Войти
Закрыть

Боротьба з мікологічними захворюваннями

11 Клас , Біологія і екологія 11 клас Задорожний, Утєвська, Леонтьєв (профільний рівень)

 

§ 65. Боротьба з мікологічними захворюваннями

Поміркуйте

  • Чому звичайні представники мікробіоти людини, які багато років живуть в її організмі, інколи можуть раптово ставати причиною захворювання?

Згадайте

  • Прокаріоти
  • Гриби
  • Еукаріоти
  • Осмотрофи

Особливості паразитичних грибів

Збудниками небезпечних хвороб людини можуть бути гриби-паразити. Більшість грибів — аеробні організми, які активно дихають і потребують багато кисню для своєї життєдіяльності. Але трапляються й такі, що здобувають енергію внаслідок бродіння (наприклад, деякі дріжджі).

Тіло гриба (міцелій) може складатися як з однієї, сильно розгалуженої клітини, так і з багатьох. Розмножуються гриби надзвичайно інтенсивно, статевим, нестатевим або вегетативним способами.

Паразитичні гриби можуть оселятися в будь-яких ділянках тіла людини: на поверхні шкіри, у ротовій порожнині, у шлунково-кишковому тракті, у статевих органах тощо. Захворювання людини, збудниками яких є паразитичні гриби, називають мікозами. За місцем ураження розрізняють дерматомікози (уражають шкіру) та мікози внутрішніх органів (уражають органи всередині тіла).

Мал. 65.1. Спороносні структури аспергілу

Гриби, які є причиною захворювань людини

Існує багато видів грибів, які паразитують на поверхні тіла людини, уражаючи її шкіру та її похідні (волосся, нігті). Гриб трихофітон Шонляйна (Trichophyton schoenleinii), оселяючись на волосистій частині голови, спричиняє хворобу паршу. Інші гриби з роду Трихофітон (T. tonsurans і T. violaceum) уражають волосся, нігті і шкіру і є збудниками стригучого лишая. Це захворювання здатне уражати всі ділянки тіла.

Під час контактів із тваринами діти можуть заражатися грибом мікроспорум собачий (Microsporum canis), який є збудником мікроспорії.

Дуже розповсюдженим є паразитичний гриб Candida albicans, який є збудником молочниці ротової порожнини в дітей (пліснявки) і піхви в жінок. Ураження цим грибом часто залежить від стану імунної системи людини. За її нормального функціонування гриб живе на слизових оболонках як звичайний представник мікробіоти і не спричиняє патологічні процеси. А у випадку виникнення проблем з імунітетом він починає проявляти агресію і стає причиною захворювання. Крім того, патогенність різних штамів цього гриба є різною.

Мал. 65.2. Ріжки пурпурові

Дізнайтеся більше

Старовинна легенда про «прокляття фараонів» виникла саме в результаті дії мікроскопічних грибів. Згідно з цією легендою, злодії, які грабували гробниці фараонів, отримували прокляття і помирали. Насправді в гробницях розвивалися гриби аспергіли, які продукували величезну кількість спор. Саме ці спори часто ставали причиною важкої алергічної реакції і загибелі від набряку легень тих, хто проникав у поховання.

Ще однією великою проблемою є алергічні реакції, причиною яких є спори грибів. Надзвичайно сильні алергічні реакції можуть виникати на спори аспергілів (мал. 65.1). Така реакція може навіть бути смертельною.

Серйозною, хоча й не дуже відомою проблемою, є мікотоксикози. Це отруєння, які виникають під впливом мікотоксинів — отруйних сполук, що виробляються грибами. Часто такі отруєння можуть виникати як результат споживання продуктів, уражених пліснявою.

Але можливі й інші способи отруєнь. Суттєвою загрозою для людини є мікотоксини паразитичного гриба ріжки пурпурові (Claviceps purpurea) (мал. 65.2). Цей гриб уражає злакові культури. Його склероції містять велику кількість алкалоїдів (ерготамін, ергостерин тощо), які потрапляють у борошно під час помолу. Наслідки отруєння — ураження нервової системи, галюцинації, судоми, гангрена кінцівок. До початку хімічної обробки полів фунгіцидами ураження людей цими мікотоксинами часто набувало масового характеру.

Способи боротьби з паразитичними грибами

У багатьох випадках найкращим захистом від захворювань, збудниками яких є гриби, є гарний стан імунної системи. Запобігти потраплянню спор грибів на тіло людини практично неможливо. Вони поширені всюди, у великих кількостях перебувають у повітрі, на підлозі та поверхнях предметів. Але в більшості випадків потрапляння спор до організму закінчується їх знищенням нашою системою імунітету. І один з найкращих способів профілактики грибкових захворювань — здоровий спосіб життя. Саме він забезпечує найбільш сприятливий режим роботи імунної системи.

Мал. 65.3. Міцелій та спори паразитичного гриба Трихофітон, який уражає шкіру людини та її похідні

Лікують грибкові інфекції спеціальними антигрибковими препаратами та антибіотиками. Більша частина антибіотиків, які застосовуються проти бактерій, на гриби не діє, бо розрахована на дію проти прокаріотів. Але є антибіотики, які можуть діяти також і проти грибів, і проти бактерій.

Досить часто для грибів, які уражають шкіру, лікування тільки зовнішніми препаратами виявляється недостатньо ефективним. Це пов'язано з тим, що міцелій гриба глибоко проникає в тканини людини, і зовнішня обробка просто не захоплює частину тіла патогена (мал. 65.3). Тому в процесі лікування доводиться застосовувати ті препарати, які діють у внутрішньому середовищі організму.

Для багатьох грибкових інфекцій лікування триває досить довго. І набагато легше ці захворювання попередити, ніж лікувати.

Ключова ідея

Грибкові захворювання трапляються часто і можуть мати важкі наслідки для організму людини. Найбільш надійним методом профілактики є здоровий спосіб життя, який дозволяє ефективно працювати імунній системі самого організму.

Запитання та завдання

1. Складіть перелік заходів, які дозволять суттєво знизити ризик захворювання мікологічними інфекціями. 2. У яких умовах грибкові інфекції можуть стати дуже небезпечними для людини?

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду
 

Template not found: /templates/Red/reklamaundersite.tpl