Войти
Закрыть

Ембріональний розвиток людини

10 Клас , Біологія і екологія 10 клас Задорожний (профільний рівень)

 

§ 102. Ембріональний розвиток людини

Поміркуйте

Навіщо зародку людини потрібна пуповина?

Згадайте

Ембріогенез

Гаструла

Бластула

Зародкові листки

Ембріональний період розвитку людини

Ембріональний (зародковий) період триває від моменту утворення зиготи до народження дитини (мал. 102.1). У цей період з однієї клітини формуються всі тканини й системи органів організму.

Зародковий розвиток людини має декілька етапів: дроблення, утворення зародкових листків і оболонок, утворення тканин (гістогенез) і органів (органогенез). Через чотири-п’ять днів після запліднення одношаровий зародок з порожниною всередині потрапляє до порожнини матки. Після цього він занурюється в її слизову оболонку й прикріплюється до неї. Цей процес називається імплантацією.

Починається ембріональний період внутрішньоутробного розвитку. Спочатку формуються три зародкові оболонки і три зародкові листки. Зародкові оболонки утворюються із частини клітин зародка. Зовнішня оболонка має ворсинки з капілярами, через які зародок живиться й дихає. Внутрішня оболонка тонка й прозора, вона утворює міхур, порожнина якого заповнена плідною рідиною, що захищає зародок від механічних ушкоджень.Зовнішня й середня оболонки беруть участь в утворенні плаценти разом зі слизовою оболонкою матки.

На 10—14-й день після запліднення клітини зародка розщеплюються на зародкові листки, з яких потім утворюються всі органи й тканини.

Плодом називають організм, починаючи від 9-го тижня внутрішньоутробного розвитку й до моменту народження. Плід має своє навколишнє середовище, яке складається із зародкових оболонок, навколоплідних вод і пуповини. Пуповина — це шнуроподібний орган, що відходить від плаценти і з’єднує плід з материнським організмом.

Дроблення та гаструляція у людини

Тип дроблення, яке відбувається у людини,— повне асинхронне. Внаслідок дроблення зиготи людини утворюється морула, яка за розмірами відповідає зиготі. Гаструляція у людини складається з двох фаз. Під час першої фази утворюється два шари клітин. Потім відбувається формування позазародкових структур (у тому числі хоріону). Після чого розпочинається друга фаза, протягом якої формується третій шар клітин у зародку.

Плацента людини

Плацента людини є органом, який забезпечує постійний зв’язок між організмами матері й плоду (мал. 102.2). Вона складається з двох частин — материнської і плодової. Материнська частина формується слизовою оболонкою матки. Плодова частина утворюється хоріоном — однією із зародкових оболонок. Крім забезпечення плода поживними речовинами і виведення продуктів обміну, плацента виконує ще одну функцію. Вона маскує плід від розпізнавання імунною системою матері, що дозволяє уникнути імунологічного конфлікту (бо клітини плоду містять 50 % генів батька, на які може реагувати імунна система матері).

Під час пологів після виходу плоду відбувається процес відторгнення плаценти від стінки матки. Зазвичай він займає 15-30 хвилин. Після відторгнення плаценти поверхня матки заживає протягом кількох тижнів.

Мал. 102.1. Ембріональний розвиток людини

Мал. 102.2. Плацента людини

Критичні періоди розвитку. Тератогенез

Дія шкідливих речовин під час розвитку плода становить особливу небезпеку. Це пов’язано з тим, що за короткий період ембріонального розвитку в організмі утворюється велика кількість нових органів та систем. Під час їх формування навіть найменший негативний вплив може призвести до порушень, що матимуть тяжкі наслідки. Такі періоди, коли формування систем і органів іде з найбільшою швидкістю, називають критичними.

Під час критичних періодів зародок і плід особливо уразливі до дії негативних факторів. Основних критичних періодів у розвитку зародка людини три. Перший — перші три місяці вагітності, другий — 15—20-й тиждень, третій — 28—34-й тиждень.

Саме тому багато медичних препаратів мають обмеження щодо застосування їх під час вагітності. Якщо не дотримуватися таких застережень, то це може призвести до непередбачуваного результату. Так, у середині XX ст. застосування вагітними безпечного для дорослих снодійного препарату талідоміду призвело до народження дітей з редукованими кінцівками (мал. 102.3). Таке явище, коли у результаті порушення ембріогенезу формуються аномалії організму, називають тератогенезом.

Вам уже відомо про вплив паління та алкоголю на всі системи органів дорослої людини. А для плода ці шкідливі звички можуть призвести до дуже важких наслідків. Продукти, які містяться в тютюновому диму, небезпечні для дорослого організму, а під час вагітності вони можуть спричинити пошкодження плаценти або викликати передчасні пологи. Алкоголь впливає на розвиток нервової системи і може призводити до народження дітей із психічними порушеннями.

Мал. 102.3. Наслідки дії талідоміду

Ключова ідея

Під час ембріонального розвитку людини з єдиної клітини формуються органи й тканини людського організму. Забезпечення розвитку зародка організм матері здійснює за допомогою спеціального органу — плаценти. В ембріогенезі виділяють критичні періоди, коли формування органів та систем відбувається з найвищою швидкістю.

Запитання та завдання

1. Як відбувається ембріогенез людини? 2. Навіщо потрібна плацента? 3. Дія яких факторів може стати причиною тератогенезу?

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Біологія і екологія 10 клас Задорожний (профільний рівень)", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду

Навігація