Риб’ячі рефлекси
- 16-12-2021, 17:17
- 550
7 Клас , Тварини лікують 7 клас Драгулян
Риб’ячі рефлекси
Якщо вдома у вас є акваріум, можна провести ще зо два експерименти, аби переконатися, що в риб розвиваються різноманітні безумовні та умовні рефлекси — реакції організму на подразники, що реалізуються центральною нервовою системою. Безумовні рефлекси — спадкові (вроджені) реакції організму, спільні для особин усього виду. Умовні рефлекси виникають у процесі розвитку та накопичення нових навичок та вони є індивідуальними.
Для досліду знадобляться акваріум з рибками, монетка.
Залиште своїх рибок на кілька днів без корму, потім перед кожним годуванням стукайте по стінці акваріума монеткою і спостерігайте за поведінкою рибок та давайте їм потроху корму. Дослід проводьте щодня та годуйте рибок постійно в одному й тому самому місці акваріуму. Як довго проводити експеримент? Доти, поки риби після сигналу не почнуть збиратися біля місця харчування за відсутності там корму. Зверніть увагу на те, чи однаково швидко розвиваються умовні рефлекси в різних видів риб. Спостереження запишіть у свій щоденник і не забудьте зняти відео з поведінкою риб на початку та в кінці спостереження.
Для формування в риб умовного рефлексу необхідно, щоб певний умовний подразник (постукування по акваріуму монеткою, світловий подразник тощо) взаємодіяв із безумовним подразником (корм). Зауважте: для розвитку умовного рефлексу на постукування монеткою по склу необхідне багаторазове поєднання умовного та безумовного подразників, хоча для деяких риб зі складнішою організацією мозку для цього достатньо й одноразового поєднання умовного та безумовного.
Під час досліду ти спостерігав / спостерігала за розвитком умовного рефлексу, що ґрунтується на роботі нервової системи. Залежно від середовища й способу життя тварин певні ділянки мозку можуть значно збільшуватися. Наприклад, види, наділені достатньою рухливістю у воді, мають добре розвинуті мозочок (що якраз і відповідає за координацію рухів) і зір. Представники риб із яскраво вираженим нюхом вирізняються збільшеним переднім мозком, де розташовуються нюхові частки. Хижаки з прекрасним зором мають розвинутий середній мозок — у ньому відбувається первинне оброблення зорової інформації. Ба більше, рибам, які живуть зграями, необхідна взаємодія. Тому вони обмінюються інформацією за допомогою різноманітних сигналів: звукові, зорові, хімічні. Непогано в риб розвинута пам’ять, вони можуть запам’ятати своїх власників і відрізняти їх від інших людей.
Годування акваріумних риб
- 1. Спробуй виробити умовний харчовий рефлекс у риб не на постукування монеткою, а на увімкнення світла. Який з двох подразників ефективніший з огляду на вироблення рефлексу?
- 2. Наведи приклади поведінкових безумовних рефлексів риб. Яке їх значення?
Коментарі (0)