Войти
Закрыть

Вагітність. Ембріональний розвиток

8 Клас , Біологія 8 клас Задорожний, Рудич (поглиблене вивчення біології, нова програма)

 

§ 63. Вагітність. Ембріональний розвиток

Поміркуйте

  • У людини новонароджені є менш розвиненими й слабшими, ніж у мавп. Як ви вважаєте, чому?

Згадайте

  • Розмноження ссавців

Вагітність

Вагітність — це фізіологічний стан організму жінки, пов’язаний із заплідненням яйцеклітини й розвитком зародка і плода. Вагітність у жінки триває 270-280 днів.

Із зовнішніх оболонок плода формується плацента.

Плацента, або дитяче місце, — це тимчасовий орган, що з’єднує плід з організмом матері під час внутрішньоутробного розвитку. Вона забезпечує обмін речовин між організмом матері й плодом та вберігає плід від реакції імунної системи матері. Плацента кріпиться до стінок матки, а пуповина — шнуроподібний орган, що відходить від плаценти, — з’єднує плід із материнським організмом (мал. 63.1).

В організмі жінки під час вагітності відбуваються значні зміни:

  • збільшуються розміри матки — не лише за рахунок розтягнення стінок, але й через збільшення маси м’язів;
  • розвивається мережа великих і дрібних судин, що несуть кров до плаценти;
  • нирки працюють із підвищеним навантаженням, виділяючи продукти обміну не лише матері, але й плода;
  • активізується утворення еритроцитів у кістковому мозку, збільшується кількість крові, розширюються кровоносні судини, посилюється газообмін.

Мал. 63.1. Плід в організмі матері під час вагітності

Фрейм 3D-моделі «Вагітність»

Для забезпечення нормального функціонування органів і систем організму вагітної та сприятливих умов для розвитку плода необхідна підвищена кількість поживних речовин і кисню.

Онтогенез і чинники, що на нього впливають

Онтогенез — це індивідуальний розвиток організму від моменту зародження до природної смерті.

Термін «онтогенез» запропонував німецький учений Ернст Геккель 1866 року. Онтогенез є процесом послідовної та необоротної реалізації спадкової інформації конкретного організму. На реалізацію цієї інформації (і, відповідно, на перебіг онтогенезу) може впливати багато різних чинників: умови навколишнього середовища, нейрогуморальна й гормональна регуляції тощо.

Мал. 63.2. Утворення зиготи та імплантація зародка в матку

Мал. 63.3. Ембріональний розвиток людини

Ембріональний період розвитку

Ембріональний (зародковий) період триває від моменту утворення зиготи до народження дитини. У цей період з однієї клітини формуються всі тканини й системи органів організму.

Через чотири-п’ять днів після запліднення одношаровий зародок із порожниною всередині потрапляє до порожнини матки. Після цього він занурюється в її слизову оболонку й прикріплюється до неї. Цей процес називається імплантацією (мал. 63.2).

Зародковий розвиток людини має декілька етапів.

Спочатку з частини клітин зародка формуються три зародкові оболонки. Зовнішня оболонка має ворсинки з капілярами, через які зародок живиться й дихає. Зовнішня й середня оболонки беруть участь в утворенні плаценти разом зі слизовою оболонкою матки. Внутрішня оболонка тонка й прозора, вона утворює міхур, порожнина якого заповнена плідною рідиною, що захищає зародок від механічних ушкоджень.

На 10-14-й день після запліднення з клітин зародка утворюються зародкові листки, з яких потім формуються органи й тканини (мал. 63.3).

Плодом називають організм, починаючи від 9-го тижня внутрішньоутробного розвитку до народження. Плід має своє навколишнє середовище, яке складається із зародкових оболонок, навколоплідних вод і пуповини.

Пологи

Пологи — це фізіологічний процес, яким закінчується вагітність, вихід із тіла матері зрілого плода й посліду (плаценти та зародкових оболонок).

Процес народження дитини під час пологів забезпечується переймами й потугами.

Перейми — це періодично повторювані скорочення м’язів матки. Потуги — це ритмічні скорочення м’язів черевного преса та спини, які долучаються до переймів.

Дізнайтеся більше

Ембріон людини оточують зародкові оболонки, які взаємодіють зі стінкою матки й забезпечують обмін речовин зародка. Усередині цих оболонок є навколоплідна рідина, у якій ембріон перебуває (плаває) під час розвитку.

Ключова ідея

Вагітність — це фізіологічний стан організму жінки, пов’язаний із заплідненням яйцеклітини й розвитком зародка й плода. Ембріональний (зародковий) період життя людини триває від утворення зиготи до народження дитини. У цей період з однієї клітини формуються всі тканини й системи органів організму. Зародковий розвиток людини має декілька етапів: дроблення, утворення зародкових листків і оболонок, утворення тканин (гістогенез) і органів (органогенез).

Перевірте свої знання

1. Що таке вагітність? 2. Яка тривалість вагітності в людини? 3. Коли починається й закінчується ембріональний період розвитку? 4. Які процеси відбуваються в організмі під час ембріонального розвитку?

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду
 

Template not found: /templates/Red/reklamaundersite.tpl