Войти
Закрыть

Здоровий спосіб життя та його складові

11 Клас , Біологія і екологія 11 клас Задорожний, Утєвська, Леонтьєв (профільний рівень)

 

§ 50. Здоровий спосіб життя та його складові

Поміркуйте

  • Якщо людина тривалий час буде їсти досхочу, але тільки один продукт, то в неї виникнуть проблеми зі здоров'ям. Чому?

Згадайте

  • Органічні речовини
  • Неорганічні речовини
  • Вітаміни
  • Мікроелементи

Поняття здоров'я

Здоров'я є однією з головних цінностей життя людини і займає дуже високе місце в ієрархії її потреб. Наявність здоров'я завжди розглядалося як обов'язковий компонент щасливого життя людини. Крім того, здоров'я людей є важливою умовою успішного соціального та економічного розвитку суспільства.

Здоров'я є комплексним поняттям. Воно включає не тільки відсутність захворювань та фізичних вад організму, але й наявність стану повного психічного та соціального благополуччя. Здоров'я кожної людини має генетичну основу, яка дістається їй від батьків. Але реальний стан здоров'я на цій основі утворюється в процесі життя людини і суттєво залежить від способу життя, звичок, поведінки і соціальних умов, у яких живе людина.

Процес, що проявляється в порушенні будови, обміну речовин та функціонування організму або його частин, називають хворобою. Причини такого процесу можуть бути різними. Інколи вони пов'язані зі спадковими особливостями організму. Але в більшості випадків хвороби виникають як результат особливостей життя людини, її шкідливих звичок, недотримання правил здорового способу життя, ризикованої поведінки тощо.

Науки, що вивчають здоров'я людини

Здоров'я людини є об'єктом досліджень певних наукових дисциплін. Кожна з них вивчає різноманітні прояви життєдіяльності організму людини, варіабельність цих проявів та можливі їх порушення.

Науки, що вивчають здоров'я людини

 

Аби зберегти здоров'я, людина повинна дотримуватися певних правил. Ці правила дозволяють суттєво зменшити ризик погіршення здоров'я, а отже, допоможуть прожити довге і щасливе життя. Розумне використання людиною свого життєвого потенціалу і дотримання науково обґрунтованих рекомендацій із різних сфер життєдіяльності, називають здоровим способом життя (ЗСЖ).Здоровий спосіб життя

До принципів здорового способу життя належать певні правила щодо харчування, фізичної активності, особистої гігієни, психічного стану, життєвих звичок та інших аспектів життєдіяльності кожної людини.

Формування здорового способу життя

Здоровий спосіб життя не виникає сам по собі. Для його формування людина має відчувати в ньому потребу і розуміти його переваги. Без бажання дотримуватися правил здорового життя зусилля будуть витрачатися марно.

Важливо розуміти, що застосування принципів ЗСЖ матиме ефект лише у випадку комплексного підходу. Якщо дотримуватися правил раціонального харчування, але працювати майже без відпочинку, то гарного здоров'я все одно не буде.

Гігієна і харчування

Особиста гігієна стала особливо актуальною в наш час через високу щільність людських поселень. Великі скупчення людей полегшують поширення хвороботворних організмів. Одним із найефективніших засобів захисту є дотримання правил особистої гігієни.

Не менш важливою складовою ЗСЖ є раціональне харчування. Значна частина населення нашої планети ще живе на межі голоду. Водночас для багатьох людей є дуже актуальною проблема переїдання. Крім того, достатня кількість їжі не гарантує її якість. Організм людини має отримувати потрібні йому речовини в певних пропорціях. А їжа складається не тільки з білків, ліпідів та вуглеводів, а ще й із вітамінів та мікроелементів. Вони потрібні в незначній кількості, але без них здоровою людина не буде.

Фізичні навантаження

Для багатьох мешканців сучасних міст великою проблемою в житті є гіподинамія. Недостатня рухова активність стає причиною багатьох захворювань. Особливо страждає серцево-судинна система. Це не дивно, бо еволюція людини тривала мільйони років, і її організм пристосований до регулярних фізичних навантажень. Якщо навантаження відсутні, робота організму порушується. Для нього такий стан речей не є нормальним.

Але надмірні фізичні навантаження теж можуть бути шкідливими для здоров'я. Надто важка фізична праця стає причиною проблем опорно-рухового апарату. Страждають суглоби і кістки, підвищується ризик пошкодження м'язів. Як і з іншими складовими ЗСЖ, найбільш оптимальними рекомендаціями буде дотримання помірних навантажень, адекватних фізичному стану конкретної людини.

Робота і відпочинок. Психологічні аспекти ЗСЖ

Важливою складовою ЗСЖ є регулярне чергування роботи і відпочинку. Постійне безперервне навантаження не тільки погано позначається на фізичному стані людини. Воно має вкрай негативні психічні наслідки. Мозок людини теж повинен відпочивати. Та й ефективність роботи після відпочинку суттєво збільшується.

Ключова ідея

Людина повинна постійно підтримувати своє здоров'я. Найбільш ефективним способом цього є здоровий спосіб життя. Це комплекс науково обґрунтованих правил, яких слід дотримуватися в різних сферах життєдіяльності. Найважливішими складовими здорового способужиття є раціональне харчування, адекватні фізичні навантаження, дотримання правил особистої гігієни, правильне чергування навантаження та відпочинку, психологічний комфорт.

Запитання та завдання

1. Чому для деяких професій існують певні вимоги до стану здоров'я робітників? 2. Чому держава зацікавлена в тому, щоб її громадяни дотримувалися здорового способу життя?

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду