Основні положення теми «Екологія»
- 23-04-2021, 23:04
- 705
11 Клас , Біологія і екологія 11 клас Задорожний, Утєвська, Леонтьєв (профільний рівень)
Основні положення теми «Екологія»
Екологія — наука про взаємодію живих організмів та їхніх угруповань одне з одним і з навколишнім середовищем.
Екологічні закони
Закон оптимуму — будь-який екологічний фактор має певні межі позитивного впливу на живі організми.
Закон толерантності Шелфорда — будь-який живий організм має верхню й нижню межі витривалості (толерантності) до будь-якого екологічного фактора.
Закон мінімуму Лібіха — успіх життєдіяльності організму залежить від того екологічного фактора, який перебуває в мінімумі.
Екологічні чинники
Популяції
Популяція — це сукупність особин одного виду, які відтворюють себе протягом великої кількості поколінь і тривалий час займають певну територію, функціонуючи й розвиваючись в одному або кількох угрупованнях живих організмів.
Статичні показники популяцій
Чисельність популяції — загальна кількість особин у популяції.
Репродуктивна чисельність — кількість особин, здатних залишити потомство.
Щільність популяції — чисельність або біомаса особин на одиниці площі або об'єму.
Динамічні показники популяцій
Народжуваність — кількість особин, які з'явилися в популяції (народилися, вилупилися з яйця, проросли з насіння та ін.) за одиницю часу.
Смертність — кількість особин, що загинули за певний проміжок часу.
Приріст популяції — різниця між народжуваністю і смертністю.
Виживання — частка особин, які збереглися в популяції за певний проміжок часу. Виживання розраховується як відношення кількості особин, що вижили, до початкової кількості особин.
Екологічні стратегії популяцій
Екологічна стратегія популяції — особливості народжуваності й смертності, періодичності розмноження, кривих виживання й типів росту, спрямованих на підвищення виживання й утворення потомства. Метою r-стратегії є збільшення чисельності популяції за короткий термін. K-стратегія спрямована на підвищення виживання нащадків.
Екосистеми
Екосистема — це сукупність живих організмів, які мешкають у певному середовищі існування й утворюють з ним одне ціле.
Групи організмів в екосистемах
Продуценти — це автотрофні організми, які продукують органічні речовини. До них належать, наприклад, дерева, водорості та інші рослини.
Консументи є гетеротрофними організмами екосистем, які отримують органічні речовини, живлячись іншими живими організмами. Вони можуть живитися як продуцентами, так і іншими консументами.
Редуценти — це гетеротрофні організми екосистем, які отримують органічні речовини, живлячись рештками живих організмів або продуктів їхньої життєдіяльності. Редуценти перетворюють мертву органіку на прості органічні та неорганічні речовини.
Порівняння природних екосистем і агроекосистем
Наземні біоми
Коментарі (0)