Птахи лікують
- 16-12-2021, 17:22
- 424
7 Клас , Тварини лікують 7 клас Драгулян
Птахи
Наші пращури здавна наділяли птахів надзвичайною силою.
За часів Київської Русі було прийнято зустрічати весну з появою перших перелітних птахів. У цей день люди дарували одне одному пряники у формі жайворонка. Існують також легенди про лелеку, який приносить новонароджених дітей у капусті. Ластівка ж уважається вісником добра, щастя й домашнього затишку. Образ голуба — це символ миру. Є навіть приказка: «Гніздо голуба й ластівки руйнувати гріх». А вранішній спів півня, за переказами, мав такий вплив на потойбічних істот, що всі пекельні створіння втрачали свої сили, почувши гучне «ку-ку-рі-ку». Тому здавна для захисту від зла люди вирізали з дерева силуети цих птахів і розміщували на дахах своїх осель (нині їх можна побачити на флюгерах). Ці приклади доводять, що птахи завжди були важливою частиною нашого життя. У цьому розділі ми спробуємо детальніше вивчити тварин, які підкорили небо.
Флюгер у вигляді півня
Птахи лікують
Пташине м’ясо називають дієтичним, оскільки воно менш жирне, ніж свиняче або коров’яче. Воно легко засвоюється і не дуже калорійне. Також корисним і дієтичним вважаються качачі, курячі та перепелині яйця. Тому часто людям із ожирінням до складу раціону рекомендують замість звичайного м’яса включити саме дієтичне, пташине, м’ясо. Останнім часом дуже популярними стали перепелині яйця. Вони дійсно поживні, і в них міститься в 5 разів більше калію, в 4,5 рази більше заліза, 2,5 рази більше вітамінів В1 і В2, а також значно більше вітаміну А, фосфору, кобальту й нікотинової кислоти, аніж у курячих яйцях.
Перепелині яйця
Сизого голуба вже понад півстоліття використовують для вивчення процесів елементарного навчання, пам’яті й процесів прийняття рішень. Дослідження поведінки голубів складає основу сучасних психологічних теорій навчання. Велика кількість спостережень за поведінкою й докладна інформація про будову нервової системи птиці зробили голуба ключовим модельним організмом у поведінковій нейробіології — науки про біологічні основи поведінки. Цікаво, що генетичні порушення, пов’язані зі зміною забарвлення оперення в голубів, подібні з порушеннями пігментації шкіри в людини, що є причиною деяких шкірних захворювань. Учені сподіваються, що використання голубиних моделей одного разу зможе допомогти в лікуванні меланоми та інших шкірних захворювань.
Курячий ембріон — це біологічний об’єкт на якому вивчають розвиток раку та культивування вірусів. Існує багато вакцин, розроблених на такій «курячій» основі. Вакцина — це медичний препарат, призначений для вироблення імунітету проти будь-якої хвороби. Наприклад, для отримання вакцини від грипу в запліднені курячі яйця вводять вірус грипу. Через пару днів з яйця виділяють рідину з розмноженим вірусом. Далі цю рідину очищують і виділяють вірусні білки, які вводять людям для вироблення імунітету.
Омелюхи та дрозди є хорошими об’єктами для вивчення розщеплення алкоголю, а птахи, які не мають стійкості до етанолу (індички, наприклад), використовуються для вивчення ефектів від тривалого вживання алкоголю.
Дятлів розглядають як модельний організм під час досліджень хвороби Альцгеймера — захворювання нервової системи, за якого головний мозок перестає виконувати свої функції належним чином і людина втрачає когнітивні здібності й навіть пам’ять. Річ у тому, що в передній долі їх мозку є відкладення тау-білка — речовини, накопичення якої в мозку людини є причиною хвороби Альцгеймера. На думку вчених, які розглядають дятлів як ключ до вирішення питань лікування хвороби Альцгеймера, високий рівень тау-білка — це спосіб захисту мозку дятлів. Відповівши на питання, як виникають такі відкладення і чому вони не порушують функціонування мозку, птахи допоможуть у дослідженні причин, профілактики та, можливо, лікування хвороби Альцгеймера.
Уведення вірусу до курячого ембріону в яйці
Модель накопичення тау-білка (жовтий) у нервових клітинах мозку (сині)
З розвитком можливостей генетично модифікувати тварин для задоволення різних потреб людини, учені зайнялися штучним виведенням курей, які зможуть забезпечити людство яйцями з необхідними ліками. І зараз вже є певні результати. Так, японськими вченими створені генетично модифіковані кури, чиї яйця містять білок інтерферон бета. Він вважається ефективним засобом у боротьбі з такими захворюваннями, як рак шкіри й гепатит. Британські науковці вивели курей, яйця яких містять два спеціальних білки людини. Один із них має противірусні й протиракові властивості, а другий — підсилює загоєння пошкоджених тканин.
Коментарі (0)