Китай
- 1-01-2022, 22:26
- 451
10 Клас , Географія 10 клас Пестушко, Уварова, Довгань (рівень стандарту)
§ 26. КИТАЙ
ПЕРШ НІЖ ЧИТАТИ, ПРИГАДАЙТЕ!
Чим Китай відомий у світі?
Природні особливості Східної Азії.
• Місце країни у світі й Азійсько-Тихоокеанському регіоні. Загальні відомості про карту. Офіційна назва держави - Китайська Народна Республіка. Країна охоплює п’яту частину Азії, її площа становить 9,5 млн км2, а кількість населення - понад 1,37 млрд осіб. Підраховано, що кожного дня тут народжується близько 50 тис. дітей. Столиця держави — місто Пекін. Адміністративний поділ Китаю - це 23 провінції, 3 муніципалітети, 5 адміністративних автономій, 2 особливі райони - Сянган (Гонконг) і Аоминь (Макао). Офіційна мова в країні - китайська. Грошова одиниця Китаю — юань.
ЦІКАВІ ФАКТИ
Китайці часто називають свою країну «Чжунго», що в перекладі означає «центральна держава». Населення Стародавнього Китаю дійсно вважало свою країну центром Всесвіту. Себе китайці називають «хань», що відповідає назві стародавньої династії Хань. Колись на південному заході країни мешкав народ «кидань», від якого увійшло у вжиток слово «Китай».
Географічне положення. Китай розташований на сході континенту, на перехресті важливих міжнародних транспортних і торговельних шляхів, що завжди впливало на розвиток країни, формування її іміджу у світі. На півночі країна межує з Росією, Монголією (найдовший кордон, 4630 км) і Казахстаном, на заході - з Киргизією, Таджикистаном, Індією і Непалом. На півдні до китайських кордонів знову підходять північні території Індії, а також тут Китай межує з Королівством Бутан і кількома країнами Південно-Східної Азії: М’янмою, Лаосом, В’єтнамом. На північному сході Китай межує з Росією і Північною Кореєю, а на сході омивається морями Тихого океану: Жовтим, Східнокитайським і Південнокитайським. Протяжність берегової лінії становить 14,5 тис. км (мал. 55).
Мал. 55. Китай в Азійсько-Тихоокеанському регіоні
Країна майже повністю розташована в помірному і субтропічному географічних поясах, що визначає різноманітні природні особливості країни.
Поєднання грамотно проведеної економічної реформи й унікальної культури колективної праці вивело китайську економіку на друге місце у світі. За оцінками Світового банку, КНР володіє нині другою у світі економічною системою після США, а ВВП країни становить понад 7 трлн дол. У держави третій за розмірами ядерний потенціал у світі.
• Чинники, що визначають місце країни в міжнародному поділі праці. Китай, завдяки високим темпам економічного зростання і масштабам економіки, став нині одним із локомотивів розвитку світової економіки. На нього припадає близько 12-15 % приросту світового валового продукту. Китай є одним із найбільших покупців на світовому ринку багатьох видів сировини і промислової продукції, включаючи транспортне й енергетичне обладнання, а також авіаційної техніки, виробів металургії та ін.
Основними чинниками економічного зростання Китаю на сучасному етапі є практично невичерпні трудові ресурси; наявність різноманітних природних ресурсів; зростання внутрішнього споживання; створення державою сприятливого інвестиційного клімату; проведення політики відкритості економіки; швидкий розвиток виробництв, що використовують нові технології, якісне реформування системи освіти. Нині господарство країни характеризується переходом від традиційно планової економіки до так званої соціалістичної ринкової економіки.
Китай в останні роки наздоганяє і обганяє розвинені країни за основними економічними показниками. Головну увагу в економіці Китаю нині приділяють сільському господарству, сфері послуг і промисловості.
Китай став найбільшим у світі виробником товарів, випередивши за цим показником США, які тримали першість від початку XIX ст. Вироблена продукція з Китаю поставляється в понад 70 країн і регіонів світу. За Китаєм уже традиційно закріпилася назва «фабрики світу». Країна є лідером у світі за виробництвом великої кількості товарів. Машини і устаткування, одяг і взуття, іграшки й меблі є прикладом виробів, що пропонуються для споживачів у всьому світі.
Одним із найважливіших чинників, що сприяв економічному піднесенню країни, є «відкрита» зовнішньоекономічна політика, яка розглядається як найважливіша передумова успіху економічних реформ. Перехід до такої політики привів до широкого використання передової зарубіжної техніки, технологій, досвіду управління й організації виробництва, а також іноземних фінансових коштів.
Уряд країни заохочує створення підприємств з іноземним капіталом і економічне співробітництво з багатьма країнами, зокрема і з Україною.
Мал. 56. Густота населення Китаю
Та все ж у країні є ризики для сучасної китайської економіки. Перш за все - це створення надлишкових потужностей, що загрожує класичною кризою перевиробництва. Крім того, у країні загострюється й екологічна проблема. Також важливим чинником ризику є поступове зростання добробуту населення (зменшення ефекту дешевої робочої сили). Це може призвести до уповільнення темпів економічного зростання.
• Система розселення. Китай є країною з найбільшим населенням у світі. На 2018 р. у країні налічувалося майже 1 млрд 400 млн осіб. Населення Китаю становить близько 20 % усього населення Землі. Для Китаю характерні великі контрасти розселення. Переважна кількість населення проживає у східній частині країни. Захід, з його гірськими і пустельними районами, залишається малонаселеним. Найвища густота населення - 400-600 осіб/км2 у середній і нижній течії річок Хуанхе, Янцзи, а в Тибеті цей показник становить 2 особи/км2. Висока густота населення спостерігається також у районі промислової зони навколо міста Шеньян (мал. 56).
Китай - аграрна країна, і сільське населення становить близько 75 % загальної кількості населення. Останнім часом у країні посилився процес урбанізації. За кількістю великих міст (їх понад 40) і абсолютною чисельністю містян (350 млн) країна вийшла на перше місце у світі. Найбільшими містами є Шанхай, Пекін, Тяньцзінь, Шеньян, Ухань, Далянь та ін.
Китай - багатонаціональна держава. З 56 народностей, що тут замешкують, найчисленнішою є хань (понад 90 % мешканців). Китай дав світу один із релігійних напрямів - конфуціанство. Офіційною мовою у країні є китайська стандартна (пекінський діалект) мова.
Державними релігіями є конфуціанство, даосизм, буддизм, християнство, іслам, але далеко не все населення країни віруюче.
Китай порівняно молода країна щодо вікової структури населення. Вік третини мешканців країни становить не більше ніж 15 років. У країні зафіксована найбільша кількість трудових ресурсів, половина з яких зайнята в сільському господарстві. У
Історія географії
У житті китайці керуються суворими нормами і правилами. Є правила проїзду у транспорті, правила відвідування музеїв, кінотеатрів, фестивалів тощо. Китайці дотримуються розпорядку дня. Після обіду є обов’язкова перерва на дві години у школярів, студентів, робітників і службовців. А в магазинах, які не зачиняються на перерву, продавці іноді сплять просто на робочих місцях, поклавши голову на прилавок. Національною гордістю китайців є кухня, яка має трьохтисячолітню історію. Тільки в китайській кухні можна скуштувати свинину, яку не відрізниш від курки; рибу, що за смаком нагадує баранину, й інші страви, походження яких важко визначити. Китайська кухня тісно пов’язана не лише з історією, а й з народними і сімейними традиціями. Так, у день повного місяця обов’язково готують солодкі пельмені - великі і білі, як місяць; у день народження готують довгу локшину - символ довголіття.
ГОЛОВНЕ
Китай - це велика за розмірами і кількістю населення, багатонаціональна, індустріально-аграрна країна.
Країна охоплює п’яту частину Азії, її площа становить 9,5 млн км2, а кількість населення - понад 1,37 млрд осіб.
Країна майже повністю розташована в помірному і субтропічному географічних поясах, що визначає різноманітні природні особливості країни.
Сьогодні Китай став одним із локомотивів розвитку світової економіки.
Для країни характерні великі контрасти розселення. Переважна кількість населення проживає у східній частині країни.
ПЕРЕВІРИМО СВОЇ ЗНАННЯ І ВМІННЯ
1. Охарактеризуйте географічне положення Китаю.
2. Яке місце у світі займає Китай?
3. Охарактеризуйте структуру населення країни.
4. Користуючись додатковими джерелами інформації, складіть розповідь про особливості життя і діяльності китайців.
5. Складіть презентацію «Китайські традиції і їхнє місце у розвитку туризму в країні».
Коментарі (0)