Войти
Закрыть

Сон. Біологічні ритми

8 Клас , Біологія 8 клас Задорожний, Рудич (поглиблене вивчення біології, нова програма)

 

§ 50. Сон. Біологічні ритми

Поміркуйте

  • Які процеси в організмі людини відбуваються з певним ритмом?

Згадайте

  • Сезонні міграції тварин

Що таке сон?

Сон — це фізіологічний стан, що періодично настає в людини й тварин і характеризується майже повною відсутністю реакцій на зовнішні подразнення, зменшенням активності низки фізіологічних процесів.

У процесі життєдіяльності людини сон виконує важливу функцію відновлення фізичних і психічних сил. Однак це аж ніяк не означає, що мозок людини в цей час не працює.

Під час сну відбувається активна обробка інформації, яку людина отримала до початку сну. Розрізняють нормальний (фізіологічний) сон і декілька видів патологічного сну (наркотичний, летаргічний та інші).

Потреба в сні залежить від віку. Немовлята сплять 21-22 години на добу, а в дорослої людини індивідуальна потреба в сні може становити від 6 до 12 годин (у середньому — близько 8 годин).

Постійне недосипання може спричинити головний біль, підвищену стомлюваність, призвести до погіршення пам’яті, виникнення нервових та інших захворювань.

Мал. 50.1. Електроенцефалограф відображає активність нейронів мозку

Василь Якович Данилевський (1852-1939) — видатний український фізіолог. 1876 року відкрив наявність електричних явищ у головному мозку собаки, що було покладено в основу електроенцефалографії.

Стадії сну

Для дослідження сну застосовують електроенцефалографію (ЕЕГ) — реєстрацію й записи електричних сигналів мозку, які роблять за допомогою спеціального приладу — електроенцефалографа (мал. 50.1).

Виділяють п’ять стадій сну.

Перша стадія — неспання, або засинання, під час якої повіки стуляються, м’язи розслаблюються, людина перебуває у стані дрімання.

Друга стадія — фаза поверхневого, неглибокого сну, під час якого людина легко прокидається.

Третя й четверта стадії є фазам глибокого сну. У цей час людину розбудити важче.

Ці чотири стадії називають стадіями повільного (синхронного, спокійного) сну.

П’ята стадія — це стадія швидкого сну, яку називають також фазою десинхронізованого сну, або ШРО-сном (сон зі швидкими рухами очей). У цій фазі скелетні м’язи розслаблені, а м’язи, що забезпечують рух очного яблука, активізуються, і відбуваються швидкі рухи очей за стуленими повіками. На цій стадії зазвичай з’являються сновидіння.

Мал. 50.2. Енцефалограма різних стадій сну: їх тривалість та порядок настання протягом ночі

Василь Юрійович Чаговець (1873-1941) — український фізіолог, один з основоположників електрофізіології. 1935 року опрацював і впровадив у практику метод електрогастрографії. Створив біоелектричну теорію нервово-м’язової провідності.

Дізнайтеся більше

Близько 20-25% від загальної тривалості сну займає стадія швидкого сну (ШРО-сон), 3-5 % — перша стадія, 50-60% — друга стадія, 10-20 % — третя і четверта. З віком третя й четверта стадії коротшають, після 70 років четверта стадія майже відсутня, а третя — мінімальна.

Стадії повільного й швидкого сну повторюються впродовж ночі чотири-сім разів залежно від тривалості сну (мал. 50.2).

Сновидіння — це особливий період (стан) сну, коли людина сприймає певну спроектовану мозком реальність, що може поєднувати всі типи відчуттів. Людина, яка спить, не має змоги контролювати хід подій сновидіння.

Біологічні ритми

Біологічний ритм — це повторення певного стану живих систем через регулярні проміжки часу. Біоритми властиві всім рівням живої природи: від мікроорганізмів до біосфери. Біоритми вивчає наука хронобіологія.

Залежно від тривалості розрізняють добові, сезонні, місячні, річні й багаторічні біоритми. Прикладом добового біоритму є чергування сну й неспання, а місячного — менструальний цикл у жінок.

Володимир Володимирович Правдич-Немінський (18791952) — український фізіолог, електрофізіолог, учень Чаговця. Уперше записав електричні потенціали мозку тварин та виявив їх ритмічність, чим заклав основи сучасної електроенцефалографії.

Скрайбінг «"Сови” проти "жайворонків”»

Залежно від характеру добових біоритмів людей поділяють на кілька типів. Найпоширеніші з них, імовірно, вам відомі — це «сови», «жайворонки» й «голуби». «Сови» пізно лягають спати, а найбільш активні в другій половині дня. «Жайворонки» прокидаються рано та найбільш активні вранці. «Голуби» однаково активні в різний час доби. Утім, залежно від умов життя тип біоритму в людини може змінюватися.

Сезонні біоритми впливають на обмін речовин та активність ендокринної системи людини, отже спричиняють зміни в діяльності різних фізіологічних систем. Так, щоосені й навесні частіше виникають алергії, загострення ревматизму та виразки шлунка.

Неузгодженість біологічних ритмів в організмі називають десинхронозом. У випадку порушення будь-яких біоритмів погіршується самопочуття, слабшає імунітет. Так, людина, яка належить до ранкового типу, але має працювати вночі, відчуває втому, стає легкозбуджуваною, її організм не відновлюється під час відпочинку. Крім того, десинхронози загострюють хронічні захворювання.

Відеоурок «Сон. Біоритми»

Ключова ідея

Сон — це періодичний фізіологічний стан людини й тварин, що характеризується зменшенням активності фізіологічних процесів. Виділяють п’ять стадій сну. Біоритмами називають ритми фізіологічних процесів, властиві всім живим організмам. Розрізняють добові, сезонні, місячні, річні, багаторічні біоритми.

Перевірте свої знання

1. Що таке сон? 2. Які виділяють фази сну? 3. Що таке електроенцефалограма? 4. Що таке сновидіння? 5. Що таке біоритми? 6*. До яких наслідків може призвести порушення біоритмів?

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду