Порушення роботи сенсорних систем
- 16-11-2021, 22:05
- 608
8 Клас , Біологія 8 клас Задорожний, Рудич (поглиблене вивчення біології, нова програма)
§ 45. Порушення роботи сенсорних систем
Поміркуйте
- Яких правил слід дотримуватися для збереження зору?
Згадайте
- Будову зорового аналізатора
- Функції барабанної перетинки
Загальні порушення роботи сенсорних систем
Будь-яка сенсорна система людини дієва лише за умови, коли працюють усі три її частини: рецепторна частина, яка сприймає подразнення, провідниковий нерв або нерви та ділянки кори головного мозку, що обробляють відповідну інформацію. Якщо ушкоджено хоч одну з цих структур, сенсорна система працювати не буде або працюватиме з порушеннями.
Порушення зору та їхня профілактика
Якщо промені світла, які пройшли крізь оптичну систему ока, фокусуються не на сітківці, виникають дефекти зору. Якщо зображення виникає перед сітківкою, розвивається короткозорість, якщо позаду неї — далекозорість (мал. 45.1). Для корекції короткозорості використовують двовігнуті, а далекозорості — двоопуклі лінзи окулярів або спеціальні контактні лінзи.
Мал. 45.1. Утворення зображення перед сітківкою в разі короткозорості (а) та позаду сітківки у випадку далекозорості (б)
Мал. 45.2. Косоокість — відхилення зорової осі ока від точки фокуса внаслідок послаблення м’яза
Ще одним порушенням зору є косоокість — відхилення зорової осі одного або двох очей від точки, на якій фіксується погляд (мал. 45.2). Наслідком цього стає розлад бінокулярного зору. Таке явище може виникати через cпорушення роботи одного чи кількох м’язів ока. Також воно може бути наслідком захворювання (наприклад, неврологічного).
Трапляється захворювання, коли людина не розрізняє деякі кольори, — колірна сліпота, або дальтонізм. Це пов’язане з порушенням функцій певного типу колбочок. У людини є три види колбочок, які сприймають синє, зелене й червоне світло. Відповідно, існує три варіанти дальтонізму — за синім, зеленим і червоним кольором. Можливі випадки, коли в людини є колірна сліпота одночасно за двома або навіть за всіма трьома типами колбочок.
У разі появи будь-яких ознак погіршення зору потрібно негайно звернутися до лікаря.
Дізнайтеся більше
- У людини після 40 років може відбуватися зниження акомодаційної здатності ока: погіршується бачення предметів на близькій відстані. Це явище має назву старечої далекозорості. Його розвиток пов’язаний із втратою кришталиком еластичності.
- Щороку в другий четвер жовтня відзначають Всесвітній день захисту зору. Його запровадила Всесвітня організація охорони здоров’я з метою привернути увагу суспільства й урядів країн до проблеми прогресуючої сліпоти.
Профілактика порушень зору:
- збалансовано харчуватися з достатнім умістом вітамінів;
- у сонячну погоду слід користуватися захисними темними окулярами;
- дуже важливо запобігати перевантаженню очей: тривалої роботи за комп’ютером, читання за умов поганого освітлення;
- правильно організовувати робоче місце щодо освітлення;
- регулярно проходити профілактичний медичний огляд.
Порушення слуху та їх профілактика
Порушення слуху — це часткова або повна нездатність чути. Часткова глухота полягає у втраті здатності чути деякі частоти або розрізняти звуки з низькою амплітудою. Повна глухота — цілковита втрата слуху або таке його погіршення, за якого неможливе розбірливе сприйняття мови.
Порушення слуху в людини можуть статися з різних причин.
У зовнішньому слуховому проході виділяється вушна сірка, на якій затримуються пил та бактерії. У разі надмірного її накопичення може утворитися корок, який погіршує слух. Не варто видаляти корок твердими предметами, оскільки можна пошкодити барабанну перетинку. Краще звернутися до лікаря.
Негативно впливають на слух надмірно гучні звуки, особливо тривалий шум — він призводить до глухуватості та навіть до глухоти.
Деякі інфекційні захворювання (ангіна, скарлатина) спричиняють запалення середнього вуха. Їхні збудники можуть проникати туди через прохід, який сполучає середнє вухо й глотку.
Запалення середнього вуха (отит) небезпечне тим, що може спричинити розрив барабанної перетинки та виникнення менінгіту.
Профілактика порушень слуху:
- обмежити перебування в умовах підвищеного шуму або користуватися засобами індивідуального захисту (беруші, звукові фільтри, закриті навушники);
- уникати прослуховування надто гучної музики, особливо в навушниках;
- уникати травм голови;
- не перебувати тривалий час на холоді без головного убору.
Дізнайтеся більше
За визначенням науковців, захитування — це нормальна реакцією здорової людини на вплив незвичного виду рухів певної інтенсивності й тривалості.
Порушення роботи системи рівноваги. Хвороба захитування
Хвороба захитування — це реакція організму на неузгодженість між сигналами тіла, які посилають у мозок інформацію про рух, та візуальною інформацією, що одержали органи зору. Це відбувається, коли людина відчуває, що рухається, але не бачить самого процесу руху (автомобільна, морська, повітряна або залізнична хвороба).
Хвороба захитування характеризується загальним нездужанням, появою холодного поту, відчуттям дискомфорту в шлунку, запамороченням, нудотою, іноді блюванням.
Розлади смаку
Утрата смаку спостерігається в разі різноманітних захворювань, які вражають ротову порожнину або головний мозок. Найчастіше трапляється зниження смакової чутливості — гіпогевзія.
Дізнайтеся більше
Нерідко спостерігаються випадки збудженості смаку — парагевзія, коли хворі їдять те, що викликає у здорових людей відразу.
Ключова ідея
До порушень роботи сенсорних систем можуть призводити як різні захворювання, так і надмірна дія подразників. Для запобігання захворюванням органів сенсорних систем слід дотримуватися здорового способу життя і вчасно звертатися до лікаря.
Перевірте свої знання
1. Що таке короткозорість? 2. Що таке дальтонізм? 3. Як запобігти порушенням слуху? 4. Що таке захитування? 5. Які існують розлади смаку? 6*. У деяких людей відсутнє почуття болю. Які наслідки може мати таке порушення?
Коментарі (0)