Войти
Закрыть

Автотранспорт і проблема загибелі тварин. Проблема електромагнітного забруднення вздовж ліній електропередач

10 Клас , Біологія і екологія 10 клас Царик, Царик, Вітенко (профільний рівень)

 

§ 39. Автотранспорт і проблема загибелі тварин. Проблема електромагнітного забруднення вздовж ліній електропередач

• Основні причини загибелі тварин на автошляхах. Транспортні магістралі завжди приваблюють різноманітних тварин. Тут вони знаходять додатковий корм (розсипане під час перевезення зерно, рештки їжі тощо), оптимальні маршрути пересування, зручні ділянки для полювання; нарешті, дороги часто перетинають шляхи міграції тварин. Доки швидкості руху транспортних засобів були невеликими, загибель тварин на дорогах не мала масового характеру (за винятком малорухомих земноводних і плазунів). Поява потужних електровозів і швидкісних автомобілів помітно ускладнила ситуацію.

Спостереження безпосередньо в природі показують, що загибель тварин від залізничного і автомобільного транспорту стається у кількох типових випадках:

• дрібні птахи, які шукають корм на узбіччях доріг, у разі наближення транспортного засобу злітають і здебільшого перетинають дорогу прямо перед транспортним засобом. Зазвичай швидкість руху транспортного засобу більша, ніж швидкість польоту птахів, а тому більшість з них гине внаслідок зіткнення;

• хижі тварини, захопившись полюванням, потрапляють на автомобільні й залізничні шляхи і часто гинуть під колесами транспорту;

• нічних птахів транспорт сліпить; загалом кількість загиблих нічних тварин значно більша, ніж денних;

• транспортна мережа часто перетинає традиційні шляхи міграції тварин;

• особливо багато на автошляхах гине комах і «повільних» тварин.

• Способи захисту тварин на дорогах. Задля перешкоджання масовій загибелі тварин необхідно запроваджувати ряд заходів. У місцях міграції тварин (наприклад, ссавців, плазунів, птахів) потрібно ставити спеціальні знаки, які попереджали б водіїв про можливість появи на дорозі тварин (мал. 60, 61). Якщо це можливо, в місцях переходу дороги «повільними» тваринами необхідно робити мости або тунелі для безпечного їх пересування. Також потрібно ставити огорожі навколо швидкісних автомагістралей і особливо залізничних колій.

Мал. 60. Спеціальні знаки на транспортних шляхах попереджають водіїв про можливість появи на дорозі тварин

Мал. 61. Щоб уникнути зіткнення, доводиться вдаватися навіть до таких заходів

Часто автодороги, які проходять через природні угруповання, стають бар’єром на шляху вільного пересування тварин. Для запобігання цьому у майбутньому дороги, які проходять через природні ландшафти (ліс, болото тощо), мають бути побудовані або над ними (у вигляді естакад), або під ними (тунелі). Звісно, це значно збільшує вартість будівництва, але вирішує таку складну проблему, як загибель тварин на дорогах.

Негативний вплив електромагнітного випромінювання. Деякі види техніки створюють електромагнітні поля, які подекуди у сотні разів перевищують природний фон. Головними джерелами електромагнітного випромінювання є радіотелевізійні і радіолокаційні станції, засоби радіозв’язку та високовольтні лінії електропередач, електростанції й трансформаторні підстанції, а також лінії електротранспорту. Напруга електромагнітних полів поблизу потужних ліній електропередач перевищує норму у 20 разів. Вплив електромагнітного поля на людину спричиняє головний біль і сильну втому, а в разі підвищення напруженості електромагнітного поля понад 1000 В/м спричиняє неврози, безсоння, психічні розлади та інші тяжкі захворювання.

Ще одним результатом передачі електроенергії за допомогою ЛЕП є вилучення земель із сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва і природних угідь. На 1 км високовольтної ЛЕП з напругою 20 кВт вилучається 2,2 га землі і 16 га - при більших значеннях напруги.

Одним зі способів вирішення проблеми електромагнітного забруднення є заміна усіх ліній електропередач підземною кабельною мережею. Звісно, це значно дорожче, ніж прокладання надземних ліній електропередач, але електромагнітне випромінювання майже повністю зникає і при цьому вирішується проблема естетичної привабливості ландшафтів.

ПРАКТИЧНА РОБОТА № 8

Транспорт і природокористування

1. Складіть схему класифікації видів транспорту.

2. Висвітліть специфіку впливів різних видів транспорту на довкілля.

3. У чому, на вашу думку, полягає оптимізація транспортної мережі урбанізованих територій?

Аргументи і факти

Підрозділ автомобільної електроніки Siemens VDO розробляє перший автомобільний біовізор, який реагує на тепло і здатен завчасно попереджати водія про присутність людей і тварин на дорозі в умовах поганої видимості. Апаратура має два інфрачервоні передавачі і прийомну камеру, яка може розташовуватись на зворотному боці зовнішнього дзеркала або за решіткою радіатора. Чутливість приладу сягає 150-200 м і дає змогу розпізнати тварину чи людину ще до того, як вони потраплять у поле зору водія, до того ж навіть у нічний час. Сигнал передається на окремий монітор бортової навігаційної системи.

Як зазначають представники компанії, прилад перебуває в стадії розробки і споживачі зможуть придбати його лише через три роки, крім того, вартість такого приладу буде досить значною. Щоправда, експерти мають думку, що водії навряд чи будуть масово купляти доволі дороге обладнання. Тим часом загибель тварин під колесами автомобілів є нагальною екологічною проблемою у всьому світі. Іноді під колесами авто гинуть цілі види. Наприклад, у Південній Америці водії примудрились майже повністю знищити популяцію одного з видів жаб, які живились жуками-рогачами. Через такий вплив на екосистему масово розмножилися жуки, які почали нападати на населені пункти і людей.

Ключові категорії і поняття

• Загибель тварин

• методи боротьби

• електромагнітні поля

ВИСНОВКИ

1. Загибель тварин є нагальною проблемою людства, яку необхідно вирішувати найближчим часом у світлі збільшення кількості автомобілів і щільності шляхів сполучення.

2. Вплив електромагнітного випромінювання, у тому числі від побутової техніки, на живі організми є маловивченим, проте, безсумнівно, шкідливим як для людей, так і для рослинного й тваринного світу.

ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ ДЛЯ САМОКОНТРОЛЮ

1. Назвіть основні причини загибелі тварин на автошляхах.

2. Які технічні засоби і пристрої є основними випромінювачами електромагнітних хвиль?

3. Які є способи зменшення впливу електромагнітного випромінювання на людину?

4. *Які, на вашу думку, є способи зменшення загибелі тварин на транспортних шляхах?

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Біологія і екологія 10 клас Царик, Царик, Вітенко (профільний рівень)", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду

Навігація

 

Template not found: /templates/Red/reklamaundersite.tpl