні з механічними (ССТ-12В). Універсальні пунктирні пневматичні сівалки (тилу СУПН-8А) призначені для пунктирної сівби переважно каліброваного насіння кукурудзи.

Механічна сівалка Ceria Rabe.

Рис. 32. Механічна сівалка Ceria Rabe.

Сівалки пневматичні універсальні СІТУ-ЗМ, СПУ-4М і СПУ-6 М призначені для рядкового висіву зернових культур (пшениці, жита, ячменю, вівса, кукурудзи), бобових (бобів, квасолі, гороху, люпину), овочів (ріпи, моркви), а також різних травосумішей (ріпак, конюшина, льон) на ґрунтах підготовлених під посів, з шириною міжрядь (базовою) для анкерних та дискових сошників 12,5 см, для лляних 6,25 см.

Сівалка С 10 дає можливість проводити посів культур із шириною міжрядь 17,5 см при одночасному внесенні мінеральних добрив.

Сівалка точного висіву KINZE характеризується пальцевим висівним апарат, призначена для висіву кукурудзи і соняшнику та щіточковим для висіву сої і сорго. Одночасно із посівом можна вносити сухі і рідкі добрива.

Пневматична сівалка точного висіву OMEGA II призначена для висіву кукурудзи, соняшнику, цукрового буряку та ін. культур у добре підготовлений грунт, з шириною міжрядь 45-70 см та відстанню між насінинами в рядку 5,7.. .7,7-24,7.. .32 см.

Механічна сівалка точного висіву ERA призначена для висіву кукурудзи, соняшнику, квасолі, сорго з шириною міжрядь 50-80 см, відстанню між насінням у рядку 14-27 см, як у вироблений так і у мінімально підготовлений грунт.

Пневматична сівалка точного висіву SIGMA призначена для висіву дрібного насіння. Мінімальна ширина міжрядь 20 см. Глибина посіву 0,1-5 см.

У Лісостепу України для сівби цукрових буряків, соняшнику, кукурудзи, сої, бобових культур широко застосовують пневматичні сівалки “Multicorn”. Комбінована система цієї сівалки з пневматичним дозуванням насіння і механічним висівом його у грунт забезпечує високу точність висіву при високій швидкості руху агрегату.

При виборі сівалки слід звертати увагу на її можливості, вартість і зручність при сівбі різних культур. Набувають поширення багатофункціональні комплексні агрегати, які суміщають в одному технологічному процесі обробітку грунту з посівом та внесенням мінеральних добрив після попередньо підготовленого фону. їх використання дає змогу ефективно завантажити енергозасіб класу З або 1,4 за допомогою використання частини його потужності через ВВП та зберегти до 20% вологи в посівному шарі грунту.

Vchys: ГДЗ, Решебники , Ответы, Реферати, Твори, ПрезентаціїГДЗ, Решебники и Ответы