Войти
Закрыть

Особливості Океанії

10 Клас , Географія 10 клас Пестушко, Уварова, Довгань (рівень стандарту)

 

§ 32. ОСОБЛИВОСТІ ОКЕАНІЇ

ПЕРШ НІЖ ЧИТАТИ, ПРИГАДАЙТЕ!

Які острови є найбільшими в Тихому океані?

Як впливає Тихий океан на життєдіяльність людей, що населяють його острови?

• Географічне положення і поділ Океанії. Океанія - найбільше у світі скупчення островів і архіпелагів (понад 10 тис.) в центральній і південно-західній частинах Тихого океану на просторах, що охоплюють приблизно 1/3 всієї його акваторії. Загальна площа Океанії - 1,3 млн км2. За розмірами острови Океанії дуже різняться - від величезної Нової Гвінеї і Нової Зеландії до численних коралових атолів, що ледве підіймаються над поверхнею моря. Загалом більшість островів дуже малі за площею і віддалені один від одного на сотні й тисячі кілометрів.

За населенням і його культурою Океанію поділяють на три частини - Меланезію, Мікронезію й Полінезію. Меланезія розміщена в південно-західній частині акваторії Тихого океану. Її назва походить від грецьких слів «мелас» - чорний і «несос» - острів, тобто може бути перекладена як «країна чорних», або «країна чорних островів». До складу Меланезії, яку населяють темношкірі народи з негроїдними рисами обличчя, входить левова частка найбільших островів Океанії.

Мікронезія лежить у західній частині акваторії Тихого океану. Ця назва походить від грецького слова «мікрос» - малий і може бути перекладена як «країна малих островів». І справді, острови Мікронезії дрібніші.

Полінезія займає найбільший за площею простір Тихого океану і включає величезну кількість островів - від Гавайських на півночі до Нової Зеландії на південному заході й чилійського острова Пасхи на південному сході.

• Держави й залежні території. Значна частина сучасної Океанії - це колишні колонії або залежні території. До сьогодні тут збереглося чимало територій, які так чи інакше залежать від колишніх метрополій. Частина островів Океанії є так званими заморськими володіннями США, Франції, Великої Британії, Австралії, Нової Зеландії й інших держав. Інша частина є членами Британської Співдружності націй. Загалом нині в Океанії, крім Австралії, налічується 14 острівних держав і 14 залежних територій (табл. 1).

Таблиця 1. Незалежні держави і залежні території Океанії

• Місце Океанії в міжнародному поділі праці. За рівнем економічного розвитку країни Океанії, окрім Австралії і Нової Зеландії, належать до економічно слаборозвинених країн світу, оскільки пов’язані зі своїми колишніми або сучасними метрополіями. Особливості їхньої економіки сформувалися за умов географічного розташування та ізольованого існування.

Океанія загалом не багата на мінеральні корисні копалини. Проте в Папуа-Новій Гвінеї розвинута видобувна промисловість, яка забезпечує експорт міді, золота, нафти і газу. У Науру головним видом економічної діяльності є видобуток фосфоритів, що експортують. Нова Каледонія посідає друге місце за запасами нікелю, який експортується.

Види господарської діяльності, що визначають міжнародну спеціалізацію більшості країн Океанії, пов’язані з натуральним і напівнатуральним сільським господарством, передусім тропічним землеробством - вирощуванням різних овочів і фруктів. Виробництво сільськогосподарської продукції Океанії значною мірою орієнтовано на експорт. При цьому переважний розвиток одержали ті види сільськогосподарської продукції, у яких зацікавлені колоніальні держави, - це копра або кокос, пальмова олія, деревина, кава, какао-боби, цукор, імбир тощо. Риболовля і пов’язана з нею переробка риби також є важливим видом господарської діяльності для багатьох країн у Тихому океані.

Національне надбання

Кокосові пальми на узбережжі океану стали своєрідною символікою Океанії, і саме їх зображено на грошових банкнотах багатьох держав, наприклад, Республіки Вануату, Західного Самоа, Королівства Тонга тощо.

На островах Океанії помітне місце посідає сфера послуг, зокрема міжнародний туризм. Адже клімат Океанії, що є одним з найкомфортніших на земній кулі, приваблює численних туристів. Деякі острівні держави спеціалізуються ще й на транспортних послугах, надаючи «дешеві прапори» суднам з різних країн світу. Окремі країни Океанії надають також фінансові послуги, оскільки є офшорними зонами. В Океанії також поширено продаж ліцензії на право вилову риби в місцевих водах суднам інших держав, що поповнює державний бюджет.

Розвинуті й кустарні промисли і ремесла, як-от виробництво каное (мал. 66), національного одягу, кераміки, шкіряних виробів, різьблення по дереву тощо.

Мал. 66. Виготовлення каное

Мал. 67. Військово-морська база США на острові Гуам

Використовуючи економічну відсталість країн Океанії, брак у них коштів для фінансування господарства, компанії Австралії, Нової Зеландії, Великої Британії, Японії, США, Франції й інші вкладають свої капітали в розвиток вигідних їм сфер економіки, у лісові ресурси і мінеральну сировину.

Подекуди на островах розташовані військові бази іноземних держав. Так, дуже помітний вплив на економіку має розвинена військова інфраструктура на острові Гуам, де розташована військово-морська база США для кораблів і підводних човнів (мал. 67).

• Нова Зеландія належить до розвинених країн світу і є другою за рівнем розвитку економіки в Океанії. Країна вирізняється високим рівнем життя. Утім, подібно до Австралії, Нова Зеландія відома у світі аграрно-сировинною спеціалізацією — виробництвом зернових, вовни, м’яса і молока. Уряд Нової Зеландії не прагне посилити індустріалізацію країни, що дало змогу зберегти посівні і пасовищні площі в обсягах XIX ст. Тому земля і вода тут не отруєні промисловими відходами. Усе це дає країні змогу успішно експортувати якісні молочні продукти, м’ясо та їстівні субпродукти, фрукти, сири, олію, вино. Постачає Нова Зеландія на світовий ринок і лісопаперові вироби, рибопродукти тощо. Розвивається в країні й міжнародний туризм.

Нова Зеландія - один з найбільших експортерів у світі якісних освітніх послуг. Ідеться про платне навчання іноземних студентів у навчальних закладах, передусім університетах країни. Нова Зеландія не має достатніх енергетичних ресурсів, тому імпортує нафту і нафтопродукти.

Економіка Нової Зеландії є однією з найглобалізованіших у світі. Вона дуже залежить від міжнародної торгівлі, переважно з Китаєм, Австралією, Великою Британією, Японією, США, Південною Кореєю й іншими.

ГОЛОВНЕ

Океанія - це сукупність островів Тихого океану, які об’єднані в Меланезію, Мікронезію і Полінезію.

Природні умови Океанії безпосередньо впливають на життєдіяльність населення, на сировинні ресурси багаті лише окремі країни.

Головним видом економічної діяльності в більшості країн є сільське господарство, яке спеціалізується на виробництві споживчих культур, на окремих островах розвивається також сфера послуг.

Окремі острови зайняті під військові бази розвинутих країн світу.

ПЕРЕВІРИМО СВОЇ ЗНАННЯ І ВМІННЯ

1. На які частини поділяється Океанія? Чим вони відрізняються між собою?

2. Поясніть, чим зумовлена міжнародна спеціалізація країн Океанії.

3. Поясніть, що спільного і відмінного між Австралією і Новою Зеландією.

4. Складіть візитівку однієї з країн Океанії.

ДОСЛІДЖЕННЯ (на вибір учня/учениці)

1. Нова Зеландія - високорозвинена країна зі сприятливими умовами для ведення бізнесу.

2. Країни Океанії - регіон екзотичного туризму.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду