Войти
Закрыть

Канада

10 Клас , Географія 10 клас Гільберг, Савчук, Совенко (рівень стандарту)

 

§ 31. Канада

Які океани омивають береги Канади? У межах яких кліматичних поясів розташована країна?

МІСЦЕ КРАЇНИ У СВІТІ ТА РЕГІОНІ. Канада входить до «Великої сімки» (G7). Вона є однією з провідних країн світу за показниками якості життя населення. У потужній сучасній постіндустріальній економіці панівне місце належить сфері послуг — 75 % ВВП Канади.

Велич столиці

Оттава — місто зі старовинною забудовою і новітніми спорудами. В її музеях можна дізнатись багато цікавого про минуле Канади та помилуватись витворами мистецтва.

За рівнем економічного розвитку Канада посідає останнє місце у «Великій сімці». 37 % її ВВП створюються завдяки участі країни в міжнародній торгівлі. (Поясніть чому.)

ОСНОВНІ ЧИННИКИ, ЩО ВИЗНАЧАЮТЬ МІСЦЕ КРАЇНИ В МІЖНАРОДНОМУ ПОДІЛІ ПРАЦІ. Основою сучасної економіки Канади є потужний первинний сектор. Це зумовлено одночасним впливом кількох чинників (мал. 92).

Мал. 92. Головні чинники розвитку сучасної економіки Канади

Канада є великим експортером алмазів, пшениці й каноли (нового виду олійних рослин на основі генномодифікованого ріпаку). Алмази й канола — символи новітньої економіки цієї країни. Успішно розвивається біотехнологічна промисловість.

Унікальний досвід

У 2000-і роки Канада стала світовим лідером зі створення відеоігор і програмного забезпечення.

Міжнародне визнання мають канадське медичне обладнання і прилади. На стику традиційних і новітніх видів виникло нове виробництво експортноорієнтованої продукції. Наприклад, авіаційні тренажери-стимулятори виготовляють на базі літакобудування і діяльності зі створення комп’ютерних ігор. Компанія «Бомбардьє» виробляє різноманітні види літаків і залізничного рухомого складу, а також надає послуги з їх адаптування до специфічних природних умов Арктики. У м. Томпсон (Манітоба) створено полігони для випробувань техніки у холодний період.

СИСТЕМА РОЗСЕЛЕННЯ. На розміщення населення у Канаді вирішальний вплив мають природні умови та близькість до США. Тому 16 з 20 найбільших за людністю міст цієї країни розташовані на відстані 1,5 год переїзду автошляхами до території США. (Поясніть чому.)

Гордість країни

Компанія «Корел» (Канада) — провідний у світі виробник програм зі створення комп’ютерної графіки.

Для більшої частини території Канади характерними є тимчасові поселення мисливців, нафтовиків, гірників і зимівників народів Арктики. Тут майже відсутні шляхи сполучення суходолом, а більшість вантажів перевозять морським і річковим транспортом. Постійні поселення переважно є морськими портами чи пристанями. На атлантичному узбережжі цієї країни зосереджені численні малі за людністю рибацькі селища. У Квебеці переважають великі села і містечка, а в Альберті, Манітобі, Саскачевані — хутори.

Міська система Канади здебільшого складається з малих і середніх за людністю міст. Доволі поширені процеси субурбанізації і урбанізації особливо у зонах впливу найбільших міських агломерацій, таких як Торонто, Монреаль, Калгарі, Оттава.

УКРАЇНСЬКА ДІАСПОРА В КАНАДІ становить майже 4 % від загального населення цієї країни. Передусім це нащадки селян із Західної України, які залишили Батьківщину наприкінці ХІХ — на початку XX ст. (мал. 93). Найактивнішими є повоєнні політичні іммігранти, які створили численні громадські і політичні організації, що опікуються не лише збереженням української самобутності, а й переймаються питаннями державотворення у незалежній України. В останні роки до Канади виїхало чимало інженерно-технічних кадрів. Більшість українських громадських організацій об’єднує Конгрес українців Канади (мал. 94). Виходять газети і журнали українською мовою, теле- і радіопрограми, відбуваються численні культурні, спортивні, мистецькі і громадські заходи.

Мал. 93. Поштова марка України — 100 років переселення українців до Канади

Мал. 94. Логотип Конгресу українців Канади

ОСОБЛИВОСТІ СУЧАСНОГО РОЗВИТКУ КРАЇНИ. Спираючись на унікальне поєднання природних умов і висококваліфікованих фахівців, у Канаді сформувалося сучасне постіндустріальне суспільство.

Прикладом успішного розвитку по-канадськи є налагодження великими компаніями (наприклад, «Бомбардьє») виробництва спеціальної транспортної техніки підвищеної прохідності. В Канаді сформовано унікальну систему дистанційної освіти. Головною передумовою її виникнення є незначна густота населення у цій країні та наявність численних хуторів. Швидкими темпами розвиваються біотехнології, програмування, медичні послуги. (Поясніть чому.)

Дізнайтеся більше

Канада — світовий лідер за часткою осіб з вищою освітою серед працюючих.

У Канаді створено умови для збереження культурної самобутності всіх народів. Це, зокрема, дало змогу зберегти рідну мову і звичаї на цій далекій від батьківщини землі. Офіційна двомовність на національному рівні та використання інших мов у межах компактного проживання етносів сприяють гармонійному взаємозбагаченню і створюють особливий дух канадкості.

ДОМІНУЮЧІ СКЛАДОВІ ТРЕТИННОГО СЕКТОРУ. Провідним видом третинної діяльності є роздрібна торгівля. У ній зайнято 12 % канадців (2017 р.). У країні діють великі мережі супер- і гіпермаркетів (більшість із США) та численні сімейні малі магазини і крамниці.

Основою фінансових послуг є Торонтська фондова біржа, яка за обсягом щоденних операцій є другою у Північній Америці. Добре розвинена сфера кредитів населенню. Канадська банківська система є однією з найрозвиненіших у світі.

Канадські ІТ-компанії є потужними розробниками програмного забезпечення і відеоігор. За кількістю зайнятих у цьому сегменті ІТ-технологій Канада посідає третє місце у світі після США і Японії. Це дрібні фірми, які мають високий рівень інноваційної діяльності. Переважно вони зосереджені у провінції Квебек. Частина з них є філіями французьких компаній (наприклад, «Юбісофт»). У Британській Колумбії розробляють програмне забезпечення для створення мультиплікаційних фільмів для великих кінокомпаній Голлівуду (США). Тому тут переважають філії компаній із сусідньої країни (наприклад, «Електронікс Артс»).

Туризм залишається важливою частиною сфери послуг Канади. Цю країну переважно відвідують громадяни США, які подорожують на приватних автомобілях. (Поясніть чому.) Найбільше їх приваблюють природні принади північного сусіда.

Основу транспортної мережі Канади становить четверта у світі за протяжністю залізнична мережа. Вона сполучає всі важливі міста країни від Атлантичного до Тихого океанів. Залізницею переважно перевозять продукцію зовнішньої торгівлі (наприклад, зерно). За вантажооборотом лідерами є залізничні вузли Монреалю, Калгарі, Торонто.

Автомобільний транспорт Канади представлений автострадами, які сполучають великі міста та виходять у США. У межах міських агломерацій добре розвинена мережа громадського транспорту.

Передусім на експорт орієнтовані морські порти Канади — Ванкувер, Монреаль, Галіфакс, Сент-Джон, Торонто. (Покажіть їх на карті.) Особливе значення має каналізований шлях від затоки Святого Лаврентія до Великих озер, яким курсує значна частина морських суден до провідних міст США у Приозер’ї. (Поясніть чому.)

Найбільше пасажирів перевозять аеропорти великих міст Канади.

ВИРОБНИЦТВА, ЩО ВИЗНАЧАЮТЬ МІЖНАРОДНУ СПЕЦІАЛІЗАЦІЮ КРАЇНИ. Особливістю економічного розвитку Канади є її тісний зв’язок з господарством США. Утворення НАФТА дало змогу значно розширити торговельні зв’язки між обома країнами. Міжнародна спеціалізація Канади визначається потребами компаній США у певних видах товарів. Значна частина підприємств належить цим компаніям.

В експортних поставках лідирує продукція машинобудування. Більшість зібраних у Канаді автомобілів спрямована на ринок США з якими створено потужні виробничі ланцюги в цьому виді діяльності.

Велике значення має літакобудування. В агломерації Монреаля розміщені головні підприємства компанії «Бомбардьє» та виробничі підрозділи інших виробників літаків. Ця міська агломерація є третьою у світі за обсягом виробництва продукції цивільної авіації. Вона є провідним машинобудівним вузлом Канади.

Розвинені суднобудування, сільськогосподарське й енергетичне машинобудування. Більшість цих підприємств розміщено у головних міських агломераціях Канади. (Поясніть чому.)

Добувна промисловість відіграє важливу роль у формуванні доходів держави від експорту її продукції (золото, алмази, нафта). Сиру нафту видобувають з бітумінозних пісків у провінції Альберта (найбільші у світі за промисловими запасами). Понад 3/4 нафти експортують переважно до США магістральними нафтопроводами. За обсягом видобування алмазів Канада входить до десятки провідних виробників у світі (мал. 95).

Мал. 95. Нові види міжнародної економічної спеціалізації Канади — видобування алмазів та вирощування каноли, 2017 р.

Основою енергетики є ГЕС (наприклад, на півострові Лабрадор). Значна частина виробленої електроенергії експортується до США, а також — використовується для виробництва продукції кольорової металургії (наприклад, первинного алюмінію з імпортних бокситів). (Поясніть чому.)

Дізнайтеся більше

Найбільший у світі ареал товарного вирощення журавлини розташований у передмісті м. Ванкувер (Канада).

Канада — один із провідних у світі експортерів продовольства. У структурі сільського господарства панівні експортні позиції займає виробництво пшениці і каноли (мал. 95 на с. 185). Остання є важливою культурою з огляду на те, що з неї можна виготовляти як харчову рапсову олію, так і технічні оливи і біопаливо. Саскачеван виробляє 40 % всієї каноли Канади. Майже половина її збору йде на експорт переважно до Китаю, Японії, Мексики. (Поясніть чому.)

У Канаді виділяють кілька сільськогосподарських районів. Північ країни — це оленярство і рибальство, а також мисливство. Степові провінції Альберта, Манітоба, Саскачеван — житниця країни. Квебек і Британська Колумбія спеціалізуються на молочному скотарстві та садівництві й ягідництві. У Канадському Приозер’ї сформувався приміський АПК. У Приатлантичних провінціях переважає вирощення картоплі та овочів і рибальство.

ХАРАКТЕРНІ РИСИ ПРОСТОРОВОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ. Канада має виразний градієнт Північ — Південь. Більшість населення і виробництво наче притиснені до державного кордону зі США та до берегів океанів. Тут живе 90 % населення країни і зосереджено весь її вторинний сектор економіки. (Поясніть чому.) Приблизно 2/5 території Канади займає слабозаселена і малоосвоєна Канадська Арктика. Значною концентрацією також вирізняється видобування алмазів і нафти в Північно-Західних територіях і в провінції Альберта. Для країни характерна наявність двох головних ядер — приатлантичного (смуга між містами Квебек і Вінсор) і притихоокеанського (навколо м. Ванкувер). У центральних степових районах півдня Канади переважає аграрний профіль господарства з дисперсною системою розселення. Більшість виробничих потужностей, найбільші густота населення і щільність транспортної мережі характерні для вузької смуги між містами Квебек і Вінсор. Тут живе більше половини населення і створюється 60 % ВВП та зосереджено майже все машинобудування Канади.

Дізнайтеся більше

Міська агломерація Торонто займає менше 1 % території Канади, але у ній виробляють майже 20 % ВВП країни.

ЗОВНІШНІ ЕКОНОМІЧНІ ЗВ’ЯЗКИ для Канади мають виняткову важливість, адже зовнішня торгівля формує більше 2/3 її ВВП. Найбільш інтенсивні й різноманітні зв’язки з компаніями США. На цю країну припадає майже 3/4 експорту канадських товарів і трохи більше половини продажу послуг. Серед інших країн світу вирізняються поставки до Великої Британії, Китаю, Мексики, Німеччини, Японії. З цих країн Канада завозить більшість свого імпорту.

Промислові товари Канада постачає переважно до США, а аграрну продукцію — до країн Азії. Наприклад, 2/3 всього експорту гречки йде до Японії на виготовлення традиційної у цій країні гречаної локшини.

За кордоном Канада закуповує продукцію машинобудування, мінеральну й аграрну сировину. У зовнішній торгівлі послугами переважають ділові і транспортні послуги та туризм. (Поясніть чому.)

Виняткове значення для розвитку вторинного сектору економіки Канади мають прямі іноземні інвестиції зі США. Здебільшого їх залучають у переробну (переважно у машинобудування) та добувну промисловість.

МІЖНАРОДНІ ЗВ’ЯЗКИ УКРАЇНИ З КАНАДОЮ та значною мірою зумовлені наявністю активної української громади у цій країні. У 2017 р. набула чинності Угода про вільну торгівлю між Україною і Канадою. (Яке її значення?)

Структура українського експорту й імпорту товарів до Канади є традиційною для обох країн.

Культурно-гуманітарне співробітництво між Україною та Канадою переважно налагоджують українські громадські організації у цій країні.

У Канаді відбуваються численні українські культурно-мистецькі заходи. Наприклад, Торонтський український фестиваль — найбільший захід традиційної вітчизняної культури у Північній Америці.

СТИСЛО ПРО ГОЛОВНЕ

• Канада — країна «Великої сімки» (G7). Її економіка перебуває на постіндустріальному етапі розвитку. Особливістю економічного розвитку Канади є її тісний зв’язок з господарством США.

• Основу вторинного сектору економіки становить машинобудування. У формуванні доходів значну роль відіграє добувна промисловість.

• Канада має високорозвинене сільське господарство, що дає змогу бути одним із провідних у світі експортерів продовольства.

• Країна розвиває міжнародні зв’язки з Україною.

Знаю і вмію обґрунтувати

1. Схарактеризуйте економіко-географічне положення Канади.

2. Які мінеральні ресурси розпочали видобувати у Канаді у 2000-і роки?

3. Як агрокліматичні умови вплинули на спеціалізацію сільського господарства Канади?

4. Поясніть, чому більшість населення Канади зосереджено у прикордонні зі США.

5. Проаналізуйте структуру міжнародної торгівлі між Україною і Канадою.

Працюю з картою

Нанесіть на контурну карту нафтогазоносні регіони Канади. Підпишіть їх.

Шукаю в Інтернеті

Знайдіть інформацію про виробництво цукру з соку клена у Канаді. Поясність, чому розвивається це специфічне виробництво та де розміщено головні його виробники.

Генерую ідеї

Чи доцільно в Україні широко впровадити канолу для виробництва рослинної олії й біопалива? Свою відповідь обґрунтуйте.

ПРАКТИЧНА РОБОТА

Тема: Порівняльна характеристика машинобудування США, Канади та Бразилії.

1. За картами шкільного атласу складіть і заповніть у зошиті таблицю 10.

Таблиця 10. Основні центри машинобудування США, Канади та Бразилії

2. Складіть порівняльну характеристику особливостей розміщення центрів машинобудування США, Канади та Бразилії.

3. Знайдіть в інтернет-мережі офіційні сайти провідних машинобудівних компаній цих країн та поясніть чинники розміщення їхніх виробничих підрозділів.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Географія 10 клас Гільберг, Савчук, Совенко (рівень стандарту)", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду

Навігація