Техногенез — технічний прогрес, економічне зростання
- 16-09-2021, 13:25
- 426
10 Клас , Біологія і екологія 10 клас Царик, Царик, Вітенко (профільний рівень)
§ 14. Техногенез — технічний прогрес, економічне зростання
• Технічний прогрес. Метою науково-технічного прогресу є збільшення обсягів виробництва, розширення асортименту продукції та її споживацьких якостей. Однак науково-технічний прогрес другої половини XX та початку XXI ст. і створені ним засоби виробництва загострили протиріччя між технікою, технологіями і природним середовищем. Сучасні технології не можуть задовольнити екологічні й естетичні вимоги, оскільки функціонують з використанням типових конструкцій і домінуючою економічною доцільністю.
Окремо взяті досягнення науки і техніки - це, незаперечно, прогрес у галузі знань і практиці. Проте чи стануть вони прогресом культури загалом і зокрема щодо стану природи? Науково-технічний прогрес є екологічно доцільним за таких умов, коли його досягнення перебувають у гармонії з природою.
А.О. Горєлов вважає, що для поєднання науково-технічного прогресу із соціально-природним необхідно дотримуватись трьох принципів впровадження науки і техніки:
• існує, зазвичай, декілька варіантів перетворення природи, з яких належить вибрати найкращий, у тому числі з екологічної точки зору (принцип альтернативності);
• усілякі новації, науково-технічні розробки мають проходити перевірку (експертизу) на екологічну безпеку і ризик негативного екологічного впливу (принцип перевірки);
• остаточне рішення про запровадження досягнень науки і техніки в практику господарювання мають приймати люди, які проживають в даному регіоні в умовах повної екологічної гласності і демократизму (принцип референдумів).
Мал. 22. Зростання чисельності населення (N), потужності енергетики (Е; ТВт 1012 Вт), споживання електроенергії на одну особу (E/N) і валового світового продукту (ВСП) у XX ст. (за Т.А. Акімовою і В.В. Хаскіним, 2001)
• Економічне зростання. Економічне зростання традиційно характеризується збільшенням виробництва продукції і послуг для цілей споживання і накопичення на національному рівні. Оскільки кількісна оцінка всіх процесів у матеріальних системах має енергетичний еквівалент, то відносну оцінку економічного росту можна отримати за допомогою енергетичного підходу. Впродовж останніх десятиліть спостерігається тісна залежність між економічним ростом загалом і розвитком енергетики на основі співставлення темпів приросту валового світового продукту (ВСП) і енергоспоживання. Подвоєння цих показників відбувається впродовж 21 року для ВСП і 26 років для енергетики (мал. 22).
Таке зростання світової економіки засвідчує відповідне зростання збільшення видобутку і споживання природних ресурсів і техногенної деградації середовища.
• Риси зростання економіки і всесвітнього техногенезу. Найхарактерніші риси зростання економіки і всесвітнього техногенезу можна уявити таким чином:
• упродовж останніх 100 років світове споживання енергії збільшилось у 14 разів, що засвідчує випереджаючі темпи зростання енергетики щодо чисельності населення;
• у структурі паливного балансу відбувся перехід до переважання вуглеводневого палива - вугілля, нафти і газу, а також зростання частки гідроенергетики та ядерної енергетики в енергетичному балансі;
• у багато разів збільшились видобуток і переробка мінеральних ресурсів; виробництво чорних металів зросло за століття у вісім разів, ще більш інтенсивним було зростання виробництва кольорових металів, видобутку урану, виробництва цементу тощо;
• у XX ст. значно виросли обсяги і змінилася структура машинобудування у зв’язку з розвитком його нових галузей (виробництво засобів зв’язку, приладобудування, радіотехніка, електроніка);
• серед рис техногенезу потрібно відзначити хімізацію всіх галузей господарства, яка проявилася у масовому виробництві мінеральних добрив, синтетичних сполук, пластмас, синтетичних миючих засобів, лікарських препаратів тощо;
• науково-технічна революція у військовій справі розширила сферу ведення бойових дій з появою принципово нових видів зброї, що створило безпосередню загрозу виживання людства;
• техносфера за своєю площею зросла майже вдвічі і стала більш насиченою, тим часом біосфера суходолу скоротилась більш ніж на 15 %.
Аргументи і факти
Мал. 23. Зміни структури споживання паливно енергетичних ресурсів у світі у XX ст.
Мал. 24. Індекс антропогенного навантаження на біосферу (не заштриховані стовпчики) і річна рента за користування біосферою (заштриховані стовпчики) великими країнами світу: 1 - світ загалом., 2 - країни колишнього СРСР, 3 - Франція, 4 - Китай, 5 - Італія, 6 - Індія, 7 - Велика Британія, 8 - Німеччина, 9 - США, 10 - Японія (за Т.А. Акімовою і В.В. Хаскіним, 2001)
Ключові категорії і поняття
• науково-технічний прогрес
• техніка
• технологія
• економічний ріст
• енергоспоживання
ВИСНОВКИ
1. Розвиток науково-технічного прогресу (НТП) на сучасному етапі віддзеркалює наукові, технічні та технологічні досягнення в окремих галузях господарства. Він сприяє росту технічної оснащеності світового виробництва, однак посилює його негативний вплив на природні процеси і компоненти.
2. Економічне зростання має характеризуватися не тільки підвищеними темпами росту, а і його доцільністю, екологічністю, виваженістю.
ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ ДЛЯ САМОКОНТРОЛЮ
1. Чому науково-технічний прогрес у галузі науки і техніки є регресом у сфері охорони природи?
2. Яких принципів необхідно дотримуватися для поєднаного розвитку науково-технічного і соціально-економічного прогресів?
3. Доведіть тенденції зростання світового виробництва і споживання на конкретних фактах.
4. Охарактеризуйте основні риси економічного зростання і всесвітнього техногенезу.
5. Проаналізуйте і поясніть зміни структури споживання паливно-енергетичних ресурсів світу в XX ст. (мал. 23).
6. *До яких висновків можна прийти в результаті поєднаного аналізу індексу антропогенного навантаження на біосферу і річної ренти за користування її ресурсами (мал. 24).
Коментарі (0)