Сучасна Африка — між традиціями і глобалізацією
- 1-01-2022, 19:20
- 530
10 Клас , Географія 10 клас Гільберг, Савчук, Совенко (рівень стандарту)
§ 33. Сучасна Африка — між традиціями і глобалізацією
Назвіть основні особливості фізико-географічного положення Африки.
ОСОБЛИВОСТІ ГЕОГРАФІЧНОГО ПОЛОЖЕННЯ АФРИКИ. Африка — другий за величиною після Євразії материк світу. Більша його частина розташована між тропіками, екватор перетинає його майже посередині. Південна частина материка майже вдвічі вужча. Африка омивається Середземним і Червоним морями, Атлантичним й Індійським океанами. Найбільший островів Мадагаскар розташований в Індійському океані. Інші острови незначні за площею. На півночі Африка межує з Євразією, що дає змогу мати тісні економічні зв’язки з цією частиною світу. Значну частину території цього континенту займають пустелі, в яких несприятливі умови для життя. Особливо виразно відсталість у розвитку спостерігається у країнах Африки, що не мають власного виходу до моря. За їхньою кількістю цей регіон світу є лідером. (Покажіть їх на карті.)
СКЛАД РЕГІОНУ. Материк поділяється на окремі досить великі субрегіони: Північну, Західну, Центральну, Східну і Південну Африку. Вони мають виразні відмінності в господарському та суспільному розвитку. (Поясніть чому.)
СУЧАСНА ПОЛІТИЧНА КАРТА АФРИКИ. За часів колоніалізму було визначено межі більшості сучасних країн Африки. Тому значна їхня частина має правильні геометричні форми та не враховує етнічну структуру місцевого населення. Це призвело до численних виявів сепаратизму та внутрішнього протистояння. Зокрема, у результаті тривалої війни постала нова держава — Південний Судан.
Дізнайтеся більше
Острів Європа (28 км2) є заморським володінням Французької Республіки. Він розташований у Мозамбіцькій протоці. На ньому відсутнє населення через несприятливі умови для життя.
Нині залишились острівні залежні території, які займають стратегічне важливе положення. Західна Сахара єдина на континенті має статус окупованої країни. (Покажіть її на карті.) Окреме місце займають самопроголошені держави (мал. 101).
Мал. 101. Сучасна політична та економічна ситуація у Сомалі
ФОРМИ ДЕРЖАВНОГО ПРАВЛІННЯ І ТЕРИТОРІАЛЬНОГО УСТРОЮ КРАЇН, ТИПИ КРАЇН ЗА РІВНЕМ ЕКОНОМІЧНОГО РОЗВИТКУ. За формою правління переважна більшість держав Африки (47) належать до президентських республік. Монархій залишилося три: Марокко, Лесото, Свазіленд.
За формою адміністративно-територіального устрою більшість країн Африки належить до унітарних держав. Федеративних держав усього чотири: Південно-Африканська Республіка (ПАР), Нігерія, Коморські Острови, Ефіопія.
За типологією ООН в Африці більшість становлять країни, що розвиваються (у т. ч. найбільша у світі кількість найменш розвинених країн). Лише ПАР — розвинена країна. Це зумовлено тривалим колоніальним минулим цього континенту.
РАЙОНИ ЗБРОЙНИХ КОНФЛІКТІВ, ПРОЯВІВ ТЕРОРИЗМУ. Африка — лідер у світі за кількістю військових конфліктів. Наприклад, міждержавним конфліктом є боротьба між Марокко і Фронтом визволення Західної Сахари. Внутрішньодержавним — боротьба уряду Сомалі зі самопроголошеними державами (мал. 101). Багато країн Африки пережили тривалі кроваві громадянські війни (наприклад, Ангола), військові заколоти і перевороти, втручання у внутрішні справи інших держав (наприклад, Демократична Республіка (ДР) Конго). Усе це призвело до зубожіння населення і віднесення низки країн до найбідніших у світі.
ПРИРОДНІ УМОВИ І РЕСУРСИ РЕГІОНУ. За характером поверхні континент поділяють на «низьку» (Північна, Західна і Центральна) і «високу» (Східна і Південна) Африку. Майже однакову площу (2/5) займають тропічні пустелі і субекваторіальна савана. Решта континенту становить екваторіальний ліс. Узбережжя крайньої півночі і крайнього півдня — субтропіки. При цьому 2/3 території Африки є напіваридною чи аридною, що значно ускладнює умови проживання населення і господарювання.
Африка багата на численні поклади корисних копалин. Уся таблиця Менделєєва представлена у родовищах цього континенту. В її надрах зосереджено більшу частину світових запасів дорогоцінних металів, хромітів, алмазів, марганцю, фосфоритів.
Дізнайтеся більше
ПАР посідає перше місце у світі за запасами та обсягом видобування марганцевої руди.
Земельні ресурси Африки переважно зосереджені у тропіках і субтропіках. Відстале сільське господарство, а також надмірний випас худоби (особливо у Сахелі) зумовлюють значну ерозію ґрунтів. Найбагатша на водні ресурси екваторіальна Африка, де розташовані великі озера (наприклад, Вікторія) і річки (наприклад, Конго). Ліси здебільшого збереглись у гірських і болотних екваторіальних важкодоступних районах. Орієнтація на експорт більшості заготовленої деревини, а також для потреб домогосподарств, розширення посівної площі призводять до їх знищення.
НАСЕЛЕННЯ АФРИКИ. Більшість країн Африки мають розширений тип відтворення населення, а це зумовлює значний природний його приріст. Етнічне і мовне різноманіття у поєднанні з низьким ступенем урбанізації призводить до виявів соціального напруження в Африці. Це, а також численні збройні конфлікти зумовлюють великі примусові переселення населення та його нерівномірний розподіл.
Серед країн Африки лідерами за людністю є: Нігерія, Єгипет, Ефіопія, ДР Конго, ПАР. Зберігається висока частка дитячих вікових груп (50 %) і невелика частка людей старшого покоління (майже 5 %). В Африці значна частина дітей і молоді не охоплена системою освіти, а це значно звужує їхні можливості для працевлаштування у дорослому віці.
УРБАНІЗАЦІЙНІ ПРОЦЕСИ. Більшість міст Африки мають виразні риси міст країн, що розвиваються. Для них характерні великі за площею і людністю передмістя, заселені колишніми селянами, які прибули до міста у пошуках кращої долі. Таке типове велике африканське місто є виразним прикладом псевдоурбанізації (мал. 102). У більшості країн цього континенту найчисельнішою за людністю є сучасна столиця чи колишній центр володіння (мал. 103). Швидке зростання населення вказує на незавершеність процесу урбанізації. Лише окремі міста Африки належать до світових міст (мал. 4 на с. 8). Вони є і найбільшими за людністю. (Поясніть чому.)
Мал. 102. Профіль африканських міст
Мал. 103. Зростання людності в окремих великих містах Африки
СИСТЕМА РОЗСЕЛЕННЯ. МІГРАЦІЇ. Для Африки характерними є національні системи розселення з виразним лідерством одного міста (переважно столиці). Вирізняються окремі урбанізовані райони, наприклад Гаутенг у ПАР, де є три великі міста — Йоганнесбург, Преторія, Джермістон. У більшості країн Африки, що мають вихід до моря, головним є портове місто на узбережжі океану. У внутрішніх районах таких країн міські поселення сформувались як адміністративно-торговельні та добувні центри. Тому найбільша густота сільського населення спостерігається навколо великих міст. Середня густота населення Африки невелика і становить майже 25 осіб/км2. Водночас вона має суттєві коливання — від 500 осіб/км2 у гірничодобувних районах до 2 осіб/км2 у пустелях і нетрях екваторіальних лісів. Районами великої густоти сільського населення є долина річки Ніл, морське узбережжя Алжиру, Марокко, Нігерії, Тунісу, район між озерами Альберта і Танганьїка. (Покажіть їх на карті.)
Нерівномірність у соціально-економічному розвитку, численні конфлікти, стихійні лиха, голод зумовлюють суттєві міграційні процеси в Африці. У більшості країн переважають внутрішні переміщення до найбільших міст. У розвитку гірничопромислових районів велике значення має міжнародна трудова міграція з сусідніх країн (наприклад, з Мозамбіку до ПАР). Робітників наймають на певний термін для важких робіт на шахтах, кар’єрах, розрізах. Окрему групу емігрантів становить молодь африканських країн, яка виїжджає до розвинених і постсоціалістичних країн світу для здобуття вищої освіти. Сезонна еміграція пов’язана із залученням селян для певних видів сільськогосподарських робіт на великих плантаціях (наприклад, з Буркіна-Фасо до Кот-д’Івуар для збору какао-бобів).
Особливу групу емігрантів становлять біженці. Ними опікуються численні благодійні організації, а також Управління Верховного комісара ООН у питаннях біженців і Товариство Червоного Хреста і Півмісяця. Доведені до відчаю люди намагаються перебратись до країн ЄС у пошуках кращої долі.
ПРАЦЕРЕСУРСНИЙ ПОТЕНЦІАЛ. В Африці велика кількість молоді працездатного віку. Здебільшого це малоосвічені селяни, які не мають будь-якої кваліфікації (мал. 104). Тому вони переважно працюють у первинному секторі економіки чи виконують найпростіші види послуг. Нестача власних національних кадрів також зумовлена тим, що значна частина африканських студентів і молодих фахівців залишається у країнах, де вони навчались.
Мал. 104. Доїння корови місцевої породи в Уганді
В окремих країнах Африки специфічна структура зайнятості у державному апараті. Більшість керівного його складу, а також військових підрозділів становлять представники певного етносу (племені), яке є панівним у цій країні. Це призводить до численних внутрішньополітичних протиріч та конфліктів. (Поясніть чому.)
СТИСЛО ПРО ГОЛОВНЕ
• Політична карта Африки сформувалась після Другої світової війни. На її території розташовані 55 держав.
• Африка — континент багатий на мінеральні природні ресурси.
• Материк характеризується найвищими у світі темпами приросту населення.
• Для африканських країн притаманні високі темпи урбанізації. Найбільшими міськими агломераціями є Каїр, Лагос, Кіншаса.
Знаю і вмію обґрунтувати
1. Схарактеризуйте економіко-географічне положення Африки.
2. Які чинники визначають розміщення населення на материку?
3. Які особливості природно-ресурсного потенціалу країн Африки?
4. До яких типологічних груп належать держави Африки?
5. Назвіть держави континенту, що не мають виходу до моря. Чи впливає географічне положення на рівень економічного розвитку африканських країн?
6. Чому в Африці, на відмінну від Америки, так мало жителів європейського походження? Де вони здебільшого проживають?
Працюю з картою
Нанесіть на контурну карту головні родовища урану в Африці та підпишіть їх.
Шукаю в Інтернеті
За даними офіційного сайта Міністерства оборони України встановіть, у яких країнах Африки були задіяні українські миротворці. З’ясуйте особливості виконання миротворчої місії у цих країнах.
Генерую ідеї
Як ви вважаєте, який був би рівень розвитку сучасної Африки, якби колонізація пройшла повз неї? Свою думку обґрунтуйте.
Коментарі (0)