Войти
Закрыть

Місце України в системі глобальних економічних відносин

10 Клас , Географія 10 клас Гільберг, Савчук, Совенко (рівень стандарту)

 

§ 38. Місце України в системі глобальних економічних відносин

Яка роль ТНК у розвитку економіки України?

ПРОСТОРОВІ АСПЕКТИ МІЖНАРОДНИХ ЕКОНОМІЧНИХ ЗВ’ЯЗКІВ УКРАЇНИ З РЕГІОНАМИ ТА КРАЇНАМИ СВІТУ. Експортна орієнтація економіки України зумовлює високу залежність від кон’юнктури на головних товарних ринках збуту її продукції.

Географічна структура торгівлі товарами характеризується значним переважанням питомої ваги країн СНД та ЄС. Головними торговельними партнерами є: Росія, Білорусь, Казахстан, Німеччина, Польща, Італія, Угорщина, Китай, Туреччина, Індія.

Серед регіонів України найбільші обсяги торгівлі товарами припадають на м. Київ та Донецьку, Дніпропетровську, Запорізьку, Луганську, Полтавську й Миколаївську області. (Поясніть чому.)

Географія зовнішньої торгівлі України тісно пов’язана з її товарною структурою. У 2000-і роки намітилась тенденція до підвищення частки сировини й напівфабрикатів у вітчизняних поставках за кордон (мал. 119). Переважно продукцію машинобудування постачають до країн СНД, тоді як до ЄС вивозять вироби з чорних металів та мінеральну й аграрну сировину. В цілому в експорті України та її випуску товарної продукції сировина є основною продукцією (мал. 119). (Поясніть чому.) При цьому Україна лише для окремих своїх країн-сусідів є важливим зовнішньоторговельним партнером (мал. 120).

Мал. 119. Частка сировини в експорті товарів та у випуску України між 2002 і 2014 рр.

Мал. 120. Роль України в імпорті товарів країн Європи у 2001—2016 рр.

Третину товарів, які експортує Україна, становлять чорні метали й вироби з них. Серед мінеральних продуктів переважають руди чорних металів та продукти нафтопереробки. Серед сільськогосподарських — зернові культури і насіння олійних рослин. Харчова продукція в експорті представлена переважно олією. У групі хімічної промисловості чільне місце посідають азотні добрива та інша продукція неорганічної хімії.

Товарна структура українського імпорту характеризується значними обсягами мінеральних продуктів — понад третину. Передусім, це природний газ і сира нафта. У групі «машини й обладнання» переважає енергетичне обладнання й електричні машини. В імпорті транспортних засобів головну роль відіграють автомобілі. Імпорт продукції хімічної промисловості представлений здебільшого фармацевтикою, пластмасами й полімерними матеріалами. (Поясніть чому.)

Структура торгівлі послугами характеризується значною перевагою транспортних послуг в експорті. Це пояснюється транзитним положенням України. Найважливіші транс’європейські трубопроводи, по яких з Росії постачають нафту і природний газ до країн Європи, проходять по території України (табл. 12). Тому у структурі транспортних послуг на трубопровідний транспорт припадає 43 %, на залізничний транспорт — 19 %, морський — 16%, повітряний — 15%. На інші види транспорту, у т. ч. на автомобільний, припадає лише 7 % усіх транспортних послуг.

Останнім часом помітного розвитку набули послуги у сфері ІТ-технологій. У структурі імпорту послуг виділяють фінансові послуги. (Поясніть чому.)

Таблиця 12. Динаміка обсягів транзиту російського газу територією України та обсяги постачання газу газопроводом «Північний потік-1» (млрд м3/рік)

Прямі іноземні інвестиції в Україну переважно надходять з офшорів Кіпру та з великих країн Європи. Значну їхню частину становлять інвестиції ТНК, які створюють у нашій державі свої виробничі та збутові підрозділи. З України експортують капітал у незначних порівняно з обсягом залучених коштів обсягах. Переважно його вкладають у придбання нерухомості. (Поясніть чому.)

ВЕЛИКІ ТНК В УКРАЇНІ переважно представлені збутовими підрозділами, які контролюють продаж своїх товарів на вітчизняному ринку. Лише у 2000-і роки розпочався процес створення у державі численних виробничих підрозділів глобальних ТНК. Передусім це складальні підприємства машинобудування з випуску нескладних виробів та компонентів, а також підприємства переробної ланки АПК і добування окремих видів корисних копалин. Серед вітчизняних компаній найбільшою за вартістю виробництва на іноземних філіях є «Систем Кепітал Менеджмент». До його складу входять виробничі підрозділи у країнах ЄС, Великій Британії і США, а збутова мережа розміщена у всіх великих країнах-споживачах прокату чорних металів.

Особливо велике значення в економіці України мають глобальні ТНК, які встановили контроль над виробництвом та збутом готової продукції у різних видах економічної діяльності. (Пригадайте, в яких саме.)

Дізнайтеся більше

Найбільший експортер кам’яного вугілля з України «ДТЕК» — 1,3 млн т (2016 р.).

Найсильніші позиції ТНК у фінансовій діяльності, бізнес-послугах і переробній промисловості. В останній переважають ТНК зі штаб-квартирами у США (табл. 13 на с. 231).

Таблиця 13. Провідні ТНК у переробній промисловості України

Залучення України у глобальні виробничі і збутові ланцюги ТНК дає змогу впровадити новітні стандарти виробництва та оновити виробничі потужності. Позитивним є впровадження нових систем менеджменту та контролю якості випущеної продукції.

ТНК зацікавлені у розміщені своїх філій в Україні з огляду на її доволі значний внутрішній ринок збуту, наявність кваліфікованої дешевшої, ніж в інших країнах Європи, робочої сили, сусідство з ЄС.

УЧАСТЬ УКРАЇНИ В ПРОЦЕСАХ ЄВРОПЕЙСЬКОЇ ЕКОНОМІЧНОЇ ІНТЕГРАЦІЇ має дуже відмінний прояв. З одного боку, впровадження норм, правил і стандартів ЄС у виробництво та сферу послуг держави сприятиме посиленню її конкурентних позицій на світовому ринку, а впровадження режиму вільної торгівлі дасть змогу збільшити поставки за кордон. З іншого боку, численні винятки та наявність жорстких квот на головні товари сучасного експорту України до ЄС не дають можливість компенсувати втрати ринку країн Євразійського економічного співтовариства. Різка відмінність у технічних стандартах та наявність впливових професійних об’єднань і великих європейських корпорацій унеможливлює доступ конкурентоспроможної вітчизняної машинобудівної продукції на ринки ЄС (наприклад, у сфері літакобудування).

ЄС насамперед зацікавлений у розширенні власного ринку збуту своїх товарів в Україні. Важливе місце держави у структурі політики безпеки ЄС з розбудови Східного партнерства. ЄС є одним з головних надавачів фінансової допомоги у формі кредитів урядові України. Важливе місце посідають програми транскордонної співпраці та реалізації політики у сфері імміграції та безпеки кордонів. Впровадження в Україні норм і правил єдиного законодавства ЄС дасть змогу адаптувати економіку нашої держави до умов функціонування у межах цього міждержавного інтеграційного об’єднання. Як свідчить досвід інших країн Європи, цей процес триває не один рік та потребує зусиль з боку органів влади та суспільства з послідовної реалізації євроінтеграційної політики. (Поясніть чому.)

МІСЦЕ УКРАЇНИ В СИСТЕМІ ГЛОБАЛЬНИХ ЕКОНОМІЧНИХ ВІДНОСИН У КОНТЕКСТІ СТАЛОГО РОЗВИТКУПолітика сталого розвитку ставить на меті створення таких умов сучасного розвитку, які не загрожували б нормальному життю прийдешніх поколінь. Україна від самого початку долучилась до відповідних світових переговорних процесів. Здійснюються заходи з енергозбереження, впроваджуються міжнародні екологічні стандарти виробництва та якості праці. Особливо вагомі успіхи у цій сфері є у чорній металургії України. Введено в експлуатацію різні установки з уловлення шкідливих викидів в атмосферу.

Останнім часом у рамках політики сталого розвитку в Україні посилену увагу приділяють впровадженню суворіших стандартів до викидів автотранспорту. Введено обмеження щодо переміщення важких вантажних автомобілів у день та посилено вимоги до перевезення небезпечних вантажів. Упроваджено відповідні нормативи ЄС щодо нових автомобілів, що виробляють чи імпортують в Україні.

СТИСЛО ПРО ГОЛОВНЕ

• Україна має експортноорієнтовану економіку, яка сильно залежить від збуту головних товарів на відповідних іноземних ринках.

• Більшість зовнішньоекономічних відносин держави зосереджено у межах Європи. Зросло значення Китаю у торгівлі товарами.

• Україна визначила європейську інтеграцію головним пріоритетом свого розвитку.

• Більшість ТНК, що діють в Україні, входять до числа провідних глобальних компаній, які створили на її території свої збутові та виробничі підрозділи.

Знаю і вмію обґрунтувати

1. Назвіть основні статті експорту та імпорту товарів України.

2. Проаналізуйте малюнок 120 (с. 229) та поясніть різкі диспропорції у значенні України в імпорті товарів до країн Європи.

3. Поясніть, чому ТНК в України переважно мають свої виробничі підрозділи у переробній промисловості.

4. Назвіть головні наслідки реалізації Угоди про вільну торгівлю між Україною та ЄС.

5. Поясніть, чому вітчизняні підприємства чорної металургії є лідерами з впровадження політики сталого розвитку у державі.

Працюю з картою

Позначте на контурній карті країни, в які надходять прямі іноземні інвестиції з України, та поясніть нерівномірність їхнього розміщення за кордоном.

Шукаю в Інтернеті

За допомогою даних офіційного сайта Державної служби статистики України побудуйте графік вартості експорту товарів і послуг держави за останні десять років і поясніть коливання у загальній вартості поставок.

Генерую ідеї

Установіть, які підприємствау вашій області є провідними постачальниками товарів за кордон. З’ясуйте, які чинники зумовили їхнє лідерство в експорті товарів. Запропонуйте види товарної продукції, які можна з успіхом реалізовувати за межами держави.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Географія 10 клас Гільберг, Савчук, Совенко (рівень стандарту)", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду

Навігація