Життя амфібій від яйця до яйця
- 16-12-2021, 17:19
- 423
7 Клас , Тварини лікують 7 клас Драгулян
Життя амфібій від яйця до яйця
Видатний зоолог Жоффруа Сент-Ілер говорив, що кожен, хто бажає переконатися в справедливості еволюційних ідей, може щовесни на власні очі побачити диво — повторення виходу хребетних на суходіл. Цим дивом він вважав перетворення пуголовка на дорослу земноводну тварину. Цікаво, що кожен з нас може «доторкнутися» до цього загадкового явища. Як це зробити правильно й що ще про земноводних ти зможеш дізнатися завдяки спостереженням, читай далі.
Самець озерної жаби з роздутими резонаторами під час кумкання
Спостереження за життєвим циклом земноводних слід проводити неподалік водойми, але варто також роздивитися і в місцях, де немає води. Наприклад, в садах, парках і лісових масивах поблизу водойми. Тут деякі види амфібій полюють на хробаків, комах чи равликів. Це відбувається здебільшого в сутінках і вночі. Удень земноводні часто ховаються в тріщини у стінах або під купами сухого гілля.
Найкращий час для спостережень — сутінки, тому що саме в цей час земноводні найактивніші. Дощова погода також підходить, якщо дощ не надто сильний. Амфібії полюбляють вологе повітря, оскільки їхня шкіра не повинна пересихати. Під час спостережень особливу увагу зверни на поведінку тварин, їхні звички, рухи. Для спостереження можеш також користуватися біноклем.
Проводь дослідження життя амфібій у одному місці впродовж року. Занось у щоденник спостережень дату, коли вперше зустрів земноводних, коли в амфібій почалося ікрометання, коли з’явилися пуголовки й жабенята, коли востаннє зустрів / зустріла цих тварин перед їхнім відходом на зимівлю. Від травня до середини червня в теплі, безвітряні дні й вечори без дощу можна реєструвати кількість жаб різних видів, які «співають».
Жаби в процесі спарювання
У життєвому циклі жаб різних видів і тритонів чітко виділяються чотири стадії: яйце (ікринка), личинка (пуголовок), період перетворення (дорослішання), стадія дорослої особини. Для розмноження амфібій важливо, щоб тварини завжди могли знайти вологу місцину (приміром, водойму чи дуже вологу мишачу нору). У кожного виду амфібій свої особливості розмноження. Найважливіший склад води, в якій відбуваються шлюбні ігри, спарювання, запліднення.
Жаб’яча кладка ікри
Пуголовок на етапі перетворення на дорослу особину
Річний цикл починається, коли земноводні прокидаються від сну. Далі всім земноводним властива весняна міграція, коли температура повітря сягає +8 °С...+12 °С. У процесі міграції після зимової сплячки амфібії долають довгий шлях до місця нересту. В багатьох земноводних розмноженню передують шлюбні ритуали, а самці прикрашаються до «весілля».
Після запліднення земноводні відкладають яйця. Більшість амфібій відкладає ікру у воді, але є такі, що закопують свої яйця у вологий ґрунт або відкладають їх на листі над водоймою. Для більшості амфібій не характерна турбота про долю запліднених ікринок, хоча дехто охороняє яйця.
Личинка тритона (ліворуч) та пуголовок жаби (праворуч)
Із яйця вилуплюється пуголовок (пуголовка тритона називають просто «личинкою»), який дихає зябрами, має хвоста й живе у воді. Пуголовок проходить низку метаморфоз (змін), після яких перетворюється на дорослу особину. Доросла особина дихає легенями, але зберігає зв’язок із водним середовищем. Після розмноження багато амфібій полишають місця нересту (водойми, озера тощо) та мігрують назад до місць постійного проживання — в ліси, поля чи навіть у засушливі райони. При цьому окремі особини можуть переміщуватися в пошуках місця свого розселення на багато сотень метрів. Дорослі жаби поширені як на вологих луках і пасовиськах, так і на узліссі, але найбільше їх, звісно, біля водойм.
Розвиток жаби
- 1. Поясни усі функції в житті жаби, що їх виконує резонатор.
- 2. Чому жаби відкладають велику кількість ікринок, а не лишень кілька?
Коментарі (0)