Природні умови та ресурси регіону
- 1-01-2022, 13:04
- 679
10 Клас , Географія 10 клас Гільберг, Савчук, Совенко (рівень стандарту)
§ 4. Природні умови та ресурси регіону
Які річки Європи є судноплавними?
ПРИРОДНІ УМОВИ ЄВРОПИ дуже різноманітні — від зони вічних снігів і льодовиків на півночі до субтропіків на півдні.
Тундра поширена на крайній півночі Європи. Складні природні умови зумовили незначне розселення людей — поселення рибалок і центри видобування корисних копалин. Особливе значення для природи зони тундри в Європі має тепла течія Гольфстріму. На захід (у зоні дії течії) на одній і тій самій широті у приморських районах Вестланну (Норвегія) випасають овець, а також вирощують на невеликих ділянках жито й овес, а на Кольському півострові (Росія) можливо лише випасати оленів.
Тайга представлена значними природними хвойними лісами, які часто заболочені з незначними ареалами сільськогосподарських угідь. Велике значення має інтенсивне лісове господарство, що є основою економічної діяльності населення в північних районах цієї природної зони. Екологічний стан лісів потерпає від кислотних дощів.
Зона мішаних лісів характеризується більшою кількістю культурних ландшафтів, що зумовлено сприятливими природними умовами. Значну частину природних лісів зведено, а болота осушено. Поля жита й картоплі займають значно меншу площу, ніж луки та сіножаті. Особливе місце посідає вилов риби в Балтійському морі. Найменшого антропогенного навантаження зазнали численні острови-шхери на півдні Фінляндії.
У зоні впливу Атлантичного океану поширені здебільшого природні широколистяні ліси. У рамках політики ЄС триває їх відновлення. Найбільше природних ландшафтів збереглось у гірських районах Альп (мал. 10) і Карпат, а також на заболочених піщаних берегах. Через більшу частину гірських систем прокладено транспортні комунікації (у т. ч. підземні тунелі), а біля центрів зимового відпочинку створено мережу підйомників, канатних доріг, лижних і саночних трас.
Мал. 10. Вершина гори Шпиль Півдня в масиві Монблан в Альпах
Дізнайтеся більше
2/3 площі Нідерландів розташовані нижче рівня моря й були «відвойовані» шляхом будівництва дамб.
Уздовж берегової зони розміщено великі портово-промислові комплекси (наприклад, у районі Роттердама, Нідерланди), тому атмосферне повітря та морські води доволі забруднені. У прибережних водах (особливо у Біскайській затоці та акваторії Північного моря) ведеться інтенсивне рибальство.
У колишніх районах видобування кам’яного вугілля поширені штучні водойми на місці затоплених шахт, а значна частина поверхневого шару ґрунту містить мінеральні рештки вугілля.
Транскордонне перенесення шкідливих викидів зумовлює випадання кислотних дощів над лісами та полями країн Східної Європи, які виникли внаслідок розвитку хімічного виробництва у країнах Західної Європи. Це призводить до різкого зменшення природної продуктивності та усихання лісів і зменшення врожаїв на відповідних посівах.
Лише на Сході Європи, а також на Паннонській низовині поширена природна зона лісостепу. Вона зазнала суттєвого антропогенного впливу внаслідок тривалого інтенсивного сільськогосподарського освоєння. Тому природна рослинність збереглась лише в нечисленних заповідниках (наприклад, Гортобадь в Угорщині). Найпоширеніші — аграрні ландшафти з домінуванням культурних рослин, таких як зернові культури, цукрові буряки, соняшник.
Степова природна зона поширена на Сході Європи. Окремі її частини є в Центральній Європі та на Балканах. Вона залишається основним ареалом вирощення зернових і олійних культур. У прирічкових долинах і навколо великих міст сформувались великі ареали товарного садівництва та вирощення городини й баштанних культур. У гирлах річок, що впадають у Чорне й Азовське моря, доволі розвинене рибальство. Тут розміщені численні туристичні й санаторно-лікувальні заклади.
У міжріччі Волги й Орал, а також уздовж європейської частини узбережжя Каспійського моря степ переходить у напівпустелю та пустелі Рин-Пескі на схід і Чорні землі на захід від річки Волга.
На Півдні Європи поширені середземноморські ландшафти твердолистяних вічнозелених лісів і чагарників (субтропіки). Саме тут розвивалася стародавня грецька цивілізація. Відтоді триває постійний вплив людини на природу Середземномор’я. До найдавніших агроландшафтів належать виноградники й оливкові гаї. Інтенсивне судноплавство й використання прибережних вод для морського відпочинку та ведення рибальства зумовили суттєві зміни у видовому складі біоти морів, що входять до складу Середземномор’я.
МІНЕРАЛЬНІ РЕСУРСИ Європи нерівномірно розміщені на її території. Найбільш багата на мінеральну сировину Росія. У більшості країн майже не видобувають мінеральних ресурсів, бо їх імпортувати дешевше. Виняток становить видобування нафти і природного газу на шельфі Північного моря (мал. 11). Значними осередками добувної промисловості є залізорудні родовища Кіруна (Швеція) і Курської магнітної аномалії (Росія), поклади кам’яного вугілля, міді й срібла у Верхній Сілезії (Польща). Україна належить до країн Європи з найбільшим обсягом вилученої з надр мінеральної сировини.
Мал. 11. Видобування нафти і природного газу в Північному морі
Чому Данія видобуває нафту в Північному морі?
Пригадайте, які корисні копалини видобувають у нашій державі.
ВОДНІ РЕСУРСИ Європи найповніше використовують у розвинених країнах цього регіону світу. Наприклад, зарегульовано і шлюзовано більшість річок Нідерландів, створено мережу каналів і дамб у гирлах усіх річок (за винятком західного рукава Шельди) в їх межах. На сході Європи створено на великих рівнинних річках каскади ГЕС/ГАЕС із водосховищами. На півдні, через посушливість клімату, зведено дамби і створено водосховища на більшості річок, розбудовано зрошувальні системи (наприклад, в Арголіді на Пелопоннесі у Греції). Глобальне потепління в більшості країн Європи спричиняє скорочення природних прісних вод, натомість водоспоживання і скид неочищених і слабоочищених стічних вод у природні водойми постійно зростають. (До чого це може призвести?)
ЗЕМЕЛЬНІ РЕСУРСИ Європи є основою не лише ведення сільського та лісового господарства, а й рекреації. Надвиробництво більшості видів сільськогосподарської продукції дає змогу зменшувати площі оброблюваних земель і збільшувати вкриті лісом площі, відновлювати заболочені ділянки. В Європі частка лісів зросла з 37,5 % до 45,9 %, а сільськогосподарських угідь — зменшилася з 29,1 % до 21,2 % (дані за 1990 і 2014 рр.). При цьому обсяг заготівлі деревини останніми роками зростає, що зумовлено збільшенням виробництва пелетів (мал. 12).
Мал. 12. Виробництво країнами-лідерами у світі пелетів у 2012 і 2016 рр, млн т
БІОЛОГІЧНІ РЕСУРСИ Європи доволі різноманітні, що зумовлено відмінними природними умовами цієї частини світу. Їхню основу становить товарна продукція сільського господарства, виловлені й вирощені риба та морепродукти, а також заготівля товарної продукції лісового господарства.
Найбільші масиви лісів і відповідно основні райони лісозаготівлі розташовані у Північній Європі та в Росії. Відновлення вкритих лісом площ у Німеччині й Франції дає змогу їм нарощувати обсяги виробництва товарної продукції лісового господарства.
РЕКРЕАЦІЙНІ РЕСУРСИ Європи найбільше задіяні людиною у країнах Західної Європи. Тут розбудовано широку мережу закладів з відновлення здоров’я та реабілітації (наприклад, курорт Віші у Франції). Окреме місце в оздоровчому відпочинку займають морські курорти Середземного моря (наприклад, морське узбережжя о. Кріт у Греції), які є світовими лідерами за кількістю осіб, що їх відвідують щорічно. Вони утворюють уздовж берегів ланцюг закладів готельно-ресторанного та відпочинкового типу (наприклад, Коста дель Соль в Іспанії). Також світове значення мають і гірські центри переважно зимового відпочинку (наприклад, курорт Сент-Моріц у Швейцарії). Така велика кількість відпочивальників зумовлює значне сезонне навантаження на відповідні ландшафти, а розбудова інфраструктури й місць для тимчасового проживання — переважну забудову відповідних місць рекреації.
КЛІМАТИЧНІ РЕСУРСИ ЄВРОПИ. Клімат переважно помірний. Із переміщенням на схід зростає його континентальність. На клімат заходу впливає тепла течія Гольфстрім, що дає змогу мати незамерзаючі морські порти на всьому атлантичному узбережжі Європи від Лісабона до Мурманська. Натомість у Східній Європі є чіткий контраст між спекотним сухим літом і сніжною й холодною зимою, коли замерзають водойми. На берегах Середземного моря, яке захищено від холодних вітрів гірськими системами, взимку рідко буває мінусова температура, а влітку гаряче повітря з пустель Північної Африки зумовлює суху та ясну погоду. У степовій частині Півдня Європейської Росії та на півдні Іберійського півострова кількість опадів улітку є незначною.
СТИСЛО ПРО ГОЛОВНЕ
• Різноманіття природних умов у Європі створили передумови для розвитку господарства та розселення населення.
• У Європі переважають змінені культурні ландшафти.
• Значний промисловий розвиток зумовив суттєве забруднення біосфери.
• Більшість корисних копалин зосереджена на сході, а найінтенсивніше ресурси лісів використовують на півночі Європи.
Знаю і вмію обґрунтувати
1. Поясніть, як ви розумієте термін «культурний ландшафт».
2. Укажіть, у якій природній зоні Європи найбільше збереглося природних лісів.
3. Чому існує транскордонне забруднення в Європі та який напрямок його поширення?
4. Чому в Європі переважають серед культурних ландшафтів посіви сільськогосподарських культур?
5. Чому в Європі більшість промислових покладів корисних копалин зосереджено на сході цієї частини світу?
Працюю з картою
За картою побудуйте профіль через г. Монблан між кінцевими пунктами тунелю з італійського і французького боку. Поясніть, чому не було прокладено автодорогу по хребту, а споруджено тунель.
Генерую ідеї
З’ясуйте за допомогою інтернет-ресурсів, де в Європі відомі ареали існування трюфелів, та визначте можливості впровадження в Україні технологій з їх вирощування на продаж. До яких країн Європи доцільно буде їх постачати? Які існують санітарні вимоги до їх транспортування та збереження?
Коментарі (0)