Нерівномірність економічного розвитку субрегіонів Азії та особливості їхньої участі в міжнародному поділі праці. Зв’язки України з країнами Азії
- 1-01-2022, 11:26
- 570
10 Клас , Географія 10 клас Масляк, Капіруліна, Бродовська (рівень стандарту)
§ 23. Нерівномірність економічного розвитку субрегіонів Азії та особливості їхньої участі в міжнародному поділі праці. Зв’язки України з країнами Азії
1. Покажіть на карті субрегіони Азії. Назвіть по дві найбільші країни, які належать до кожного з них.
2. Пригадайте, які природні умови в цих субрегіонах. На які ресурси багатий кожен із них?
1. Нерівномірність економічного розвитку субрегіонів Азії та особливості їхньої участі в міжнародному поділі праці. Різні субрегіони Азії мають неоднаковий рівень економічного розвитку й спеціалізацію, що склалася історично та відповідно до наявних природних умов і ресурсів. Для них характерна значна контрастність майже в усіх сферах життя.
Наприклад, у Південно-Західній Азії: Саудівська Аравія — член «G20», Ізраїль — ядерна держава, Катар — світовий лідер з ВВП на душу населення, аеропорт у місті Дубаї в ОАЕ - один із найбільш завантажених у світі, а в найбіднішому Ємені, де постійно відбуваються військові конфлікти, значна частина населення голодує та майже половина неписьменна.
Високий та комплексний розвиток характерний для Ізраїлю. Швидкими темпами розвиваються економіки Туреччини, Саудівської Аравії та ОАЕ. Спеціалізацією господарства більшості країн регіону є видобуток вуглеводнів (нафти та природного газу). Це основний продукт, який регіон постачає на світовий ринок. Крім того, Туреччина має майже чверть світових запасів ртутної руди, а Іран та Ірак є експортерами руд кольорових металів. Далеко за межами країни відома ізраїльська медицина, користуються попитом турецькі танкери для перевезення нафти та хімічних речовин.
Цей регіон — батьківщина арабської та єврейської культур, які притягують туристів і паломників з усього світу (Мекка, Єрусалим). Для окремих країн регіону (ОАЕ, Туреччина, Кіпр, Ізраїль, Йорданія) характерний високий рівень розвитку туристичної галузі й інфраструктури.
Мал. 46. а) вітрина виробів із золота на базарі в Шарджі (ОАЕ); 6) турецька судноверф Бешикташ
Природні умови більшості території регіону несприятливі для проживання людей. Звичайно, це впливає на розвиток сільського господарства більшості країн, хоча Туреччина й Ізраїль відомі у світі експортери продукції рослинництва та тваринництва (тропічні фрукти, волоський горіх, мигдаль, оливкова олія, бавовна й тканини, ангорська вовна). Популярні на світовому ринку відносно дешеві та якісні товари легкої промисловості регіону: перські килими, турецький трикотаж.
Південна та Південно-Східна Азія мають надзвичайну внутрішню контрастність соціально-економічного розвитку, національного, мовного та релігійного складу населення, що є джерелами конфліктів і нестабільності.
Основу економік більшості країн субрегіону становить відсталий аграрний сектор. Найбідніші країни регіону — Камбоджа, Лаос, Бангладеш, М’янма, найрозвинутіші — Індія, Індонезія та Таїланд. Сингапур є взірцем високого розвитку держави за майже повної відсутності ресурсів. Це один із центрів світової торгівлі, чому сприяє вигідне географічне положення. Індійська економіка демонструє швидкий та стабільний ріст і належить до десятки світових лідерів за обсягами ВНП.
Проаналізуйте дані таблиці 14. Назвіть регіони Азії, до яких належать країни з найкращими економічними показниками.
Таблиця 14
Азійські країни-лідери за ВВП (за даними МВФ) (2016)
Регіон постачає на світовий ринок мінеральну сировину (залізна руда, кам’яне вугілля, руди кольорових металів), продукцію легкої промисловості, пропонує високоякісну деревину тропічних лісів, надає послуги з відпочинку (Таїланд, Шрі-Ланка), Індія є одним із світових лідерів з надання інформаційних послуг тощо.
Вирощують тропічні культури: рис, бавовник, чай, фрукти, цукрову тростину, джут, видобувають мінеральну сировину, займаються виловом риби та морепродуктів. Окрім сировини, на світовому ринку відомі продукція електротехнічної та текстильної промисловості регіону, послуги з обслуговування транзитного морського й авіаційного транспорту. Значна кількість працездатного населення задіяна на підприємствах легкої промисловості. Якщо раніше Іспанію називали «швейною фабрикою Європи», то нині нею став регіон Південної та Південно-Східної Азії.
Східна Азія — це передусім друга й третя економіки світу (Китай та Японія). У субрегіоні діють успішна ринкова (капіталістична) система господарювання й тоталітарний комуністичний режим, знаходяться ізольована аграрна Монголія та найновіші технічні досягнення робототехніки й електроніки, наявні відсталість і прагнення до прогресу. Зовнішня економічна політика Японії, Китаю та Південної Кореї спрямована на експансію продукції обробної промисловості на світовий ринок. Особливо щодо цього виокремлюється Китай, який уже заполонив своїми якісними та третьосортними виробами весь світ. КНДР з офіційними ідеологіями держави чучхе («опора на власні сили») і сонгун («військова першість») практично ізольована від зовнішнього світу.
Регіон відомий якісними автомобілями, морськими суднами, автоматизованими конвеєрними лініями (Японія та Південна Корея), рудами кольорових металів (олово, молібден, вольфрам), сільськогосподарською продукцією та продуктами її перероблення: рис, натуральний каучук, спеції, соя, бавовна, копра, тропічні фрукти тощо.
У субрегіоні Центральна Азія знаходяться багаті на природні ресурси, але досить відсталі у власному суспільному розвитку пострадянські країни, у яких відбувається болісний та наповнений суперечностями перехід від командної соціалістичної до ринкової економіки. І нині регіон відчуває вплив Росії, яка продовжує його контролювати. Країни регіону намагаються наслідувати економічну політику «азійських тигрів» і стати своєрідними «середньоазійськими барсами». Субрегіон постачає на світовий ринок переважно продукцію гірничодобувної промисловості, особливо нафту й газ, алюмінієві, нікелеві, свинцево-цинкові, ртутні й уранові руди, золото (Узбекистан і Киргизстан), мінеральні добрива, продукцію харчової промисловості. Узбекистан і Туркменистан — великі експортери бавовнику та бавовняних тканин. Таджикистан експортує в сусідні країни електроенергію, що виробляється на ГЕС (які потребують значної реконструкції), і шовкові тканини. За радянських часів сільське господарство країн регіону було переважно монокультурним. Нині, наприклад в Узбекистані та Туркменистані, зменшуються посівні площі під бавовник і збільшуються під пшеницю, сади, виноградники, овочеві та бахчеві культури. Казахстан належить до десятки країн-лідерів за експортом пшениці (твердих сортів). Регіон відомий виробництвом килимів. Останнім часом значна увага приділяється науковим розробкам, особливо в галузі нанотехнологій (Узбекистан). Головним торговельним партнером країн регіону залишається Росія, але зростає роль і частка Китаю, Туреччини та європейських країн. Регіон має значні потенційні можливості для розвитку туризму.
За допомогою додаткових джерел інформації поясніть, чому в багатьох високорозвинених країнах світу існує ембарго на узбецьку бавовну.
Таблиця 15
Місце країн-лідерів Азії у світовому рейтингу ВВП
Закавказзя має досить вигідне географічне положення. Однак розвитку економіки регіону заважають етнічні конфлікти, підтримка сепаратизму та втручання Росії. У регіоні розміщені численні російські військові бази. Так Росія заважає формуванню міжнародних транспортних коридорів між Європою та Азією в обхід неї.
Закавказзя постачає на світовий ринок нафту та надає рекреаційні послуги. Для розвитку туристичної галузі тут є значний потенціал (джерела лікувальних мінеральних вод, гірськолижні та морські курорти), який блокує нестабільна соціально-політична ситуація в регіоні.
Таблиця 16
Країни Азії, що посідають останні місця за обсягом ВВП у світовому рейтингу
Проаналізуйте та порівняйте статистичні дані таблиць 14-16. Поясніть, чому країни, які належать до десятки світових лідерів за загальним ВВП (Китай, Японія, Індія), не є лідерами за ВВП на душу населення. Назвіть країни з найзаможнішим і найбіднішим населенням. Зробіть висновки.
2. Зв’язки України з країнами Азії. У зовнішньоторговельних відносинах України з країнами Азії лідерами є Китай, Туреччина й Індія. Значний обсяг власної продукції Україна постачає до Бангладеш, Азербайджану, Грузії, Ізраїлю, Ірану, Південної Кореї, Лівану, ОАЕ, Саудівської Аравії та Японії.
Знайдіть на карті країни, що є основними торговельними партнерами України в Азії. Назвіть види транспорту, які найбільш доцільно використовувати під час торговельних операцій.
Зовнішня торгівля послугами здійснюється з Китаєм, Південною Кореєю, Туреччиною, ОАЕ, Кіпром. Останній є офшорною зоною, яка надає українським громадянам фінансові послуги.
Україна продає азійським країнам переважно метали, машини й обладнання, деревину та продукти рослинного походження. Купує різноманітні машини, обладнання та побутову техніку, медичні препарати, продукцію легкої промисловості й тропічного землеробства.
Дізнайтеся більше про товарну структуру й географію зовнішньої торгівлі України з країнами Азії за допомогою Державної служби статистики: ukrstat.gov.ua/.
Азійський регіон представлений на світовому ринку економіками країн, що мають різний рівень розвитку й спеціалізацію, яка склалася історично. Одночасно в регіоні є країни, які належать до першої трійки світових лідерів за економічними показниками (Китай, Японія), і з найбільш відсталими економіками світу (Ємен, Афганістан).
На світовому ринку й у міжнародному поділі праці країни регіону посідають місця відповідно до їхнього рівня розвитку й постачають усі види товарів — від мінеральної, сільськогосподарської та іншої сировини до готової високотехнологічної продукції, від некваліфікованої робочої сили, яка задіяна на підприємствах легкої промисловості, до кваліфікованих працівників у сфері банківських, інформаційних та інших послуг.
За обсягами та видами зовнішньоекономічних зв’язків з Україною лідерами є Китай, Туреччина та Індія.
1. Визначте особливості соціально-економічного розвитку кожного із субрегіонів Азії.
2. Поясніть причини нерівномірного економічного розвитку субрегіонів Азії.
3. Охарактеризуйте особливості участі кожного субрегіону в міжнародному поділі праці. Використайте для цього додаткові джерела географічних знань.
4. Покажіть на карті субрегіони Азії, у яких є країни з найменшим показником ВВП надушу населення. Поясніть, що означає цей показник.
5. Наведіть приклади зовнішньоекономічних зв’язків України з країнами регіону, використавши дані державної офіційної статистики.
Коментарі (0)