Зір людини. Порушення зору
- 26-11-2021, 00:51
- 1 220
8 Клас , Біологія 8 клас Соболь (нова програма)
§ 43. ЗІР ЛЮДИНИ. ПОРУШЕННЯ ЗОРУ
Основні поняття й ключові терміни: ЗІР ЛЮДИНИ. Короткозорість. Далекозорість.
Пригадайте!
Що таке зорова сенсорна система?
Поміркуйте!
Іл. 97. Маргарет Кін. «Очі»
Стверджують, що очі - дзеркало душі. Достатньо глянути в очі іншій людині, щоб зрозуміти - цікава вона чи ні, приємна вона чи не варта доброго слова. Очі розумних людей немов світяться внутрішнім сяйвом, притягують до себе, викликають бажання осягнути їх глибину. А чи впливає на внутрішній світ людини якість сприйняття світлової інформації?
ЗМІСТ
Як відбувається сприйняття світлової інформації у людини?
ЗІР - вид чуття або сукупність процесів у зоровій сенсорній системі, що здійснює сприйняття світлової інформації. У людини бінокулярний (стереоскопічний) кольоровий зір, який забезпечує сприймання світла двома очима одночасно для сприйняття об’ємності простору та розрізнення електромагнітних хвиль видимого спектра, що визначають кольори.
Око людини сприймає світлові промені, які відбиваються від предметів середовища. Сприйняття інформації, що несуть відбиті промені, забезпечує такі процеси: оптичне світлопроведення, рецепторне світлосприймання, нервове проведення збудження, кіркове формування відчуттів.
Оптичне світлопроведення - процеси ока, які забезпечують спрямування відбитих променів на сітківку. До складу цієї оптичної системи входять рогівка —> волога камера ока —> зіниця —> кришталик —> склисте тіло. Рогівка, волога камера ока й склисте тіло здійснюють часткове заломлення променів. Зіниця завдяки м’язам рефлекторно змінює свій діаметр і регулює надходження світла на сітківку, чим запобігає її пошкодженню. Фокусування променів на сітківку здійснюється зміною кривизни кришталика. Скорочення війкового м’яза збільшує кривизну кришталика і його заломлювальну силу, розслаблення - навпаки. Завдяки цьому око пристосоване до чіткого бачення предметів, розташованих на різних відстанях. Ця здатність ока називається акомодацією.
Рецепторне світлосприймання - процеси перетворення енергії світлових променів у нервові імпульси, що здійснюють клітини сітківки. Завдяки цьому в клітинах виникає збудження, яке породжує дійсне, зменшене й обернене зображення предмета на сітківці. Світлосприймальними клітинами сітківки є палички й колбочки.
Нервове проведення збудження - це сукупність процесів, які передають нервові імпульси від клітин сітківки до кори півкуль великого мозку. Цей зоровий шлях утворюють нервові волокна клітин сітківки в складі зорового нерва, нейрони середнього мозку та нейрони кори. Завдяки їхній взаємодії інформація, що прямує до кори, класифікується й стає якіснішою.
Кіркове формування відчуттів - це сукупність процесів аналізу й синтезу інформації, що відбуваються в зорових зонах кори півкуль й спрямовані на формування зорових відчуттів. Нервові імпульси від сітківки надходять спочатку до первинної зорової зони потиличної частки півкуль. У цій ділянці відбувається аналіз інформації та формування простих зорових образів. Вторинна зорова зона здійснює синтез зорової інформації та поєднання її з образами, що виникають під впливом інформації, яка потрапляє від інших органів чуття. До зорових відчуттів відносять відчуття світла та відчуття кольору. Колірний зір людини здійснюється за допомогою колбочок трьох типів: колбочки І типу - реагують на червоний колір, колбочки ІІ типу - на зелений колір, колбочки ІІІ типу - на синій колір. Відтінки та інші кольори спектра сприймаються за рахунок збудження колбочок у різних співвідношеннях. Білий колір виникає при одночасному збудженні колбочок трьох типів. Такий механізм дає змогу людському оку розрізняти до 10 млн кольорових відтінків.
Отже, сприйняття зорової інформації здійснюють такі процеси, як оптичне світлопроведення, рецепторне світлосприймання, нервове проведення збудження, кіркове формування відчуттів.
Які порушення зору є в людини?
Переважна більшість порушень зору пов’язана з недотриманням гігієнічних правил, травмами ока, порушенням обміну речовин. В останні роки спостерігається значне «омолодження» очних хвороб. Цьому сприяють безмірне захоплення комп’ютером і 3D-фільмами, несприятлива екологічна ситуація, умови праці, куріння, зловживання штучною косметикою. Найчастіше трапляються порушення заломлення світла - коротко- і далекозорість.
Короткозорість - порушення зору, пов’язане з фокусуванням променів від предметів перед сітківкою, внаслідок чого зображення віддалених предметів нечітке, розпливчасте. Основними причинами набутої короткозорості є підвищене навантаження на очі, погане освітлення робочого місця, нестача вітаміну А в їжі, гіподинамія.
Далекозорість - порушення зору, пов’язане з фокусуванням променів від предметів за сітківкою, внаслідок чого зображення близько розташованих предметів є нечітким. Здебільшого далекозорість виникає з віком унаслідок зменшення еластичності кришталика.
Зовнішні частини ока доступні безпосередньому впливу навколишнього середовища, що може спричиняти астигматизм, косоокість, запалення кон’юктиви (кон’юктивіт), рогівки (кератит) тощо.
Астигматизм — порушення зору, пов’язане з нерівномірним заломленням світла рогівкою чи кришталиком. У разі астигматизму зображення нечітке і викривлене.
Косоокість — захворювання очей, пов’язане з порушенням бінокулярного зору внаслідок порушення роботи окорухових м'язів. Це може бути наслідком інфекційних хвороб, травм голови, переляку.
Іл. 98. Схематичне зображення проведення світла: за короткозорості (1), нормальний зір (2), за далекозорості (3)
Вікові зміни й загальні запалення можуть приводити до помутніння кришталика - катаракти. При порушенні нормальної циркуляції рідини в оці може підвищуватися внутрішньоочний тиск і розвиватися глаукома. Нестача вітаміну А спричиняє значне погіршення сутінкового зору, тобто так звану курячу сліпоту. Порушення кольорового зору називається дальтонізмом, який спостерігається у 8 % чоловіків і 0,5 % жінок. Це переважно розлади сприймання червоного й зеленого кольорів через відсутність певних типів колбочок у сітківці ока. Дальтонізм є спадковим порушенням зору й не виліковується.
Отже, око - складна й чутлива до впливу чинників біологічна система, що потребує бережливого ставлення.
ДІЯЛЬНІСТЬ
Навчаємося пізнавати
Лабораторне дослідження. ВИЗНАЧЕННЯ АКОМОДАЦІЇ ОКА
Мета: розвивати уміння визначати та пояснювати акомодацію ока людини.
Обладнання: аркуш паперу з отвором та літерами навколо нього.
Хід роботи
1. Візьміть аркуш паперу з отвором і тримайте його на відстані 15-20 см від очей.
2. Прикрийте одне око й за допомогою іншого прочитайте напис на дошці крізь отвір у папері. Яким сприймається слово, написане навколо отвору? Чому?
3. Переведіть погляд на літери, написані навколо отвору на аркуші паперу. Яким ви бачите слово на дошці? Чому?
4. Поясніть малюнок, що поданий до лабораторного дослідження.
5. Підсумок роботи.
Завдання на застосування знань
Обгрунтуйте основні правила гігієни зору, подані в таблиці.
Біологія+Психологія
Про людину багато що можуть розповісти її мовлення, жести, хода, риси обличчя, домінуючі кольори в одязі. Однак найбільш інформативним джерелом відомостей про людину є її очі - дзеркало душі. Значення очей у дослідженні характеру людини підтверджується сучасними науковими дослідженнями: у кожної людини очі мають неповторне забарвлення. Чи можна дізнатися про характер людини за кольором очей?
РЕЗУЛЬТАТ
Коментарі (0)