Будова та функції стовбура головного мозку й мозочка
- 22-11-2021, 18:56
- 436
8 Клас , Біологія 8 клас Страшко, Горяна, Білик (нова програма)
§ 37. Будова та функції стовбура головного мозку й мозочка
ОСНОВНІ ПОНЯТТЯ І ТЕРМІНИ: довгастий і середній мозок, міст, стовбур мозку, ядра, сітчасте утворення, півкулі мозочка, черв’як і ніжки мозочка.
Головний мозок розміщений у черепній коробці, яка захищає його від механічних ушкоджень. Як і спинний, він укритий трьома оболонками зі сполучної тканини: твердою, павутинною й м’якою (судинною). Найчастіше саме подразнення цих оболонок (при запаленні, отруєнні, нестачі кисню) спричиняє головний біль.
Між оболонками та в чотирьох шлуночках (порожнинах) мозку міститься мозкова рідина (ліквор). Середня маса головного мозку людини — приблизно 1,5 кг.
Будова та функції стовбура головного мозку. Безпосереднім продовженням спинного є довгастий мозок. У ньому розміщується четвертий шлуночок мозку. Наступними відділами головного мозку є міст і середній мозок. Ці три відділи утворюють стовбур мозку (рис. 110). Він складається переважно з білої речовини. Основною його функцією є проведення збудження від спинного мозку до кори великих півкуль і навпаки. У білій речовині є скупчення сірої речовини, що утворюють ядра, зокрема ядра 12 пар черепно-мозкових нервів.
У стовбурі містяться нервові центри, що регулюють різні безумовні вегетативні (серцево-судинні, дихальні, травні тощо) і рухові рефлекси (наприклад, орієнтовний рефлекс, рефлекси пози) і забезпечують проведення чутливої інформації до розміщених вище відділів головного мозку (зокрема, від зорових і слухових рецепторів).
У стовбурі головного мозку розміщене сітчасте утворення (ретикулярна формація) — мережа величезної кількості нейронів. Аксони кожного з них утворюють дві гілки — одна спускається до нейронів спинного мозку, а інша — піднімається до нейронів проміжного мозку й кори великих півкуль. На дендрити цих клітин приходять збудження від усіх чутливих утворень.
Завдяки аферентним надходженням із різних рецепторів нейрони ретикулярної формації постійно перебувають у стані збудження. Надсилаючи нервові імпульси до всіх відділів ЦНС, нейрони сітчастого утворення забезпечують підтримання збудливості й тонусу всіх її відділів.
Рис. 110. Будова стовбура головного мозку, мозочка та проміжного мозку: 1 — таламус; 2 — стовбур головного мозку; 3 — середній мозок; 4 — міст; 5 — довгастий мозок; 6 — спинний мозок; 7 — мозочок; 8 — «дерево життя» мозочка; 9 — черв’як
Будова та функції мозочка (рис. 110). Позаду стовбура мозку розміщений мозочок, який складається з двох півкуль, сполучених черв’яком. Півкулі вкриті корою із сірої речовини. У білій речовині півкуль мозочка є багато ядер. Через ніжки мозочка (провідні шляхи) він зв’язаний з усіма відділами центральної нервової системи, однак не має прямих зв’язків із рецепторами й еферентними нейронами. Тому його вплив опосередкований через інші відділи ЦНС.
Мозочок відіграє важливу роль у координації рухів, підтримці рівноваги тіла й тонусу м’язів. Впливаючи на центри вегетативної нервової системи, він викликає зміни в діяльності внутрішніх органів, необхідні для забезпечення рухової активності.
При порушенні функцій мозочка в людини змінюється координація рухів і м’язового тонусу, що проявляється тремтінням м’язів (тремор), порушеннями концентрації зору (ністагм), мови, стояння й ходіння. Хода людини з ушкодженим мозочком нагадує ходу ніби сп’янілої. Поступово функції мозочка беруть на себе інші відділи ЦНС, і зазначені симптоми зникають (рис. 111).
Рис. 111. Порушення функцій мозочка: 1 — тремтіння руки при пальцево-носовій пробі; 2 — хитка хода; 3 — похитування; 4 — порушення письма
Відомо, що алкоголь руйнує координаційну функцію мозочка. Рухи людини стають уповільненими, погано скоординованими. У стані алкогольного сп’яніння людина не може вчасно зупинитися й замість одного кроку робить три, чотири. Порушення функцій мозочка при вживанні алкоголю може стати причиною нещасних випадків, особливо за кермом автомобіля.
Функцію координації перевіряють за допомогою пальцево-носової проби, коли треба із заплющеними очима доторкнутися пальцем до носа. Здорова людина без будь-яких зусиль виконає цю вправу, хоча в ній беруть участь 33 м’язи.
Думаємо, розуміємо, відповідаємо. 1. Яку будову та функції мають довгастий мозок і міст? 2. Яка будова та функції мозочка? 3. Які порушення координації руху можуть виникати при травмах і отруєнні мозочка? 4. Які відділи утворюють стовбур мозку? 5. Опишіть, як працює ретикулярна формація.
Домашнє завдання. За допомогою тексту підручника та додаткової літератури опишіть структуру й роботу дихального та судинно-рухового центрів.
Коментарі (0)