Войти
Закрыть

Кишковопорожнинні

7 Клас , Біологія 7 клас Запорожець, Черевань , Воронцова

 

6. Кишковопорожнинні

Кишковопорожнинні мають дуже просту будову. Вони одні з найпростіших багатоклітинних тварин. І, до речі, одні з найдавніших, бо існують уже більш ніж півмільярда років. Та все це не заважає їм відігравати значну роль не тільки в житті людини і в природі, але й у геологічних процесах.

Поширення та спосіб життя

Більшість кишковопорожнинних живе в морях та океанах, однак є й прісноводні види. У водоймах вони або прикріплюються до дна чи якихось предметів, або плавають у товщі води. Трапляються як біля поверхні, так і на великих глибинах.

Поліпи і медузи

Кишковопорожнинних можна поділити на поліпів і медуз. Поліпи ведуть переважно малорухомий спосіб життя: вони прикріплюються до ґрунту або предметів своєю підошвою. їхній ротовий отвір, оточений щупальцями, розташований зверху. Поліпи часто утворюють колонії, щоб спільно полювати й захищатися від ворогів.

Медузи ведуть більш рухливий спосіб життя. їхнє тіло за формою нагадує дзвін, а ротовий отвір і щупальця розміщуються знизу. Плавають медузи за принципом реактивного руху: вони виштовхують воду зсередини свого «дзвона» і рухаються у протилежний від напряму струменя води бік.

Особливості будови

Розміри тіла. Розміри кишковопорожнинних дуже різні. Найменші з них мають довжину лише кілька міліметрів. Бура гідра зазвичай менша за 1 см, а найбільша у світі медуза ціанея має парасольку діаметром 2 м і щупальця завдовжки до 20 м.

Будова тіла. Тіло кишковопорожнинних нагадує мішок з ротовим отвором, усередині якого розташована кишкова порожнина,— звідси і їхня назва. Стінки мішка тоненькі. Вони складаються лише з двох шарів клітин, між якими розташована драглиста позаклітинна речовина (мезоглея). Її шар може бути тонким (у поліпів) або товстим (у медуз) (мал. 6.1).

Мал. 6.1. Будова поліпа й медузи

Мал. 6.2. Жалка клітина

Жалкі клітини. Характерною ознакою кишковопорожнинних є жалкі клітини. З їхньою допомогою ці тварини полюють на здобич і захищаються від ворогів. На зовнішньому боці клітини є чутлива волосина. Усередині — спірально закручена нитка із загостреним кінцем. Під час подразнення чутливої волосини спіраль різко випрямляється, вістря встромляється в жертву, а по нитці впорскується крапелька отрути (мал. 6.2).

Розмноження і розвиток

Розмножуються кишковопорожнинні двома способами — статевим і нестатевим. Під час статевого розмноження одна особина утворює спеціальні чоловічі статеві клітини, а друга — жіночі. Клітини відокремлюються від тварини і плавають у воді. Зустрівшись, чоловіча й жіноча клітини зливаються між собою й утворюють одну клітину, з якої виростає нова тварина.

Під час нестатевого розмноження жодних спеціальних клітин не утворюється. На тілі тварини формується випин, на якому виростають щупальця й утворюється ротовий отвір. Після цього нова тварина відокремлюється від материнської особини. Такий спосіб розмноження називають брунькуванням, а випин — брунькою (мал. 6.3, с. 26).

Різноманітність

Існує понад 10 000 видів цих тварин, з-поміж яких виділяються гідроїди, медузи, актинії та корали. Типовим представником поліпів є стеблиста, або бура, гідра. Представниками медуз є добре відомі медузи Чорного й Азовського морів — аурелія та коренерот (мал. 6.4).

Актинії. Актинії — поодинокі коралові поліпи без твердого скелета (мал. 6.5). їхні численні щупальця всіяні жалкими клітинами, чим користуються інші організми. Раки-самітники пересаджують актиній на свої хатинки-мушлі для захисту. Актинії також отримують користь від інших організмів: живляться залишками їжі раків. Таке корисне співіснування називають мутуалізмом.

Корали з твердим скелетом. Корали з твердим скелетом ведуть виключно прикріплений спосіб життя, їх навіть колись вважали рослинами. Після брунькування дочірня особина не «розлучається» з материнською — так утворюється колонія (мал. 6.6).

Мал. 6.3. Нестатеве розмноження гідри

Мал. 6.4. Медуза коренерот — мешканка Азовського й Чорного морів

Мал. 6.5. Рак-самітник з актинією на мушлі

Мал. 6.6. Колонія коралів, що утворюють кораловий риф

Рекордна споруда

Найбільша споруда, яку створили живі організми,— це Великий Бар'єрний риф біля східних берегів Австралії. Він простягнувся на 2 тис. км, а завширшки має 70 км. Це цілий світ, створений коралами, яскравий і барвистий, з різноманітними океанічними рибами, молюсками, червами.

Значення для людини

Позитивне

• Беруть участь у формуванні островів, на яких живуть люди (корали).

• Є джерелом матеріалів для будівництва (корали).

• Використовуються для виготовлення ювелірних виробів (червоні корали).

Негативне

• Утворюють рифи, які ускладнюють рух кораблів і можуть спричинити аварію (корали).

• Можуть призводити до загибелі людей при вражанні їх отрутою жалких клітин (морська оса, фізаліс тощо).

• У разі надмірного розмноження заважають туристам на морських курортах (коренерот, аурелія тощо).

Запам'ятайте найважливіше

Кишковопорожнинні — багатоклітинні водяні організми. Тіло двошарове, складається з екто- та ентодерми. Мають ротовий отвір, кишкову порожнину та щупальця. Є жалкі клітини. Розмножуються статевим і нестатевим шляхом (брунькування). Вони відіграють важливу роль у геологічних процесах.

Перевірте свої знання

1. За якими ознаками тварину можна віднести до кишковопорожнинних?

2. Де живуть представники кишковопорожнинних?

3. Як живляться представники кишковопорожнинних?

4. Чому кишковопорожнинні можуть бути небезпечними для людини?

5*. Використовуючи матеріали параграфа й додаткові джерела, поясніть, яку роль у природі відіграють ці тварини.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Біологія 7 клас Запорожець, Черевань , Воронцова", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду