Мохи
- 23-12-2021, 13:26
- 801
6 Клас , Біологія 6 клас Костіков
§ 39. Мохи
Ви дізнаєтеся про особливості і різноманітність будови мохів, про спосіб життя цих рослин, а також зрозумієте, у чому полягає своєрідність розмноження мохів.
Звідки з'являються мохи? Чому мохи ростуть на північному боці стовбурів дерев? Чому на одних рослинах моху є коробочки, а на інших — немає?
На Землі налічують близько 24 тис. видів мохів! І поширені вони повсюди. Мохи — це рослини, які не мають коренів та не здатні ефективно регулювати вміст води в тілі, тому багато їх видів мають здатність висихати і швидко відновлювати свою життєдіяльність після зволоження. Більшість мохів зростають у достатньо зволожених місцях. Поверхню стовбурів дерев вони рясніше вкривають із північного боку, куди потрапляє менше променів сонця і яка менше висихає.
За будовою тіла розрівняють мохи сланеві і листостеблові. Внутрішня будова деяких мохів надзвичайно проста, вони складаються із майже однакових клітин. У інших можна побачити різноманітні тканини.
Тіло сланевих мохів — це просто пластинка, на нижній поверхні якої можуть бути тільки луски і волоски — ризоїди, якими ця пластинка прикріплюється до ґрунту або каменів. Ризоїди також транспортують воду до тіла рослини. Прикладом сланевих мохів є маршанція мінлива (мал. 168, а), яку можна побачити на перезволожених луках, по берегах потічків, а у містах часом на закинутих вологих стежинах з дрібного щебеню або асфальту, де не росте трава.
Мал. 168. Сланеві і листостеблові мохи: а — маршанція; б — мох зозулин льон; в — сфагнум
На вологих луках, у лісах можна знайти листостебловий мох зозулин льон (мал. 168, б). У процесі розмноження зозулиного льону як і в усіх мохів послідовно змінюються статеве та нестатеве покоління (мал. 169).
Мал. 169. Розмноження моху зозулин льон
Рослини статевого покоління моху утворюють подушки із щільно розташованих пагонів зі стеблом і листками (власне ті рослини, які у побуті називають мохами). На стеблі при основі пагона розвиваються волоски — ризоїди. На верхівці пагонів зозулиного льону між листками утворюються статеві органи: або чоловічі, або жіночі. Коли падає дощ, його краплі потрапляють на верхівки пагонів і розбризкуються. Разом з бризками чоловічі статеві клітини із джгутиками — сперматозоїди — потрапляють на жіночі пагони, запливають у жіночі статеві органи і запліднюють яйцеклітини, в результаті цього утворюються зиготи (мал. 178).
Статеве покоління утворює статеві органи, в яких формуються чоловічі та жіночі статеві клітини.
Нестатеве покоління утворює спори, якими здійснюється нестатеве розмноження.
Із зиготи всередині жіночого статевого органа розвивається нестатеве покоління моху — спорогон. Тобто він розвивається лише на жіночих пагінцях моху і все життя живиться за їх рахунок. Спорогон складається із присоски, ніжки і коробочки (мал. 170). В коробочці спорогону утворюються спори. Після дозрівання спори висипаються з коробочки і вітер розносить їх на велику відстань. Спора зозулиного льону проростає на поверхні ґрунту у сильно розгалужену багатоклітинну зелену чоловічу або жіночу нитку. З часом на цій нитці виникають численні бруньки, з яких розвиваються пагінці нового статевого покоління моху. Таким чином, мохи розмножуються і поширюються за допомогою спор.
Мал. 170. Молодий спорогон моху
Органи, у яких утворюються спори, називають спорангіями. У мохів спорангієм є коробочка спорогона.
Дуже цікавим є білий мох або сфагнум (мал. 168, в). Його розгалужені пагони утворюють великі подушки у вологих лісах або суцільні килими на болотах, які, в свою чергу, так і називають — сфагновими. Живляться такі болота майже чистою водою атмосферних опадів.
У тілі сфагнуму переважають відмерлі клітини. Так, у листках на одну зелену живу клітину припадає до кількох десятків відмерлих клітин, заповнених повітрям. Саме вони створюють враження, що сфагнум має білий колір. У стеблі також розвиваються подібні мертві клітини. Вони дуже добре поглинають рідину. Тому сфагновий мох, як губка, поглинає і утримує багато води.
Килим сфагнуму на поверхні болота перекриває доступ кисню до нижніх шарів води, зменшує її випаровування та теплообмін. Відмерлі частинки лише частково розкладаються з утворенням великої кількості органічних кислот. Окрім того, у Сфагнумі містяться речовини, що вбивають бактерії. Тому залишки моху в болоті не перегнивають, а утворюють потужні поклади світлого сфагнового торфу. Сам сфагнум після висушування застосовували як матеріал для перев'язок у медицині. Але зараз цього вже не роблять, бо сфагнові болота досить швидко зникають через забруднені атмосферні опади і тому охороняються в усьому світі.
ВИСНОВКИ
- 1. Мохи не мають коренів, їхнє тіло — пластинка або пагін, у деяких випадках із ризоїдами.
- 2. Будова мохів не забезпечує ефективної регуляції вмісту води в тілі.
- 3. У мохів основним фотосинтезуючим поколінням є статеве. Нестатеве покоління представлене спорогоном, який живиться за рахунок жіночої рослини статевого покоління.
- 4. Розмножуються і поширюються мохи спорами.
ТЕРМІНИ І ПОНЯТТЯ, ЯКІ ПОТРІБНО ЗАСВОЇТИ
Мохи, ризоїди, спорогон, спорангій, статеве покоління, нестатеве покоління.
КОНТРОЛЬНІ ЗАПИТАННЯ
- 1. Які типи зовнішньої будови тіла мохів ви знаєте?
- 2. Як відбувається статевий процес у мохів?
- 3. Що таке спорогон? Яка його будова і функції?
- 4. Чому пагінці зозулиного льону утворюють щільні подушки?
- 5. Які покоління можна виділити у мохів?
ЗАВДАННЯ
Перепишіть у зошит та продовжіть речення, які описують процес розмноження моху зозулин льон.
Розмноження моху зозулин льон:
Спори утворюються у ____
Із спори розвивається ____
Статеві органи утворюються на ____
Сперматозоїди потрапляють до яйцеклітини ____
Із заплідненої яйцеклітини розвивається ____
Коментарі (0)