Войти
Закрыть

Основи охорони природи. Природоохоронні території. Червона книга України

7 Клас , Біологія 7 клас Запорожець, Черевань , Воронцова

 

53. Основи охорони природи. Природоохоронні території. Червона книга України

Ситуація на нашій планеті склалася таким чином, що охорона природи — це не тільки акт гуманізму по відношенню до інших біологічних видів, це — умова виживання людини як біологічного виду.

Причина вимирання тварин

Головною причиною зникнення видів тварин є руйнування людиною середовища їхнього життя. Розорюючи степи, вирубуючи дерева, осушуючи болота, людина прирікає на загибель цілі угруповання. Це також впливає на клімат. Крім того, у результаті господарської діяльності людини постійно забруднюється середовище життя. У водах морів та океанів люди затоплюють отруйні та радіоактивні відходи, повітря забруднюється вихлопними газами мільярдів машин, димом фабрик, заводів. Застосування отрутохімікатів на полях, у садах і на городах призводить до накопичення отрут у тілах тварин, порушення процесів їхнього розвитку й урешті — до загибелі.

Не можна не згадати про варварське винищування тварин через красиве хутро, пір’я або просто заради забави. Жахливою є історія зникнення з лиця Землі нелітаючого птаха дронта (мал. 53.1), якого просто задля втіхи забивали палицями. Стеллерова корова (мал. 53.2), унікальний морський ссавець, також стала легкою здобиччю людини й зникла назавжди. Чисельність мандрівного голуба в Північній Америці була настільки великою, що, коли ці птахи пролітали, ставало темно. Люди вбивали голубів заради втіхи. Останній представник виду помер у 1914 р. в зоопарку.

Мал. 53.1. Дронт

Мал. 53.2. Стеллерова корова

Природоохоронні території

Щоб зберегти видове різноманіття природи, потрібно постійно вивчати її стан і запобігати негативному впливу технічного прогресу. Для цього створюють природоохоронні території.

Заповідники — державні установи, що включають частину природної території, на якій заборонена будь-яка господарська діяльність, відвідування обмежене, ведуться ретельні спостереження за чисельністю й умовами існування видів (мал. 53.3). Заповідники бувають біосферними й природними. Найбільшими є біосферні заповідники. На території України розташовано чотири біосферні (Чорноморський, Дунайські плавні, Карпатський, Асканія-Нова) та двадцять природних заповідників.

Національні парки — це державні установи, що включають частину території, на якій заборонена господарська діяльність, проводяться роботи з вивчення природи та популяризації біологічних знань.

Регіональні ландшафтні парки — це природоохоронні рекреаційні установи місцевого або регіонального значення. Вони створюються з метою збереження в природному стані типових або унікальних природних комплексів та об’єктів. У них забезпечені умови для організованого відпочинку населення. Усього в Україні 53 регіональні природні ландшафтні парки.

Заказники — території, створені для охорони певних видів тварин або рослин.

Мал. 53.3. В українських заповідниках розводять зубрів, які є вимираючим видом

Вогняна саламандра

Дрохва

Білий заєць

Бурозубка альпійська

Чорний лелека

Степовий орел

Мал. 53.4. Тварини, занесені до Червоної книги України

Зоопарки — державні та приватні установи, які штучно створюють для тварин умови життя, близькі до природних. У зоопарках проводиться робота з вивчення тварин, їхнього розведення, акліматизації та популяризації біологічних знань.

Червона книга

Рідкісні та зникаючі види тварин заносяться до Червоної книги. Міжнародна спілка охорони природи (МСОП) видає Міжнародну Червону книгу, існують також національні Червоні книги, зокрема Червона книга України.

Червона книга — це основний документ, де узагальнено відомості про стан видів організмів, яким загрожує вимирання. Після набуття Україною незалежності в 1994 р. вийшло друком друге видання, а у 2009 році — третє. До нього занесено 542 види тварин (мал. 53.4).

Про кожну тварину вказані такі відомості: поширення, чисельність у природі та її зміни, розмноження в неволі, заходи з охорони, які вже вжиті, й ті, яких необхідно вжити.

Запам'ятайте найважливіше

Слід визнати, що основні руйнівні дії стосовно природи — це справа рук людини. Через людину з кожним роком стає меншою чисельність і різноманітність тваринного світу.

Разом з тим уживаються заходи щодо збереження та відновлення чисельності тварин. Це — створення заповідників, заказників, національних парків, зоопарків, занесення тварин до Червоної книги.

Перевірте свої знання

1. Як діяльність людини впливає на різноманітність тварин?

2. Що спричиняє скорочення чисельності та зникнення тварин з лиця Землі?

3*. Які заходи охорони природи ви знаєте? Які з них вважаєте найбільш ефективними?

4*. Чому, незважаючи на заходи щодо охорони природи, ситуація залишається гострою? Які заходи ви запропонуєте, щоб виправити такий стан речей?

Висновок

Ми з вами визначили, яке місце посідають тварини в екосистемах. Вони виконують важливу роль у передачі енергії через ланцюги живлення. У кожному середовищі існування тварини мають певні пристосування в будові, життєдіяльності та поведінці, які сформувалися протягом еволюції і дають змогу виживати.

На жаль, різноманіття тварин зменшується, бо процес вимирання або зменшення кількості видів унаслідок господарської діяльності людини триває. На заваді цьому може стати охорона природи й формування екологічної моралі та етики.

Перевірте свої знання з теми «Тварини і середовище існування».

Теми для міні-проектів (за вибором)

1. Як тварини пристосовані до життя в різних умовах.

2. Заповідні території України.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Біологія 7 клас Запорожець, Черевань , Воронцова", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду
 

Template not found: /templates/Red/reklamaundersite.tpl