Войти
Закрыть

Бразилія

10 Клас , Географія 10 клас Масляк, Капіруліна, Бродовська (рівень стандарту)

 

§ 35. Бразилія

1. Що вам. відомо про формування сучасної бразильської нації? На які ресурси багата ця країна?

2. За допомогою політичної карти світу визначте країни Південної Америки, з якими Бразилія не має кордонів.

1. Місце країни у світі та регіоні. Основні чинники, що визначають місце країни в міжнародному поділі праці. Федеративна республіка Бразилія займає майже половину всього материка Південна Америка, його східну та центральну частини. Величезна територія країни не має однозначної оцінки рівня сприятливості різних її частин для розвитку господарства та життя населення. Найкраще географічне положення — у південно-східних приморських районах країни.

Пригадайте, чому не можна рівнозначно оцінити окремі частини Бразилії щодо умов для ведення господарства.

Бразилія — це величезна країна із значними природними та людськими ресурсами. Вона належить до «G20» найпотужніших держав світу та є безперечним лідером серед країн Латинської Америки. Окрім того, Бразилія — член багатьох впливових міжнародних і регіональних організацій: ООН, БРІКС, Організація американських держав, Південний спільний ринок та ін. Економіка країни нині посідає 2 місце в Американському регіоні після США.

Теперішнє місце країни в міжнародному поділі праці визначається особливостями її географічного положення, історією виникнення та розвитку, сучасною суспільно-політичною ситуацією, трудовими й природними умовами та ресурсами, особливостями культурного й соціального розвитку.

2. Населення та система його розселення. Середня густота населення Бразилії, яке концентрується переважно в приатлантичній смузі, перевищує 23 особи/км2. Внутрішні частини заселені досить слабко (до 1 особи/км2). Раніше нерівномірність розселення була дуже значною. Уряду країни навіть довелося перенести столицю країни з Ріо-де-Жанейро для більш рівномірного розселення. І це дало позитивний результат. Хоча й нині майже половина всіх жителів проживає на 7 % території країни.

Бразилія належить до найбільш урбанізованих держав світу. У містах живе понад 85 % населення. У країні більше десяти міст-мільйонерів, а Сан-Паулу, Ріо-де-Жанейро та Белу-Орізонті належать до найбільших міст світу (мал. 70). Майже 55 % населення становлять креоли (нащадки європейських переселенців), приблизно 40 % — мулати й метиси, 5 % — африканці. У далеких куточках амазонської сельви мешкає понад 60 ізольованих корінних племен — найбільше у світі. Досить високий тут і природний приріст населення.

Мал. 70. Сан-Паулу: а) міська забудова; б) платна автострада

Мал. 71. Піраміда статевовікової піраміди населення Бразилії (за даними 2016 р.)

Оцініть структуру населення країни за допомогою мал. 71. Зробіть припущення щодо забезпеченості країни трудовими ресурсами на майбутні 20-30 років.

3. Особливості структури економіки країни. Нинішня Бразилія за обсягом ВНП належить до 10 провідних країн світу, але за ВВП на душу населення вона ще дуже відстає від країн-лідерів. Поступово вона перетворюється на постіндустріальну державу, де третинний сектор економіки становить уже понад 70 % у структурі ВВП.

Величезні запаси найрізноманітніших корисних копалин визначають роль і значення видобування мінеральних ресурсів в економіці країни. Бразильське нагір’я багате на рудні корисні копалини: залізну й марганцеву руди, боксити, олово, вольфрам, золото. Є унікальні родовища дорогоцінного каміння та алмазів. Цікаво, що за видобутком найбільших у світі топазів Бразилія конкурує з Україною, як і за видобутком марганцевої руди. На півдні видобувають кам’яне вугілля, а на океанічному шельфі — нафту та природний газ. Бразилія була відома у світі тим, що її автомобілі працювали не на бензині, а на спирту, виготовленому на основі перероблення цукрової тростини. Після того як у країні були знайдені значні запаси нафти (понад 400 великих родовищ), ситуація змінилася, а країна стала потужним постачальником тростинного цукру на світовий ринок.

Розвідують і видобувають нафту й газ як бразильські «Petrobras», «Queiroz Galvao», «ЕІ Paso Oleo e Gas do Brasil», так й іноземні компанії (американські «Devon Energy», «Chevron Overseas», італійська «ENI Oil», іспанська «Repsol YPF», норвезька «Norsk Hydro», канадська «EnCana», французька «Total» та ін.).

Сільське господарство Бразилії дає майже 7 % ВВП, у ньому задіяно 10 % працездатного населення. Країна — один із світових лідерів за вирощуванням кави, какао-бобів, цукрової тростини, апельсинів, обсягами збирання бананів, маніоку, сої, кукурудзи, бобових, бавовнику тощо. За поголів’ям великої рогатої худоби Бразилія посідає 2 місце у світі, свиней та птахів — 3 місце.

Бразилія — найбільший виробник та експортер тютюну, який культивують на півдні. Тут розвинене й зрошувальне землеробство, що пов’язане з вирощенням рису. На сході країни розводять банани, а на півночі — каучуконоси. П’ята частка сімейного сільського господарства — це квітникарство. Вирощування тропічних фруктів (маракуйя, мангустин, папайя, манго, ківі, ананаси й багато інших) є також прибутковою сферою рослинництва (мал. 72).

Мал. 72. Картосхема основних регіонів рослинництва Бразилії та їхньої спеціалізації

Окрім того, що країна виробляє значні обсяги сільськогосподарської продукції, вона є одним із світових лідерів за її експортом.

Більше інформації про розвиток сільського господарства країни шукайте на сайті: cnabrasil.org.br/paginas-especiais/interagro — Конфедерація сільського господарства та тваринництва Бразилії.

Бразилія посідає 1 місце за запасами цінних порід дерев, її лісове господарство розвинене майже на половині території. Більша частина його продукції — деревина та папір — іде на експорт. Найбільше значення має збір латексу дикорослих каучуконосів у вологих тропічних лісах Амазонії, бразильського горіха, карнаубського воску, плодів пальми бабасу й олійного дерева ойтисики та «парагвайського чаю». Деревину араукарії заготовлюють на півдні Бразильського плоскогір’я.

4. Промислові виробництва, що визначають міжнародну спеціалізацію країни. Основними галузями промисловості, які визначають міжнародну спеціалізацію країни, є гірничодобувна, металургійна, машинобудівна, хімічна, деревообробна, легка та харчова. Машинобудування випереджає всі інші галузі, виробляє й постачає на світовий ринок автомобілі та морські судна, мікрокомп’ютери, трактори, літаки та багато іншого. Цю галузь забезпечує металами розвинена чорна та кольорова металургія. За виробництвом спеціальних сталі й алюмінію Бразилія належить до провідних держав світу.

Багатогалузева хімічна промисловість випускає широкий спектр продукції — добрива, синтетичні волокна та каучук, пластмаси й барвники, каустичну соду та кислоту. У країні розвинута потужна легка промисловість, особливо текстильна та шкіряно-взуттєва. Бразильське взуття відоме в усьому світі. Харчова промисловість представлена м’ясними консервами навіть на європейському ринку.

За допомогою карт географічного атласу назвіть найбільші промислові центри країни.

Мал. 73. Пляж Копакабана в Ріо-де-Жанейро

5. Особливості розвитку третинного сектора економіки. У третинному секторі економіки для такої величезної за площею країни, як Бразилія, важливе значення має високий рівень розвитку транспортної інфраструктури. Основний вид транспорту — автомобільний із довжиною автомобільних доріг — 2 млн км, залізничних магістралей — 130 тис. км. Широко використовуються річки для внутрішнього сполучення та океан — для зовнішнього.

З кожним роком зростає кількість іноземних туристів, які відвідують Бразилію. Узагалі рекреація та туризм розвиваються в країні прискореними темпами. Відомим на весь світ є знаменитий карнавал у Ріо-де-Жанейро, а також пляж Копакабана (мал. 73). До історико-культурної спадщини належать архітектурні ансамблі столиці та колоніальні квартали середньовічних міст східного узбережжя.

Найважливіші з 24 бразильських портів — Сантус (Сан-Паулу), Тубаран, Ріу-Гранді, Паранагуа (Ріо-де-Жанейро), Сальвадор, Ресіфі.

Постійно зростає значення авіаційного транспорту як у внутрішніх, так і в міжнародних перевезеннях.

Потужним у країні є і фінансовий сектор. У 2008 р. в Бразилії було створено найбільшу приватну фінансову групу в Південній Америці, у результаті об’єднання двох її найбільших банків. Це забезпечило шлях для фінансування подальшого розвитку економіки країни, особливо її третинного сектора.

У Бразилії розвиваються освіта й охорона здоров’я. Із 100 тис. жителів — понад 1100 студентів. Відомими за межами країни є найбільші університети країни — Університет штату Сан-Паулу (мал. 74, а) та Федеральний університет Ріо-де-Жанейро. Міжнародну славу отримали медичні клініки Порт-Алегрі, Ріо-де-Жанейро, Ресіфі та ін. (мал. 74, б).

Перегляньте в мережі Інтернет відеоматеріали: «Тор 10 Best Universities In Brazil 2015/ Top 10» і визначте час, коли було засновано найбільшу кількість найкращих навчальних закладів країни.

6. Зовнішні економічні зв’язки. Міжнародні зв’язки України з Бразилією. Найбільшими партнерами Бразилії є: країни ЄС і МЕРКОСУР, Латинська Америка, Азія та США. 74 % експорту становлять готові товари або напівфабрикати. Країна експортує авіаційну техніку, електрообладнання, автомобілі, етанол, текстиль, взуття, залізну та марганцеву руди, якісну сталь, транспортні засоби, вироби електротехнічної та електронної промисловості; продукцію сільського господарства (сою, рис, банани, цитрусові, тропічні фрукти) і продукцію харчової промисловості (тростинний цукор, апельсиновий сік, соєве й консервоване м’ясо та ін.). Країна імпортує переважно продукцію машинобудування та побутову техніку.

Мал. 74. Третинний сектор економіки Бразилії: а) Університет в м. Сан-Паулу; б) приватна клініка в Порту-Алегрі

Бразилія не належить до основних торговельних партнерів України. У 2016 р. експорт України до цієї країни в 9 разів перевищував імпорт з неї.

Інформацію про відносини між Україною та Бразилією шукайте на сайті посольства країни в Україні (kiev.itamaraty.gov.br/uk/) і посольства України в Бразилії (brazil.mfa.gov.ua/ua).

Бразилія — «гігант третього світу», займає майже половину Південної Америки, але найкращі умови для життя населення та ведення господарства мають її південно-східні приморські райони.

Економіка країни посідає 2 місце в Американському регіоні після США. Місце країни в міжнародному поділі праці визначається особливостями її культурного й соціального розвитку, трудовими ресурсами та природними умовами. Населення, понад 85 % якого живе в містах, концентрується переважно в приатлантичній смузі.

Бразилія поступово перетворюється на постіндустріальну державу, де третинний сектор економіки становить понад 70 % у структурі ВВП. Країна має потужний вторинний сектор, продукція якого користується попитом на світовому ринку.

Значні запаси найрізноманітніших корисних копалин визначають роль і значення видобувної промисловості. Бразилія посідає 1 місце за запасами цінних порід дерев.

Найбільшими її торговельними партнерами є країни Америки й Азії. 74 % експорту становлять готові товари та напівфабрикати.

1. Визначте причини найбільш щільного розміщення населення в приатлантичних і південних районах країни.

2. Поясніть особливості розміщення основних промислових районів та існування малоосвоєних і неосвоєних районів у межах країни.

3. Яку інформацію про Бразилію ви можете надати її потенційним інвесторам чи туристам?

4. Використовуючи статистичні дані підручника та географічного атласу, охарактеризуйте роль і місце Бразилії у світі та регіоні.

5. Порівняйте структуру експорту й імпорту товарів і послуг США, Канади та Бразилії. Зробіть висновки.

Корисна інформація!

5000 технологічних компаній знаходяться на території штату Мінас-Жерайс. За цим показником він поступається в Бразилії тільки штату Сан-Паулу та швидко перетворюється на один із найкращих центрів розвитку стартапів на території Латинської Америки.

На території Белу-Орізонті розміщено майже 300 технологічних компаній, а сам кластер стартапів отримав неофіційну назву «Долина Сан-Педру» — бразильська «Силіконова долина». її розвитку сприяло те, що в Белу-Орізонті розташовані чотири з 10 найкращих університетів Бразилії, а 10 років тому свій перший науково-дослідний центр у Латинській Америці тут відкрила компанія «Google».

Більше про «Techno Park Business Park», що акредитовано в Сан-Паулу, читайте на сайті: technopark.com.br/.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду