Войти
Закрыть

Будова видільної системи

8 Клас , Біологія 8 клас Задорожний, Рудич (поглиблене вивчення біології, нова програма)

 

§ 22. Будова видільної системи

Поміркуйте

  • Якими шляхами з організму можна виводити непотрібні продукти обміну речовин?

Згадайте

  • Типи видільних систем у тварин
  • Будову видільної системи ссавців

Видільна система організму людини

Обмін речовин у нашому організмі відбувається безперервно. Отже, певні продукти життєдіяльності, які вже не можуть засвоюватися організмом, необхідно виводити з організму.

З організму виділяються:

  • кінцеві продукти обміну: вода, вуглекислий газ, сечовина, кал;
  • шкідливі сполуки;
  • надлишок води й мінеральних солей.

Ці речовини перебувають у рідкому, твердому або газоподібному станах і виводяться з організму різними органами, що належать до різних фізіологічних систем. Це нирки, легені, шкіра, печінка, кишечник (мал. 22.1).

Мал. 22.1. Органи людини, які виконують видільні функції

Окремо виділяють сечовидільну систему, до складу якої належать нирки, сечоводи, сечовий міхур і сечівник.

Головна функція сечовидільної системи — виведення з організму водорозчинних продуктів обміну речовин. Виділення цих речовин є для організму одним із головних засобів підтримання гомеостазу.

Нирки. Нефрон

Нирки — це парні органи бобоподібної форми (мал. 22.2). Маса однієї нирки дорослої людини становить близько 120 г. Нирки складаються з двох шарів: зовнішнього кіркового і внутрішнього мозкового. Усередині нирки є порожнина — ниркова миска. Ззовні в нирку входять артерії, вени, лімфатичні судини, нерви.

Функціональними одиницями нирки є нефрони — мікроскопічні утворення (у нирці їх близько мільйона). Нефрони здійснюють головну функцію нирок — утворення сечі.

Нефрон складається з капсули й звивистого канальця (мал. 22.3). У капсулі розміщується судинний клубочок, утворений капілярами. У нефроні виділяють два звивисті канальці (низхідний і висхідний) та один прямий, який утворює довгу петлю. Висхідний звивистий каналець упадає в збірну трубку, якою сеча, що утворилася в нефроні, потрапляє до ниркової миски, а звідти сечоводом — до сечового міхура.

Мал. 22.2. Будова нирки

Мал. 22.3. Будова нефрона

Сечоводи, сечовий міхур, сечівник

Сечоводи — це трубки завдовжки 3035 см, якими сеча з ниркових мисок потрапляє до сечового міхура.

Сечовий міхур — це м’язовий мішок, який складається з непосмугованої (гладенької) мускулатури і зсередини вкритий епітелієм (мал. 22.4). У ньому збирається сеча. Щоб вона не витікала назовні мимовільно, цей орган має сфінктери (м’язи-замикачі). Із сечового міхура сеча виводиться через сечівник.

Сечівник — це трубка, якою сеча видаляється з організму. У чоловіків сечівник значно довший (до 18 см), ніж у жінок (3-4 см).

Шкіра

Шкіра відіграє значну роль у процесах виділення. Через протоки потових залоз із організму виводяться вода, сечовина й деякі солі. Завдяки великій площі поверхні через шкіру можуть швидко виділятися токсини й продукти обміну.

Випаровування води через потові залози сприяє втраті тепла. Це дуже важливо, бо теплота — один із продуктів обміну речовин, і його надлишок в організмі є небажаним.

Мал. 22.4. Будова сечового міхура

Печінка

У печінці відбувається утворення жовчних пігментів, які в складі жовчі надходять до кишечника, звідки виводяться разом із калом. Найважливіша функція печінки — переробка відходів обміну білків і нуклеїнових кислот, унаслідок якої утворюються сполуки Нітрогену, що виводяться нирками.

Легені

За допомогою легень з організму виводяться газоподібні продукти обміну речовин, насамперед CO2. Через вологу поверхню альвеол з організму також видаляється вода.

Роль нирок у водно-сольовому обміні

Для нормального обміну речовин концентрація солей в організмі має бути відносно сталою. Нирки є важливим регулятором водно-сольового балансу організму.

Якщо води в організмі забагато й концентрація розчинених солей зменшується, нирки сповільнюють поглинання води з первинної сечі й прискорюють її виведення з організму. Якщо води замало, то інтенсивність її поглинання з первинної сечі зростає.

Ключова ідея

Видільна система видаляє з організму продукти обміну та шкідливі речовини. Видільні функції в організмі виконують нирки, легені, шкіра, печінка. Сечовидільна система виводить з організму водорозчинні продукти обміну. До складу сечовидільної системи належать нирки, сечоводи, сечовий міхур і сечівник. Функціональною одиницею нирки є нефрон.

Перевірте свої знання

1. Навіщо потрібна видільна система? 2. Які органи в організмі людини виконують видільні функції? 3. Яку будову мають нирки та яка їхня функція? 4. Схарактеризуйте будову нефрона. 5. Які продукти виводяться через легені? 6*. Запропонуйте своє пояснення того факту, що існує кілька шляхів виведення продуктів обміну речовин з організму людини.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду