Войти
Закрыть

Види транспорту та його вплив на навколишнє середовище

10 Клас , Біологія і екологія 10 клас Царик, Царик, Вітенко (профільний рівень)

 

§ 35. Види транспорту та його вплив на навколишнє середовище

Транспорт - це сукупність засобів, призначених для переміщення людей, вантажів, сигналів і інформації з одного місця в інше. Розрізняють транспорт наземний (автомобільний, залізничний), водний (морський, річковий), повітряний і трубопровідний.

Транспорт використовує 30 % енергії, що виробляється у світі (82 % від цієї кількості використовують безпосередньо транспортні засоби), на нього припадає 60 % викидів вуглекислого газу, 42 % оксидів азоту, 40 % вуглеводнів, 18 % чадного газу.

• Автомобільний транспорт. Найбільш поширеним і найбільш «брудним» є автомобільний транспорт. Перевагою автомобільного транспорту є його висока мобільність, доступність для широких верств населення тощо. Основними екологічним вадами автомобільного транспорту є такі:

• автомобілі є найбільшим мобільним джерелом забруднення навколишнього середовища (у світі на сьогоднішній день функціонує близько 600 млн автомобілів);

• основна частина викидів від автомобільного транспорту припадає на міста та найбільші автомобільні траси;

• автомобільні викиди концентруються у приземному шарі повітря, яким дихають люди (один автомобіль у середньому за рік поглинає 1 т кисню й викидає в повітря 600-800 кг вуглекислого газу, 40 кг оксидів азоту та 200 кг неспалених вуглеводнів);

• двигуни автомобілів часто бувають невідрегульованими, зношеними, що спричиняє додаткові викиди в атмосферу;

• проблема переробки відпрацьованих мастильних матеріалів (тільки в Київській області щороку утворюється близько 50 тис. т відпрацьованих масел);

• проблема утилізації відпрацьованих покришок;

• викиди автотранспорту містять до 200 хімічних сполук, частина з яких надзвичайно токсичні.

• Залізничний транспорт. Залізниці мають багато переваг - велику вантажопідйомність, надійність, порівняно високу швидкість. Залізничний транспорт набагато чистіший, ніж автомобільний, проте і він має вади:

• під час перевезення сипучих вантажів (руди, вугілля, солей, будматеріалів тощо) частина їх видувається вітром або втрачається через зношеність вагонів (тобто розсипається вздовж залізничних колій) і спричиняє забруднення ґрунтів та водойм;

• утилізація відпрацьованих паливно-мастильних матеріалів;

• пасажирські потяги спричиняють надмірне органічне забруднення залізниць;

• аварії на вантажних потягах часто спричиняють масштабні катастрофи і забруднення навколишнього середовища.

• Трубопровідний транспорт. Для переміщення рідких і газоподібних речовин найдешевшим і екологічно найчистішим видом транспорту є трубопровідний транспорт. Його особливістю є транспортування великих обсягів нафти, нафтопродуктів, природного газу, аміаку та інших речовин на значні відстані. Для підтримання належного функціонування трубопроводів побудована мережа компресорних станцій. У результаті їхньої діяльності істотно забруднюється атмосфера і прилеглі території продуктами спалювання. Екологічні проблеми виникають також у разі великих аварій на трубопроводах. Надзвичайно небезпечні аварії на нафтопроводах, аміакопроводах і бензопроводах. Основною причиною таких аварій є зношеність мереж і несанкціонована діяльність поблизу них.

• Авіаційний транспорт. Цивільна авіація в процесі свого розвитку стає дедалі більш екологічно небезпечною. Один літак Боїнг за годину польоту спалює близько 16 т палива, а під час злету витрачає 7,8 т. За час перельоту пасажирського авіалайнера із Західної Європи до Північної Америки споживається денна норма кисню 180 тис. осіб. Повітряний транспорт споживає близько 14 % світового виробництва палива. Особливою небезпекою є надходження продуктів спалювання у верхні шари атмосфери. Завдяки літакам у межі озонового шару щорічно потрапляє близько 180 тис. т сірчистого газу, понад 1,5 млн тонн оксидів азоту, що спричиняє його пришвидшення руйнування.

Мал. 53. Нафтове забруднення Світового океану

Мал. 54. Зазнавши аварії, нафтоналивний танкер опинився занесеним серед пісків і ще дуже довго забруднюватиме собою цей пустельний ландшафт

• Морський і річковий транспорт є відносно дешевим видом перевезень. Основні забруднення від цих видів транспорту потрапляють у Світовий океан і поверхневі водойми. Це викиди нафтопродуктів під час миття танкерів або внаслідок аварій, органічні відходи, побутове сміття, яке часто викидається з пасажирських суден. Проте найістотнішим є нафтове забруднення (мал. 53, 54). Наприклад, унаслідок аварії танкера «Екссон валдіз», що сталася 1990 року біля узбережжя Аляски, у море потрапило майже 40 тис. т нафти. Нафтова плівка на поверхні води пригнічує життєдіяльність морського фітопланктону - одного з головних постачальників кисню в земну атмосферу, порушує тепло і вологообіг водних екосистем, створює загрозу життю водоплавних птахів і ссавців.

Аргументи і факти

• 3 червня 1989 року поблизу залізничної станції Угу-Теляк у Башкири відбувся розрив труби газопроводу «Західний Сибір - Урал - Поволжя» з подальшим вибухом, еквівалентним 300 т у тротиловому еквіваленті. Пожежа, що виникла при цьому, охопила територію близько 250 та. Катастрофа відбулася в той момент, коли в зону загазованості увійшли два пасажирські потяги, що їхали з Адлера в Новосибірськ і навпаки. На момент катастрофи у потягах перебувало 1284 пасажири і 86 працівників бригад потягів. Вибухом були зруйновані 37 вагонів і два електровози, при цьому сім вагонів згоріли повністю, 26 вигоріли зсередини. Вибуховою хвилею 11 вагонів були скинуті з рейок. У цій катастрофі загинуло 575 осіб, травми отримали 623 особи.

• 18 лютого 2004 року в Ірані у провінції Хорасан, за 20 км від м. Нішапур, сталося зіткнення з наступним займанням двох вантажних потягів, один із яких перевозив паливно-мастильні матеріали. Загинуло 315 людей, зникли безвісти 90 людей, травми отримали 460 осіб. Зруйновано три найближчі населені пункти.

У ґрунти та водойми потрапило десятки тонн нафпродуктів.

Фосфорна аварія під Львовом - залізнична аварія 16 червня 2007 року біля с. Ожидів Бузького району Львівської області. Перекинулись 15 вагонів з отруйним жовтим фосфором, шість із них зайнялись. У гасінні пожежі були задіяні близько 500 пожежних і 220 працівників міліції. Під час пожежі утворилась отруйна хмара з продуктів горіння із зоною ураження 90 км2. З п’яти найближчих сіл було евакуйовано понад 800 осіб, госпіталізовано - 160.

Найбільші аварії танкерів, що супроводжувались розливами нафти

Ключові категорії і поняття

• транспорт

• автомобільний

• залізничний

• трубопровідний

• авіаційний морський

• річковий

ВИСНОВКИ

1. Жоден із видів транспорту не є екологічно безпечним, однак його види по-різному впливають на навколишнє середовище. Найбільш шкідливим і неекономним є автомобільний транспорт, найбільш економічно доцільним і чистим - залізничний і трубопровідний.

2. Оптимізація видів транспорту й інфраструктурних можливостей може одночасно слугувати інтересам національної економіки і захисту навколишнього середовища.

ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ ДЛЯ САМОКОНТРОЛЮ

1. Які з видів транспорту розвинуті в Україні?

2. Порівняйте різні види транспорту за ступенем несприятливої дії на навколишнє середовище.

3. Як впливають транспортні засоби на вміст кисню в атмосфері?

4. *Проаналізуйте матеріали таблиці і визначте, який з регіонів світу найбільше постраждав через аварії танкерів.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Біологія і екологія 10 клас Царик, Царик, Вітенко (профільний рівень)", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду

Навігація