Природні умови та ресурси регіону. Населення Азії
- 1-01-2022, 11:08
- 454
10 Клас , Географія 10 клас Масляк, Капіруліна, Бродовська (рівень стандарту)
§ 20. Природні умови та ресурси регіону. Населення Азії
1. Пригадайте, до яких рас і мовних сімей належить більша частина населення регіону Азія.
2. Яку демографічну політику проводять уряди найбільших країн Азії? Чому?
1. Природні умови й ресурси регіону. Азія — найбільша за площею частина світу, займає третину суходолу, має найбільшу кількість природних ресурсів і найбільш контрастні та різноманітні природні умови.
Назвіть природні об’єкти-рекордсмени, які знаходяться в Азії.
У регіоні є понад 41 % світових запасів паливно-енергетичної сировини, тут найбільші у світі запаси нафти, природного газу та вугілля. Однак за споживанням енергії на душу населення Азія знаходиться на останньому місці у світі.
Азія має майже 2/3 світових запасів олова та вольфраму, більше 1/3 кобальту, 1/4 нікелю, основні запаси графіту, сурми, калійних солей та самородної сірки. У східній частині знаходиться унікальний вольфрамово-олов’яний пояс. Є багаті родовища уранових руд, чорних і кольорових металів, особливо в Індії. У Китаї, Казахстані й інших країнах розміщені значні поклади бокситів. Південно-Східна Азія виробляє понад 16 % бокситів, 18 % нікелю та 25 % олова у світовому масштабі. З 2000 р. такі країни регіону, як Індонезія, В’єтнам, Філіппіни, збільшили торгівлю корисними копалинами в 10 разів. Якутія відома запасами алмазів, а Індія — гранатів і смарагдів.
У той же час Азія має значні території, ще не досліджені геологами. Єдиною країною Азії, яка повністю залежить від імпорту мінеральної сировини, є Японія.
Назвіть кліматичні пояси, у яких розташований регіон. Поясніть вплив клімату окремих регіонів Азії на життя населення.
Природні умови Азії дуже різноманітні. У Якутії зафіксована температура -71 °С, а в пустелі Аравійського півострова — +56 °С. Це найбільший температурний контраст у світі. На значній частині Азії клімат помірний. На Тихоокеанському узбережжі в субтропічному поясі клімат мусонний. Великі площі цієї частини світу займають пустелі й напівпустелі, особливо на Аравійському півострові, у Месопотамії, Іранському нагір’ї, Західній Індії, Монголії та Китаї. В Індокитаї та Індостані панує субекваторіальний клімат із сухими та вологими періодами. Для Малаккського півострова й островів Малайського архіпелагу притаманний екваторіальний клімат із безперервними дощами влітку.
У світі продовжує загострюватися проблема водозабезпечення. Азія в цілому має найбільші запаси прісної води, але вона розподілена територією вкрай нерівномірно.
Назвіть і покажіть на карті найбільші річки регіону. Які з них стали основою формування тут найдавніших людських цивілізацій?
Лісистість на території Азії різна: Лаос має майже 71%, Японія — 67 %, Бутан — 64 %, Південна Корея — 64 %, М’янма — 63 %, Північна Корея — 63 % території. Окремі держави не мають лісових ресурсів узагалі.
За допомогою фізичної та політичної карт назвіть країни Азії, які мають найменшу лісистість. Поясніть причини відсутності лісів.
Зміна ґрунтів на материку відбувається з півночі на південь і зумовлена переважно збільшенням кількості тепла з широтою й змінами режиму зволоження. Завдяки різним типам рослинності в певних кліматичних умовах Євразії утворилася вся їхня гама — від малогумусових арктичних пустель до червоно-жовтих фералітних волого-тропічних лісів екваторіальних широт (мал. 40).
Скористайтеся навчально-методичним сайтом ПрАТ «Інститут передових технологій» (osvitanet.com.ua/) і за допомогою карти «Ґрунти Євразії» назвіть найбільш родючі ґрунти на материку та країни, у межах яких вони утворилися.
2. Населення Азії. Урбанізаційні процеси. В Азії знаходяться дві найнаселеніші країни світу — Китай та Індія. Тут найрізноманітніший у світі етнічний склад населення (9 мовних груп). В Індонезії розмовляють понад 600 мовами, у Індії — 800, Філіппінах — 100. Найчисельнішими народами є китайці (ханці), гіндустанці, бенгальці, біхарці, японці. Лише в Індії нараховується понад 500 народів. Саме для Азії характерні найпотужніші у світі міграційні потоки. Переважає трудова міграція, але значною є також міграція, зумовлена політичними й релігійними чинниками. Головні міграційні внутрішні потоки спрямовані із сільської місцевості до міст в Індії та Китаї. З Південно-Західної Азії значна міграційна хвиля спрямована до країн ЄС і США (мал. 41).
Мал. 40. Природні ресурси Азії: а) земельні ресурси, терасування гірських схилів в Індонезії; б) бамбукові ліси в Японії
Скориставшись схемою, назвіть причини міграцій із сільської місцевості до міст із Південно-Західної Азії до країн ЄС.
За темпами зростання кількості населення Азія поступається лише Африці. Найвищі темпи природного приросту населення характерні для найбідніших місцевостей — Афганістану, сільських районів Індії, Індонезії, Пакистану тощо.
Азія є батьківщиною основних світових (християнство, іслам, буддизм) і національних (конфуціанство, синтоїзм, іудаїзм, індуїзм) релігій. Релігійні суперечності тут найгостріші у світі. Зокрема, протистояння на релігійному ґрунті в Ізраїлі, Сирії, Індії, Пакистані, Філіппінах тощо.
Більша частина населення Азії належить до монголоїдної раси. Найбільше її представників у Китаї, Індонезії та Японії.
Густота населення в різних субрегіонах і країнах Азії вкрай неоднорідна. На півночі та в пустельних районах, високогірних поселеннях мало населення. У той же час у природно й економічно сприятливих місцях густота населення наближається до фізично можливої межі. Наприклад, у Бангладеш вона вже давно перевищує 1130, а в Бахрейні — 1900 осіб/км2.
Характерним є зростання процесів урбанізації: 9 із 10 найбільших міст і міських агломерацій світу знаходяться в Азії, причому 4 з 10 — китайські. З 10 країн-лідерів за чисельністю міського населення 5 розташовані в Азії: Китай, Індія, Індонезія, Японія, Пакистан. Зокрема, населення Шанхаю — понад 25 млн осіб, Пекіна — понад 22 млн, Делі — понад 17 млн осіб. Але треба зазначити, що ці показники не завжди досягаються завдяки рівню урбанізації, а переважно через велику загальну чисельність населення цих країн.
Мал. 41. а) біженці М’янми; б) біженці Сирії
3. Світові міста, міські агломерації в Азії, мегаполіси Японії та Китаю. Найвищий рівень урбанізації у світі також характерний для Катару та Кувейту (понад 99 % і 98 % відповідно). Високоурбанізованими також є Японія (93 %), Ізраїль (92 %), Бахрейн (88 %), а країна-місто Сингапур на 100 % складається з міських жителів.
До 10 найбільших міських агломерацій світу належать Токіо, Йокогама, Джакарта, Сеул, Інчхон, Делі, Шанхай, Маніла, Карачі. У кожній із них проживає від 24 до 37 млн осіб. У густонаселених районах Азії великі міські агломерації починають зливатися, утворюючи мегаполіси. Найбільший із них знаходиться вздовж східного Тихоокеанського узбережжя Японії. Від Токіо та Йокогами аж до Осаки й Кобе нині існує суцільна міська забудова. Це понад 60-мільйонний мегаполіс Токайдо. Подібні мегаполіси швидкими темпами виникають у Китаї (дельта річки Янцзи, Гонконг (Сянган) — Гуанчжоу) та Індії. Найбільший із них — Пекін — Тяньцзінь, де вже мешкає понад 40 млн осіб.
Знайдіть на карті найбільші міста та міські агломерації Азії.
Світові міста — це міста, які тією чи іншою мірою впливають на всю планету. В Азії знаходиться одне з трьох найбільших, а можливо, і найвпливовіших світових міст — це Токіо. У розвитку світової економіки дедалі більше відіграють роль такі міста, як Гонконг (Сянган), Сингапур, Шанхай, Дубай, Пекін, Мумбаї, Сеул, Нью-Делі, Стамбул, Бангкок.
За допомогою додаткових інтернет-джерел знайдіть інформацію про світові міста Азії.
4. Працересурсний потенціал країн Азії величезний як за кількістю, так і за якістю. У Японії, Китаї, Південній Кореї, Сингапурі наявна не тільки значна кількість людей працездатного віку, а й висока якість економічно активного населення. Наприклад, у Сингапурі майже 90 % населення має вищу освіту. Не набагато від нього відстала і Японія. Китай також готує кадри не лише у своїй країні, а й по всьому світу. Треба зазначити, що в щорічному рейтингу найкращих університетів світу навчальні заклади Сингапуру (1) і Китаю (2) випередили у 2016 р. Токійський університет, що свідчить про стрімкий розвиток вищої освіти в регіоні в цілому, а в Китаї зокрема.
Одним з основних чинників перетворення Китаю та Індії на провідні держави світу й основних виробників промислової продукції у світі є величезна кількість населення працездатного віку. Ці країни нині мають найбільший працересурсний потенціал. Залишилося лише поліпшити якість трудових ресурсів шляхом підвищення освіти й культури — і населення, і ці країни не матимуть рівних у світі.
Азія — найбільша за площею частина світу, третина суходолу з найбільшою кількістю й різноманітними природними ресурсами, територія якої ще не повністю досліджена геологами, має й найбільш контрастні та різноманітні природні умови. Запаси прісної води Азії розподілені територією вкрай нерівномірно. Окремі країни мають велику лісистість, а інші не мають лісових ресурсів узагалі.
В Азії найбільш різноманітний етнічний, мовний та релігійний склад населення. Це другий після Африки регіон за темпами його зростання. Найпотужніші у світі міграційні потоки зумовлені соціальними, політичними й релігійними чинниками. Густота населення в різних субрегіонах і країнах Азії різна, але 9 із 10 найбільших за чисельністю міст і найбільших міських агломерацій світу та багатомільйонні мегаполіси Токайдо, дельта річки Янцзи, Гонконг (Сянган) — Гуанчжоу знаходяться тут. У розвитку світової економіки збільшується роль глобальних міст Азії.
Регіон має не тільки значну кількість людей працездатного віку, а й переважно високу якість економічно активного населення.
1. За допомогою карт визначте розташування родовищ корисних копалин, на які багатий регіон.
2. Охарактеризуйте особливості демографічних, урбанізаційних процесів і розміщення населення в Азії. Поясніть, як на них впливають особливості природних умов регіону.
3. Поясніть основні причини виникнення міждержавних конфліктів у регіоні. Використайте для цього інформацію, яку ви отримали на уроках історії.
4. Запропонуйте власні шляхи вирішення міждержавних конфліктів у регіоні.
5. Поясніть, чому країни Азії мають найбільший працересурсний потенціал.
Коментарі (0)