Войти
Закрыть

Україна на геополітичній карті світу

10 Клас , Географія 10 клас Гільберг, Савчук, Совенко (рівень стандарту)

 

§ 37. Україна на геополітичній карті світу

Пригадайте, що таке геополітика. Коли Україна стала суверенною державою?

ГЕОПОЛІТИЧНА СТРУКТУРА СУЧАСНОГО СВІТУ. Геополітична структура сучасного світу формується на основі таких взаємопов’язаних тенденцій:

• Глобалізація, яка зумовлює інтеграцію світової економіки, створення світових товарних і фінансових ринків, поступове розмивання державних кордонів, створення світового інформаційного простору.

• Існування регіональних геополітичних центрів сили, які на базі військових, географічних та інших переваг намагаються захопити ринки та вдаються до інших форм експансії.

Інтеграційні процеси виявляють себе багатопланово — це постійне розширення діяльності ООН, СОТ, МАГАТЕ, регіональних міжнародних організацій, зростання впливу ЄС і НАТО.

Виділяють такі основні геополітичні центри сили у світі: США, Росія, ЄС, Китай, Японія, Індія.

США — найвпливовіший центр сили, який контролює світові фінансові активи. Найпотужніша економіка з великим інноваційним потенціалом, наявність ядерної зброї, лідируючі позиції в освоєнні космосу, найбільший у світі військово-морський флот роблять США найвпливовішою державою. Крім того, ця країна має якісну систему збору і обробки стратегічної інформації, найбільші золотовалютні резерви. Головні геополітичні інтереси СТА полягають у збереженні контролю над світовими ресурсами — енергетичними, продовольчими, фінансовими, інформаційними, інтелектуальними тощо. (Поясніть чому.)

Росія має найбільший у світі ядерний потенціал. Країна стала провідним світовим гравцем на багатьох ринках продукції первинного сектору економіки. Вона зберегла найбільший у СНГ науковий потенціал, що дає змогу їй бути одним з найбільших експортерів зброї у світі. Модернізація війська та активна зовнішня політика за умови наявності союзників у всіх частинах світу сприяють відновленню впливу цієї великої держави.

Найдинамічнішим центром сили в сучасному світі є Китай. Потужний потенціал іміграції дозволяє країні мати вплив у різних районах земної кулі. За окремими головними макроекономічними показниками Китай вийшов на друге місце у світі. (Назвіть їх.)

Одним з найвпливовіших і стабільних центрів сили є ЄС. Він має стійкі позиції на ринку авіакосмічної техніки, електротехніки та автомобілебудування, інформаційних технологій. ЄС має традиційний політичний вплив на країни Близького Сходу і Африки. (Назвіть їх.)

Японія утвердилась як лідер світового науково-технічного розвитку. Країна займає провідне місце у світі за рівнем розвитку електроніки та робототехніки. Японія — один з найбільших кредиторів у світі, географія японських інвестицій постійно розширюється.

Посилює свої позиції як трансрегіональний центр сили Індія. Вона має 15 років економічного зростання. Країна володіє ядерною зброєю, виходить на провідні позиції в космічних технологіях. Зростає частка висококваліфікованої робочої сили, різко посилилася роль електроніки.

Провідні центри сили в умовах глобалізації активно взаємодіють один з одним, формуючи геополітичну конфігурацію сучасного світу. Одночасно зростає роль групи країн-лідерів, які входять до «Великої двадцятки». Це, передусім, Бразилія, Аргентина, Туреччина, Австралія, ПАР, Канада.

МІСЦЕ УКРАЇНИ НА СУЧАСНІЙ ГЕОПОЛІТИЧНІЙ КАРТІ СВІТУ. В Україні тривають складні політичні, економічні й соціальні процеси. У структурі ВВП зростає частка сільського господарства.

Наша країна входить до кола держав, здатних розвивати всі напрями машинобудування. Окремі його види, наприклад літакобудування та ракетобудування, конкурентоспроможні на світовому ринку.

За рівнем розвитку авіакосмічного комплексу Україна посідає провідне місце в Європі разом із Францією. Вітчизняні ракетоносії типу «Циклон» і «Зеніт» визнано найкращими у світі.

Україна є лідером в області розробок окремих нових технологій, таких як синтез алмазів, вирощування монокристалів, системи навігаційного пошуку тощо. Однак вона відстає від багатьох країн світу за якістю виробленої продукції. Значною мірою це зумовлено структурою власності.

Наша держава утвердила себе як повноправний суб’єкт світового співробітництва. Вона є членом ООН, ЮНЕСКО, Ради Європи та інших міжнародних організацій. Укладено договори про дружбу і співробітництво з усіма сусідніми країнами, Угоду про партнерство і співробітництво з ЄС, Хартію про особливе партнерство з НАТО тощо.

Цілісний світ

У 2018 р. відкрито новий Бескидський тунель на пан’європейському залізничному коридорі. Його зведено за кошти ЄБРР

Україна здійснює миролюбну політику, спрямовану на підтримання політичної і соціально-економічної стабільності в Європі і в усьому світі.

ОСНОВНІ ВЕКТОРИ СУЧАСНОЇ УКРАЇНСЬКОЇ ГЕОПОЛІТИКИ. Інтеграція України в ЄС — головна мета зовнішньої політики держави. Також докладаються зусилля щодо вступу до складу НАТО. Європейський вектор української геополітики визначає сутність не тільки зовнішнього, а й внутрішнього життя нашої держави.

Для входження до ЄС Україна має вирішити цілу низку політичних, економічних, соціальних і правових питань. Необхідно здійснити політичні й економічні реформи, підвищити життєвий рівень населення.

Впровадження західних стандартів демократії, права та соціально-економічного розвитку сприятиме подальшому поступу у розвитку України.

СТИСЛО ПРО ГОЛОВНЕ

• Виділяють такі основні геополітичні центри: США, Росія, ЄС, Китай, Японія, Індія

• Україна — індустріально-аграрна країна зі значними економічними ресурсами. Європейський вектор української геополітики визначає сутність її зовнішньої політики.

Знаю і вмію обґрунтувати

1. Назвіть чинники, які вплинули на формування геополітичної структури сучасного світу.

2. Назвіть і покажіть на карті основні геополітичні центри сили. Схарактеризуйте один із них.

3. Схарактеризуйте геополітичне положення України на карті світу.

4. Назвіть основні вектори сучасної української геополітики.

Працюю з картою

Позначте на контурній карті основні геополітичні центри сили: США, Росія ЄС, Китай, Японія, Індія.

Шукаю в Інтернеті

Використовуючи різноманітні джерела інформації, вкажіть основні політичні, економічні, соціальні і правові питання, які має вирішити Україна для входження до ЄС. Заповніть у зошиті таблицю 11.

Таблиця 11. Передумови входження України до ЄС

Генерую ідеї

Проаналізуйте за офіційним сайтом Головного управління статистики у вашій області структуру експорту товарів вашого регіону. Поміркуйте, які ще товари можна продавати на зовнішніх ринках. На вашу думку, що необхідно зробити для суттєвого нарощення експорту з області? Свою відповідь обґрунтуйте.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Географія 10 клас Гільберг, Савчук, Совенко (рівень стандарту)", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду

Навігація