Франція
- 1-01-2022, 13:09
- 791
10 Клас , Географія 10 клас Гільберг, Савчук, Совенко (рівень стандарту)
§ 10. Франція
Які французькі модні будинки ви знаєте?
МІСЦЕ КРАЇНИ У СВІТІ ТА РЕГІОНІ. Франція має добре розвинену економіку, що дає змогу їй підтримувати на високому рівні різноманітну зовнішню діяльність. Країна входить до Великої сімки та є активним учасником євроінтеграційних процесів. Наявність заморських департаментів і територій дозволяє активно реалізовувати власну світову політику. (Покажіть їх на карті.) Власна ядерна зброя та місце постійного члена Ради безпеки ООН, лідерство у Франкофонії сприяє утвердженню Франції як однієї з провідних країн світу.
Дізнайтеся більше
Франція — третя у світі за площею виключної морської економічної зони.
ОСНОВНІ ЧИННИКИ, ЩО ВИЗНАЧАЮТЬ МІСЦЕ КРАЇНИ У МІЖНАРОДНОМУ ПОДІЛІ ПРАЦІ. Основні економічні центри винесено в приморські та субпериферійні райони країни. Надзвичайно важлива роль столиці держави — Парижа. Франція є незаперечним лідером з виробництва й експорту аграрних товарів у ЄС та стратегічно важливих видів промислового виробництва. Наприклад, компанія «Альстом» є найбільшим у світі виробником залізничних потягів. Країна повністю забезпечує себе основними видами продовольства і промислової продукції. Важливе значення має контроль з боку держави провідних промислових підприємств і фінансово-кредитних установ Франції.
Гордість країни
Франція — світовий лідер з експорту електричного струму у світі.
СИСТЕМА РОЗСЕЛЕННЯ. Франція має виразну моноцентричну систему розселення з центром у м. Париж. Його міська агломерація одна з найбільших в Європі та охоплює цілий регіон цієї країни — Іль-де-Франс. Саме місто є одним із незаперечних лідерів серед світових міст за показниками розвитку бізнес-середовища. Одним із густозаселених є урбанізований транскордонний регіон Великий Лілль між Францією і Бельгією: міста Лілль, Рубе, Туркуен. (Покажіть їх на карті.) Серед решти міст-міжрегіональних центрів слід відзначити Ліон, Марсель, Страсбург, Тулузу. Усі ці міста сполучені з Парижем мережею високошвидкісних поїздів, що дає змогу легко переміщуватись по країні.
Велич столиці
Париж є справжнім «серцем» Франції. У ньому розташовані унікальні світового значення туристичні принади: один з найбільших у світі музеїв мистецтва — Лувр, символ міста — Ейфелева вежа, що включені до переліку об’єктів Світової спадщини ЮНЕСКО.
У сільській місцевості спостерігаються депопуляційні процеси. Виняток становлять райони, в яких зосереджені осередки сучасних видів економічної діяльності та туризму.
ФРАНКОФОНІЯ — міжнародна організація, до складу якої входять 54 країни світу (мал. 31). Україна є країною-спостерігачем. Її було засновано в 1970 р. з метою підтримки різноманіття зв’язків Франції з іншими країнами світу. В її рамках розвивають насамперед культурно-мистецькі, спортивні, науково-освітні відносини. (Поясніть чому.)
Мал. 31. Логотип Франкофонії
ОСОБЛИВОСТІ СУЧАСНОГО ПОСТІНДУСТРІАЛЬНОГО РОЗВИТКУ КРАЇНИ. У Франції основним роботодавцем є держава. На неї працює майже 30 % всіх зайнятих у країні. Велике значення має реалізація масштабних інфраструктурних проектів та підтримка провідних національних промислових компаній. У рамках політики децентралізації нині значну частину коштів, повноважень, обов’язків передано на рівень регіонів, департаментів і комун. У територіальному плані залишається велике зосередження населення і зайнятості в Іль-де-Франсі.
ДОМІНУЮЧІ СКЛАДНИКИ ТРЕТИННОГО СЕКТОРУ. У Франції розвинені всі види послуг, в яких зайнято майже 80 % працюючих у країні. Найбільше зайнято у сфері послуг бізнесу, продажу та обслуговування нерухомості, туризмі, освіті, охороні здоров’я, соціальній допомозі, торгівлі. Особливе місце посідає обслуговування туристів. (Поясніть чому.)
Послуги бізнесу у Франції представлені всіма їхніми видами. Найрозвиненішим є сектор фінансово-кредитних і страхових послуг. Діють банки (наприклад «Креді Ліоне»), фінансові посередники (наприклад, Паризька фондова біржа), страхові компанії зі світовим ім’ям (наприклад, «АКСА»). У Великому Парижі сконцентровано 20 % сучасних послуг вищого класу Франції: комп’ютерне програмування, фінансовий маркетинг тощо. Контрольні пакети акцій провідних французьких фінансово-кредитних установ належать державі. Більшість з них мають свої відділення в Україні.
Гордість країни
Група компаній «АКСА» — світовий лідер у секторі страхових послуг
Туристичні послуги мають у Франції давні традиції. Розвинені всі види туризму. Париж — провідне місто світу за кількістю заходів (конгресів, конференцій, ярмарків тощо) у сфері ділового туризму. У країні збережено унікальну природну, культурну і нематеріальну спадщину. Французька гастрономія визнана ЮНЕСКО першим об’єктом заповідання саме як нематеріальна культурна спадщина людства. Франція є світовим лідером за кількістю туристів серед усіх країн світу. Особливе місце належить об’єктам туризму для дітей, зокрема найбільший в Європі за площею і кількістю відвідувачів парк розваг Диснейленд під Парижем (мал. 32). До нього прокладено лінію високошвидкісного залізничного сполучення і пряму автомобільну дорогу з аеропорту «Париж — Шарль де Голль». (Поясніть, чому їх проклали.)
Мал. 32. Замок Сплячої красуні в Диснейленді м. Парижа
Транспортні послуги у Франції розвинені переважно у сегменті пасажирських перевезень. Зокрема, побудовано мережу високошвидкісного залізничного сполучення від Парижа до найбільших міст країни (мал. 33 на с. 60). Першість за обсягом перевезень пасажирів цивільною авіацією у континентальній Європі належить аеропорту «Париж — Шарль де Голль». (Поясніть чому.)
Мал. 33. Час прибуття з Парижа до міст Франції та нові лінії високошвидкісного пасажирського залізничного сполучення, 2017 р.
Освітні послуги Франції відомі в усьому світі. Розвинені всі їхні види. Майже чверть студентів є іноземцями. Особливу гордість країни становлять її провідні ВНЗ — Вищі нормальні школи (у Парижі, Ліоні, Ренні), Університет Парі 1 — Пантеон-Сорбонна (Париж), Національна школа адміністрування (Страсбург), Паризький технологічний інститут (Париж).
Оцініть роль парку розваг у розвитку Франції, зважаючи на те, що за 25 років його діяльності до економіки країни надійшло 68 млрд євро.
Цілісний світ
Національна авіакомпанія «Ер Франс» створила спільно з нідерландськими авіалініями «КЛМ» єдину групу, яка є другою у світі за обсягом пасажирських перевезень.
Гордість країни
Нову лінію високошвидкісного пасажирського залізничного сполучення відкрито в 2017 р. у Франції між містами Ле Ман і Ренн (Бретань). Протяжність — 182 км.
ПРОМИСЛОВІ ВИРОБНИЦТВА, ЩО ВИЗНАЧАЮТЬ МІЖНАРОДНУ СПЕЦІАЛІЗАЦІЮ КРАЇНИ. В експорті товарів з Франції понад 80 % становить продукція її промисловості. Французькі компанії мають сильні позиції у хімічній, фармацевтичній, харчовій промисловості, машинобудуванні.
Хімічна промисловість виробляє найбільше промислової продукції Франції. Панівне місце у ній посідають великі компанії: «Тоталь» (видобування і переробка нафти і природного газу), «Родія» (виробництво полімерів і штучних волокон), «Аркема» (виробництво полімерів), «Л’Ореаль» і «Групп Роше» (виробництво косметичних засобів).
Компанія «Тоталь» входить до п’ятірки найбільших компаній світу з видобування нафти і природного газу. Її добувні підприємства діють в Австралії, Азії, Америці, Африці, Європі. Переробна ланка переважно зосереджена у Франції (п’ять нафтохімічних заводів). Компанії належить найбільший за потужностями переробки нафти завод у цій країні — Нормандський нафтоперегінний завод (м. Гонфревіль-л’Орше, Нормандія). Важливе місце в експорті Франції займає продукція компанії «Родія», яка випускає напівфабрикати поліаміду і полімерів (заводи у м. Шалампе (Великий Схід) і м. Кламсі (Бургундія—Франш-Конте), м. Коллонж-о-Мон-д’Ор (Овернь-Рона-Альпи), а також виробництво оксиду торію хімічним способом у м. Ла-Рошель (Нова Аквітанія). (Покажіть їх на карті.)
У фармацевтичній промисловості лідерами з виробництва й експорту є компанії «Санофі» і «Сервьє». Вони входять до п’ятірки найбільших за вартістю виробленої продукції компаній у цьому виду промислового виробництва. «Санофі» спрямовує значні кошти на науково-дослідницькі розробки та є лідером у світі за вартістю реалізованих ліків без рецептів. Її найбільші виробничі потужності розміщені у м. Марсі-л’Етуаль (Овернь-Рона-Альпи), де діє найбільший у світі розробник і виробник вакцин — компанія «Санофі-Пастер». (Пригадайте, хто такий Луї Пастер.)
Гордість країни
«Санофі» — найбільша у світі компанія за обсягом вартості проданих вакцин.
Харчова промисловість Франції переважно представлена малими і середніми компаніями. Проте найбільше експортують продукції великі компанії, такі як «Данон», «Бігар», «ПерноРікар», «LVMH», «Тереос». Корпорація «Данон» належить до п’ятірки найбільших виробників харчової продукції світу. До її складу входить компанія «Евіан» — потужний виробник та експортер мінеральних вод. Підприємства корпорації «Данон» діють у багатьох країнах світу, у т. ч. в Україні.
Машинобудування Франції є одним з найбільш розвинених у світі. Найпоширеніші заводи зі складання електротехнічних виробів, які працюють у рамках виробничої кооперації з іншими підприємствами зі складання машинобудівної продукції. Особливе місце посідає виробництво устаткування для атомної промисловості, залізничного й автомобільного транспорту. (Поясніть чому.)
Провідною машинобудівною компанією Франції є «Альстом», яка відома у всьому світі як виробник високошвидкісних залізничних поїздів і круїзних кораблів. 90 % її продукції реалізуються за межами країни. Заводи «Альстом» діють у містах: Бельфор і Ле-Крезо (Бургундія — Франш-Конте), Ейтре (Нова Аквітанія), Сен-Назер (Країна Луари), Тарб (Оксітанія). (Покажіть їх на карті.)
Важливе значення автомобілебудування. У країні діють великі підприємства «Рено» і «Пежо-Сітроєн Груп», а також автоскладальні заводи іноземних компаній. Більшість з них розташовані у регіоні Іль-де-Франс. Французькі компанії активно виробляють і продають автомобілі у різних країнах світу.
Відомі у всьому світі літаки класу «Аеробус» збирають на заводі компанії «Аеробус Груп» у м. Тулуза (мал. 26 на с. 50). Окремі компоненти постачають її заводи у містах Бланьяк (Окситанія), Мариньян (Прованс-Альпи-Лазурний берег), Сен-Назер (Країна Луари), а також з інших міст Європи. (Покажіть їх на карті.)
Цілісний світ
У 2017 р. було створено найбільший за обсягом випуску автомобілів альянс світу «Рено — Ніссан — Міцубісі».
ОСОБЛИВОСТІ АГРАРНОГО СЕКТОРУ. Сучасне сільське господарство Франції тісно інтегроване з переробною ланкою в єдиний агропромисловий комплекс (АПК). Воно повністю забезпечує населення країни основними продуктами харчування та постачає значну частку вирощеної продукції за кордон. Частка зайнятих у ньому невпинно скорочується через відтік сільської молоді до міст. Половину території цієї країни зайнято під посівами та пасовищами. За обсягом товарної продукції сільського господарства Франція є одним з лідерів в Європі.
Переважають сімейні фермерські господарства, лише у виноробстві поширено сільськогосподарські кооперативи. Площа пересічного фермерського господарства наближається до 50 га. Зі сільськогосподарського використання вилучають частину земельних угідь, на яких відновлюють ліси. (Поясніть чому.)
У рослинництві переважають посіви пшениці, ячменю, кукурудзи, вівса. За загальним обсягом збору пшениці Франція є п’ятою у світі. На зернові культури припадає більше половини вартості продукції її сільського господарства. З огляду на політику ЄС розширились посіви ріпаку для виробництва біопалива.
Дізнайтеся більше
Франція — світовий лідер зі збору цукрових буряків.
Населення Франції повністю забезпечено продукцією тваринництва. У ньому переважає скотарство молочного напряму. Значна частина молока йде на виробництво різноманітної молочної продукції та сирів. Велике значення у розвитку периферійних сільських регіонів має стійлове утримання корів і свиней та великі птахофабрики. В окремих регіонах, таких як Бретань, це зумовлює забруднення підземних і морських вод скидами стічних вод з великих відгодівельних комплексів (мал. 34).
Мал 34. Екологічні наслідки функціонування великих відгодівельних комплексів у Бретані
Особливе значення має вирощення винограду і виробництво з нього різноманітних напоїв. Виробництво виноматеріалів посідає друге місце у вартості всієї продукції сільського господарства країни. Значна частина продукції експортується. (Поясніть чому.)
У Франції виділяють кілька спеціалізованих аграрних районів. На Північнофранцузькій низовині переважають посіви зернових та вирощення цукрового буряку. У західних приморських пагорбованих районах переважає скотарство молочного спрямування. У Бретані та у Країні Луари зосереджено більше половини всього поголів’я птиці на сільськогосподарських товарних підприємствах. На півдні Франції у передгір’ях і у гірській частині Альп і Піренеїв переважає відгінне скотарство і козівництво. В Ельзасі й Провансі переважно вирощують фрукти, а в долинах річок Гаронна, Луар, Марна, Мозель, Рейн, Рона розміщено найбільш відомі та цінні виноградники країни.
Приміський тип сільського господарства характерний для передмість великих міських агломерацій. Тут поширений дачний тип землекористування та розміщені найбільші фруктові сади. Також відомі великі сади, городи, ягідники у середній течії річки Луар, що виникли для забезпечення Паризької агломерації свіжими овочами, фруктами, ягодами.
Поясніть, як мікроклімат зазначених річкових долин впливає на якість винограду.
ХАРАКТЕРНІ РИСИ ПРОСТОРОВОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ ГОСПОДАРСТВА. У розвитку Франції провідною є вісь Сена — Рона. Економічний каркас країни формують вісь Лілль — Париж — Ліон — Марсель, до якої приєднується Бордо — Тулуза — Монтпельє з розгалуженням на Перпеньян — Барселона та друга вісь Марсель — Турин. (Покажіть їх на карті.) Вирішальне значення зберігається за Паризькою агломерацією, до складу якої входить майже весь регіон Іль-де-Франс. У Парижі сходяться всі головні магістралі країни. (Поясніть чому.)
Завдяки ефекту центру Ельзас випередив усі регіони країни за обсягом залучених іноземних інвестицій. Тут зосередили свою діяльність такі провідні ТНК світу, як «Дженерал Моторс», «Сіменс», «Нестле» та ін. Вони контролюють понад 40 % робочих місць у промисловості регіону, що дало змогу не тільки мати найменший у державі рівень безробіття, а й посісти друге місце за обсягом ВВП на душу населення.
ЗОВНІШНІ ЕКОНОМІЧНІ ЗВ’ЯЗКИ. В експорті переважає продукція автомобільної й авіаційної промисловості. Значні обсяги поставок фармацевтичної і нафтохімічної промисловості, виноробства. Франція займає друге місце у світовому експорті продукції АПК.
Поміркуйте, чому більше половини зовнішньоторговельних потоків Франції формуються у межах ЄС.
У зовнішній торгівлі послугами Франції в експорті домінує туризм та ділові послуги. В імпорті — транспортні послуги (мал. 35). Великого значення набули послуги у сфері науково-дослідницьких розробок.
Мал. 35. Розвантаження контейнерного корабля у морському порту м. Гавра
МІЖНАРОДНІ ЗВ’ЯЗКИ УКРАЇНИ З ФРАНЦІЄЮ. У політичній сфері налагоджено постійний діалог між вищими органами державної влади обох країн. Розвивається тісна співпраця між регіонами та містами-побратимами, особливо між Києвом і Тулузою. Активна співпраця у культурно-мистецькій сфері. Зокрема, в Україні діє один із Французьких інститутів. За його підтримки організовують і проводять різноманітні мистецькі заходи в нашій країні. Помітна співпраця між науковими та освітніми установами двох країн. Відбуваються регулярні зустрічі між профільними міністерствами і відомствами.
Франція є одним з лідерів серед країн Європи за вартістю обсягу зовнішньої торгівлі з Україною. Наша країна переважно постачає до Франції аграрну сировину, натомість отримує мінеральне паливо, продукцію машинобудування, хімії, фармацевтичної промисловості. Україна переважно надає транспортні послуги французьким компаніям, а Франція — ділові послуги. Останніми роками також зросла частка виїзного туризму та молоді, яка продовжує свою освіту у Франції.
Франція залишається одним з головних інвесторів в економіку України. В Україні діють філії великих французьких банків, такі як «Креді Ліоне». (Поясніть їхню роль у зовнішній торгівлі між країнами.)
СТИСЛО ПРО ГОЛОВНЕ
• Розміщення Франції в осередді найрозвиненіших країн Європи дає можливість їй успішно розвиватись.
• У французькій системі розселення і просторової організації економіки домінує Париж. Активні міжнародні зв’язки з Україною. В економічних зв’язках переважають великі компанії.
• Франція — один зі світових лідерів з експорту товарів і послуг Основою промислового виробництва є хімічна і фармацевтична промисловість, а сільського господарства — вирощення зернових культур і виноградарство.
• Більшість населення зайнято у сфері послуг, де виділяються такі підвиди міжнародної спеціалізації, як ділові послуги і послуги у сфері туризму.
Знаю і вмію обгрунтувати
1. Поясніть, які причини домінування Парижа у системі розселення Франції.
2. Розкрийте вплив природних чинників на особливості поширення свійської худоби і птиці по території Франції.
3. Поясніть, чому підприємства хімічної промисловості є провідними у розвитку вторинного сектору економіки Франції.
4. Поміркуйте, чому у прямих іноземних інвестиціях Франції в економіку України переважають капіталовкладення у фінансово-кредитну діяльність.
5. Які загрози становить нарощування поголів’я свійської худоби у Бретані у великих відгодівельних комплексах?
Працюю з картою
За допомогою карт шкільного атласу з’ясуйте природні чинники спеціалізації сільського господарства Бретані й Ельзасу.
Шукаю в Інтернеті
За допомогою інтернет-джерел порівняйте розвиток мережі розселення у Нормандії та Лангедоці. Поясніть причини відмінностей у розселенні населення цих двох приморських районів Франції.
Генерую ідеї
Обчисліть, яка посівна площа під пшеницею була втрачена у Франції у 2016 р. (мал. 36). Як ви вважаєте, в яких її регіонах у майбутньому обсяги збору пшениці будуть зростати? Як це позначиться на експорті зернових з Франції? Чи може Україна зайняти її місце у світовому експорті у майбутньому? Свою відповідь обґрунтуйте.
Мал. 36. Вплив клімату на вирощення пшениці у Франції, 2016 р.
Коментарі (0)