Войти
Закрыть

Полігони для військових навчань і випробувань різних видів озброєнь

10 Клас , Біологія і екологія 10 клас Царик, Царик, Вітенко (профільний рівень)

 

§ 42. Полігони для військових навчань і випробувань різних видів озброєнь

• Полігони для військових навчань. Сучасний військовий комплекс не може обійтися без випробувань і військових навчань. Більшість із них відбувається на спеціально відведених ділянках землі - полігонах (мал. 68, 69). Найбільш небезпечними є полігони, на яких випробовують ядерну зброю. У межах колишнього СРСР таких об’єктів було із десяток, усі вони розташовувались на віддалених малозаселених територіях. Ці території надовго вилучені з будь-якої діяльності людини через надмірний радіаційний фон.

Шкідливий вплив військових полігонів на навколишнє середовище проявляється внаслідок специфіки їхньої діяльності:

• випробовування нової зброї часто має непередбачувані наслідки, подекуди технічні пристрої, які випробовуються, виходять з ладу, стаються аварії і катастрофи, внаслідок яких руйнується земна поверхня, у природне середовище потрапляють надзвичайно токсичні речовини;

• випробовування ядерної зброї має характер глобальної катастрофи, оскільки руйнується величезна кількість природних ландшафтів, відбувається викид десятків і сотень кілограмів надзвичайно отруйних і радіоактивних елементів і сполук;

• під час військових навчань руйнується поверхня землі надважкою технікою (деякі танки важать до 70-80 т), розривами снарядів і бомб;

• на поверхню землі потрапляють паливо, мастильні матеріали, уламки снарядів залишки вибухових речовин, нерозірвані боєприпаси, гільзи, побутове сміття тощо.

Мал. 68. Військовий полігон

Мал. 69. Семипалатинський полігон

• Екологічна ситуація на військових полігонах України. Військові навчальні полігони охоплюють ділянки цілинних степів і продуктивні ліси. Наприклад, на Яворівському полігоні беруть початок кілька річок, що є притоками Дністра. На цих територіях багато невеличких озерець, чистих джерел, у яких водиться риба. Тут гніздиться безліч птахів, частину яких занесено до Червоної книги України. За даними Українського товариства охорони птахів, на військових полігонах нашої країни зустрічаються такі рідкісні види, як сапсан, великий і малий підорлики, степовий канюк, дрохва, орлан-білохвіст, деркач. Виживання цих птахів залежить від стану природних угідь у межах військових полігонів.

Екологічна ситуація, що нині склалася на військових полігонах України, дає змогу зберегти природу, не затрачаючи великих коштів. Навіть тимчасова передача полігонів для їх господарського використання призводить до деградації, а інколи і зникнення унікальних екосистем. Безперечно, землі полігонів, залучені до господарського використання, спочатку принесуть великі прибутки, однак це прибутки відносні, оскільки ніхто не оцінює вартість тих природних комплексів, які на них збереглися. Відновити природні екосистеми буде вже неможливо. Приклади такого конверсійно-полігонного «підходу» вже набули реальних рис. Так, на Тарутинському полігоні у 2000 р. було розорано практично увесь цілинний степ, а на Багеровському полігоні почали зникати рідкісні птахи (АР Крим).

Щоб уникнути непродуманого вторгнення господарського комплексу на військові полігони, доцільно було б надати їм статус територій подвійного призначення. Крім своїх прямих завдань, вони б використовувалися як об’єкти природно-заповідного фонду України. Якщо внести зміни до Закону «Про природно-заповідний фонд України», територія природно-заповідного фонду країни за рахунок військових полігонів збільшиться на чотири відсотки. У Великій Британії, наприклад, місцеві жителі відвідують польові навчальні центри у вихідні дні як звичайні екскурсійні об’єкти, за що вносять невелику плату. Звичайно, необхідно чітко підрахувати, скільки коштуватиме військовим утримання полігонів, співвідношення їхньої кількості з принципом розумної достатності. Звісно, найкращим варіантом була б передача території полігонів, яка має природну цінність, у природно-заповідний фонд, але на сьогодні ця проблема є невирішеною. Прикладами успішного співробітництва військових і природоохоронців є створення природних заповідників «Медобори», «Опуцького» на місці колишніх військових полігонів.

До речі, в Міністерстві оборони України з 1995 р. функціонує служба екологічної безпеки. Шість років знадобилося військовим екологам, щоб розробити «Програму реабілітації територій, забруднених внаслідок військової діяльності», яка розрахована на період до 2015 р. В її реалізації беруть участь Міністерство ресурсів охорони навколишнього природного середовища, Міністерство надзвичайних ситуацій, Міністерство економіки, Міністерство юстиції та Національна академія наук України. Військові неодноразово наголошували, що в результаті недостатнього фінансування природоохоронних заходів залишаються без технічної та біологічної рекультивації і становлять екологічну загрозу для населення понад 60 об’єктів, що належать до «зони відповідальності» військових. Ідеться про Київську, Волинську, Рівненську, Житомирську і Львівську області, де розташовані авіаційні бази, шахтні пускові установки і військові полігони.

Деякі факти засвідчують, що останнім часом активізувалась діяльність військових екологічних служб. У 2001-2003 рр. здійснено невідкладні заходи щодо запобігання надзвичайної екологічної ситуації в районі авіаційної бази в Луцьку. Завершено роботи з екологічного обстеження могильника радіоактивних відходів поблизу міста Багерове у Криму. Зараз екологи розробляють проект щодо ліквідації шахтних пускових установок двох колишніх ракетних дивізіонів поблизу міста Броди Львівської області та в селищі Великий Дивлин на Житомирщині. Відповідальність за проведення цих заходів покладається на військове відомство. Але всі дії військових екологів узгоджуються із зацікавленими міністерствами та відомствами України, місцевими органами самоврядування.

ПРАКТИЧНА РОБОТА № 9

Аналіз інтенсивності ядерних випробувань XX ст.

Проаналізувати дані таблиці і порівняти кількість ядерних вибухів у СРСР і США в різних середовищах.

Атомні вибухи, які були проведені в СРСР і США

Аргументи і факти

• Семипалатинський полігон (мал. 69) площею 16 тис. км2, уперше здригнувся від вибуху 29 серпня 1949 року. Чотирнадцять років тривали ядерні випробування на відкритій місцевості і ще 35 - під землею. Місцеві жителі не розуміли всієї небезпеки цих вибухів. І хоча військові повідомляли населення про випробування, часто вже в день вибуху люди повертались до своїх домівок, таємно пасли худобу і косили сіно на території полігону. Дивним було народження ягнят без кісток або масовий їх падіж, осліплі та облізлі отари, трупи диких тварин без шерсті і копит, а також раптова поява штучних озер і гір, земних розломів у рівному степу.

• У житті колись здорових і багатодітних сімей чабанів з’явились зовсім не характерні для цих місць хвороби: рак, лейкемія, катаракта, туберкульоз, алергії, глаукома, серцево-судинні, шкірні і нервово-паралітичні захворювання, вроджені хвороби у дітей - злоякісні пухлини, хвороба Дауна, вроджені каліцтва тощо.

• На військові потреби у світі щорічно витрачається 2-3 % енергії, 3-4 % запасів нафти. Близько 3 % території країн відводиться під військові бази, полігони. На планеті військові займають близько 42 млн га суходолу.

Ключові категорії і поняття

• полігон

• ядерний полігон

• полігон для навчань

• полігон для нових видів озброєнь

ВИСНОВКИ

1. Сучасні військові полігони, на яких випробовують нові озброєння і здійснюють планові військові навчання, є екологічно небезпечними об’єктами. Тому вони є ізольованими, а їхні території охороняються від цивільного населення.

2. Охорона територій військових полігонів сприятливо впливає на стан природних екосистем, які доцільно було б перевести в категорію заповідних, тобто діючий полігон є об’єктом подвійного підпорядкування, а виведений з експлуатації переводиться на баланс природоохоронних територій.

ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ ДЛЯ САМОКОНТРОЛЮ

1. Які є види військових полігонів?

2. Якої основної шкоди завдають полігони навколишньому середовищу?

3. Чи є в діяльності військових полігонів якась користь?

4. Які є способи поліпшення екологічної ситуації на військових полігонах?

5. Яку екологічну діяльність здійснює Міністерство оборони України?

6. Які ви знаєте заповідні об’єкти загальнодержавного значення, створені на колишніх військових полігонах України?

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Біологія і екологія 10 клас Царик, Царик, Вітенко (профільний рівень)", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду

Навігація