Транспорт речовин у тварин. Кровоносна система
- 15-09-2021, 22:05
- 874
10 Клас , Біологія і екологія 10 клас Задорожний (профільний рівень)
§ 28. Транспорт речовин у тварин. Кровоносна система
Поміркуйте
У війчастих плоских червів було виявлено закономірність: чим більшим є розмір тіла, тим більший ступінь галуження має їхній кишечник. З чим це може бути пов'язано?
Згадайте
Функції кровоносної системи
Типи і будова кровоносних судин
Будова серця
Транспортні системи тварин
Метаболічні процеси, що перебігають у клітинах тіла тварин, вимагають безперервного припливу поживних речовин і кисню, а також видалення продуктів обміну. Всі організми тим чи іншим шляхом здійснюють перенесення речовин з однієї частини тіла в іншу.
В одноклітинних організмів перенесення речовин відбувається шляхом дифузії молекул, переміщенням яких сприяє рух цитоплазми. У великих тварин існує спеціальна система внутрішнього транспорту.
Найпростіші із сучасних тварин, у яких є спеціальна транспортна система, — це немертини. У них є одна спинна і дві бічні кровоносні судини, з’єднані поперечними судинами. У більших і складно організованих тварин система кровообігу складається зазвичай із кровоносних судин і серця.
Транспорт речовин у кишковопорожнинних, губок, плоских і круглих червів
Кишковопорожнинні, губки, плоскі черви не мають кровоносної системи. У кишковопорожнинних і губок транспорт речовин по всьому організму здійснюється шляхом дифузії (поліпи, губки) або за допомогою розгалужень кишкової порожнини (медузи).
Рідина, що циркулює в каналах кишкової порожнини кишковопорожнинних, — гідролімфа — доставляє до клітин поживні речовини і видаляє продукти обміну. Гідролімфа містить солі та органічні речовини; її склад несталий.
У плоских червів транспорт речовин відбувається також шляхом дифузії. У них немає порожнини тіла, і речовини транспортуються тканинною рідиною між клітинами мезодерми. Дифузія полегшується сплощеною формою тіла і численними розгалуженнями кишечника.
У круглих червів речовини переносяться рідиною первинної порожнини тіла.
Кровоносна система
У більшості тварин для транспортування поживних речовин по організму тільки дифузії недостатньо. Це зумовлює виникнення кровоносної системи. Основними компонентами кровоносної системи є:
рідина, яка циркулює (кров, лімфа, гемолімфа);
судини, якими циркулює рідина (артерії, вени, капіляри);
пульсуючий орган, що забезпечує рух рідини (серце, кровоносна судина).
Гемолімфа — рідка тканина, що циркулює в судинах і міжклітинних порожнинах багатьох безхребетних тварин (членистоногі, молюски) з незамкненою системою кровообігу. Складається з води, неорганічних і органічних сполук.
Кров — рідка сполучна тканина, що складається з плазми і клітин (формених елементів) — лейкоцитів, еритроцитів і тромбоцитів. Циркулює у замкненій системі кровоносних судин.
У незамкненій кровоносній системі кров виходить з кровоносних судин, потрапляє в порожнину тіла або проміжки між органами і через відкриті кінці венозних судин знову надходить до кровоносної системи (членистоногі, частина молюсків, голкошкірі). У замкненій кровоносній системі кров тече тільки судинами (кільчасті черви, хребетні і деякі інші тварини).
Еволюція кровоносної системи у хордових
У хордових кровоносна система замкнена.
Головні еволюційні зміни в системі кровообігу пов’язані з переходом від зябрового дихання до легеневого: у земноводних з’являється друге коло кровообігу (мале, або легеневе) і, як наслідок, ускладнюється будова серця (формуються два передсердя) (мал. 28.1).
Далі еволюція йде шляхом збільшення вмісту кисню в крові, що надходить до органів: у плазунів виникає неповна перегородка в шлуночку, а у птахів і ссавців формується чотирикамерне серце. У птахів і ссавців до органів надходить тільки артеріальна кров; завдяки кращому забезпеченню киснем у тканинах підтримується високий рівень обміну речовин, що зумовлює теплокровність.
Будова кровоносної системи у хордових
Мал. 28.1. Схеми кровообігу у хребетних
Будова кровоносної системи у безхребетних
Кільчасті черви
Кровоносна система замкнена. Одне коло кровообігу. Роль серця виконують кільцеві судини
Членистоногі
Кровоносна система незамкнена. Серце трубчасте, розташоване на спинному боці тіла
Молюски
Кровоносна система незамкнена. Серце зі шлуночком і передсердям, розташоване на спинному боці тіла
Ключова ідея
Компонентами кровоносної системи є рідина, яка циркулює (кров, лімфа, гемолімфа); судини (артерії, вени, капіляри) і пульсуючий орган (серце, видозмінена судина). Еволюційні зміни кровообігу хордових пов'язані з переходом від зябрового дихання до легеневого: з'являється друге коло кровообігу (мале, або легеневе) й ускладнюється будова серця (формуються два передсердя, а потім і два шлуночка для поліпшення постачання кисню у тканини).
Запитання та завдання
1. Чи є еволюційною перевагою замкнена система кровообігу порівняно з незамкненою? 2. Які еволюційні переваги чотирикамерного серця порівняно з трикамерним? 3. Сформулюйте основні напрямки еволюції кровоносної системи у хордових.
Коментарі (0)