Індія. Особливості економічного розвитку
- 1-01-2022, 22:34
- 1 062
10 Клас , Географія 10 клас Пестушко, Уварова, Довгань (рівень стандарту)
§ 29. ІНДІЯ. ОСОБЛИВОСТІ ЕКОНОМІЧНОГО РОЗВИТКУ
ПЕРШ НІЖ ЧИТАТИ, ПРИГАДАЙТЕ!
Головні корисні копалини Індії.
Чинники, що впливають на просторову структуру господарства.
• Особливості структури економіки країни. За своїм господарським спрямуванням Індія є індустріально-аграрною країною. На сучасному етапі її вважають провідною державою серед розвиткових країн.
Економіка країни охоплює традиційне сільське господарство, сучасне сільське господарство, ремесла, широкий спектр сучасних промислових виробництв і багато різних послуг. Саме сфера послуг є основним джерелом економічного зростання, на яке припадає понад 60 % обсягу виробництва. Країна стала великим експортером послуг у сфері інформаційних технологій, послуг аутсорсингу бізнесу і програмного забезпечення. Наразі Індія - це економіка з відкритим ринком.
• Спеціалізація сільського господарства. Індія - країна давньої землеробської культури. Нині вона є одним з найважливіших сільськогосподарських регіонів світу. Сільськогосподарські угіддя становлять близько 60 % території. З них: рілля - 53 %, багаторічні насадження - 4 %, пасовища - 3 %. 20 % земель зрошується штучно, 4/5 вартості всієї сільськогосподарської продукції дає рослинництво. Основні культури: рис, пшениця, просяні, бобові, бавовна. Держава посідає одне з перших місць у світі за виробництвом цукрової тростини, арахісу, чаю, джуту. Виробляють в Індії також каучук, каву, прянощі (мал. 61).
Тваринництво представлене переважно скотарством. В Індії розводять велику рогату худобу, за поголів’ям якої країна посідає перше місце у світі. Однак у державі існує релігійна заборона щодо вживання м’яса. Тому велику рогату худобу - буйволів, волів, корів - використовують здебільшого як тяглову силу.
Індія посідає сьоме місце у світі за обсягами вилову риби. При цьому морське рибальство зосереджене у приморських південних і західних штатах, річкове - на сході й південному сході країни. Сільське господарство не досягло високої інтенсифікації. У багатьох селах і досі зберігаються натуральний і напівтоварний уклади. А третина господарств узагалі не продають своєї продукції. Переважають дрібні й дуже дрібні господарства.
Мал. 61. Сільськогосподарські культури Індії
Для подолання недоліків у сільському господарстві в Індії розроблено державну програму його реформування, згідно з якою країна ставить перед собою амбітні плани щодо виробництва продовольчих товарів на експорт, заявляючи про свою готовність стати «продовольчим кошиком світу».
Для реалізації цієї програми розпочалося впровадження біотехнологій із розробки зернових культур, надається стовідсотковий дозвіл на участь у виробництві продукції харчової промисловості іноземних інвесторів. За прогнозами експертів, виробництво продовольчих товарів може зрости удвічі вже до 2020 р.
• Видобування мінеральних ресурсів. Корисні копалини Індії різноманітні зі значними запасами. Так, виділяються запаси високоякісної залізної руди (світового значення), значними є родовища марганцевої і хромітової руд, бокситів, цинку, титану. Світове значення мають ресурси слюди, графіту, бариту і берилію. Індія володіє також великими запасами урану - сировини для ядерної енергетики. За запасами кам’яного вугілля серед розвиткових країн Індія поступається лише Китаю, проте його якість невисока. Розвідані запаси кам’яного вугілля в країні становлять близько 23 млрд т (загальні запаси оцінюються у 140 млрд т).
• Промислові виробництва, що визначають міжнародну спеціалізацію країни. Індія першою з країн, що розвиваються, почала розробляти атомну енергетику, розвиває аерокосмічну сферу, створює нові науково-технічні центри, інтенсивно впроваджує нові технології. Найсуттєвіші позитивні зміни відбуваються в таких промислових виробництвах, як металургія, машинобудування, нафтопереробна і хімічна промисловість, у яких значна частка виробництва продукції припадає на приватні підприємства. Нарощує свої потужності військово-промисловий комплекс країни.
Провідними центрами розвитку чорної металургії є Бхілаї, Бакаро, Руркела і Дургапура. Найбільші підприємства кольорової металургії зосереджені в містах Корба й Алвая, які є експортоорієнтованими. Провідні центри машинобудування - Мумбаї, Колката, Мадрас, Пуне, Бангало й ін. На машинобудівних підприємствах виробляють найрізноманітнішу продукцію: верстати, електромотори, тепловози, автомобілі, трактори, військові літаки, кораблі тощо. Індія є членом клубу країн, у яких розвиваються високотехнологічні виробництва, зокрема електронне. Країна входить до десятки лідерів за обсягами виробництва хімічної продукції. Добре розвинута фармацевтична промисловість. Індія нині є другим у світі найбільшим виробником ювелірних виробів.
Разом із тим у країні ще значною залишається частка традиційних виробництв: текстильної (джутова, бавовняна), харчової (чайна, цукрова, тютюнова), шкіряно-взуттєвої і медичної промисловості.
Провідні підприємства. Світової слави набули нафтопереробні заводи Індії, створені за підтримки держави. Країна посідає шосте місце у світі за здатністю нафтопереробки. Нафтогазовий сектор відкритий для прямих іноземних інвестицій. Про це свідчить наявність спільних індійсько-американських компаній «Калтекс» і «Ессо», індійсько-англійської «Бірма Шелл». Серед підприємств чорної металургії виділяється за обсягами виробництва державна компанія «Стил Асориті оф Індія Лімітед». Лідерами автомобілебудування є вітчизняні компанії Тата Моторс, Черо Хонда, а серед міжнародних, які працюють у країні, - Форд, Сузукі, Тойота.
• Особливості розвитку третинного сектору. Він є найбільш швидкозростаючим сектором економіки Індії, що підтверджується його часткою у створені ВВП, яка нині становить 55 % проти 30 % на початку 1990-х рр. Сфера послуг представлена торгівлею, транспортом, туризмом, фінансовими, телекомунікаційними, інформаційними й іншими послугами.
Особливе місце в економіці країни посідає виробництво програмного забезпечення і кіноіндустрія. Найбільшими промисловими центрами стали Делі, Мумбаї, Мадрас, Хайдарабад, Бангалор, Джайпур, Пуна і Нойда. Основними покупцями індійських комп’ютерних програм є США (59 %), країни ЄС (22 %) і Японія (4 %). Головний центр кіноіндустрії - Мумбаї.
Швидко розвивається фінансовий і банківський сектор економіки. Країна має розгалужену і добре розвинену банківську мережу. Також країна має розвинений фондовий ринок. Фінансові і програмні послуги є важливим стимулом до економічного розвитку. Індія швидко стає важливою складовою у секторі інформаційних технологій. Багато відомих компаній світу користуються індійськими програмними послугами.
Індія є однією з найбільших залізничних держав світу. За обсягом вантажоперевезень посідає п’яте місце у світі. Основні залізничні магістралі прокладені між великими містами. Постійно удосконалюються і розширюються автомобільні шляхи країни. Однак більшість доріг в індійських глибинках залишаються поки що ґрунтовими. Індія є морською державою з потужним морським торговельним флотом. Понад 60 % морського товарообігу обслуговують вісім портів, найбільшим з яких є Мумбаї. Повітряний транспорт в Індії обслуговує як внутрішні, так і міжнародні авіалінії. Найбільшими аеропортами є Делі, Мумбаї, Колката.
Інтенсивно розвиваються в Індії різні види туризму - пізнавальний, рекреаційний, екологічний, які приносять країні значні прибутки. Класичним туром до Індії є тур «Золотий трикутник» з відвідуванням палацу Тадж-Махал.
• Характерні риси просторової організації господарства. Для країни характерна значна нерівномірність у розміщенні промислового виробництва. Ще за часів колоніального панування в країні сформувалося чотири великі промислові центри: Колката, Мумбай, Ченнай і Делі. Вони сприяли господарському розвитку прилеглих територій. Ще у XX ст. від них у внутрішні райони були прокладені залізничні магістралі, які стали згодом «коридорами зростання» індійської економіки. Уздовж них виникали нові промислові центри.
Мал. 62. Торгівля України з Індією (млн дол. США)
• Зовнішні економічні зв’язки. Зовнішньоекономічна діяльність Індії представлена насамперед торгівлею. Головними складовими індійського експорту є сталь, промислове обладнання, транспортні засоби, програмне забезпечення, продукція хімічної промисловості, шкіра, текстиль, джут, одяг, чай, кава, рибопродукти і продукти харчування, ліки, діаманти, ковдри ручної роботи, дорогоцінне каміння, ювелірні вироби. Імпортує країна продукцію важкого машинобудування, автомобілі, військову техніку і зброю, нафту, газ, споживчі товари.
Значну частину індійського експорту становлять послуги. Країна посідає перше місце у світі за IT-аутсорсингом. А ось частка сировинного експорту скорочується.
• Міжнародні зв’язки України з Індією. Основними товарними групами експорту з України до Індії є чорні метали і вироби з них (близько 50 % усього обсягу експорту), машини, устаткування і продукція хімічної промисловості. Натомість основними товарними позиціями імпорту є продукція хімічної промисловості, зокрема медикаменти і фармацевтичні препарати, сільськогосподарська продукція і продукція харчової промисловості, мінеральна сировина (алюмінієві руди і концентрати) (мал. 62).
ГОЛОВНЕ
Індія є індустріально-аграрною країною, з давньою землеробською культурою. Корисні копалини Індії різноманітні і зі значними запасами.
Третинний сектор економіки активно зростає, його частка у створенні ВВП - 55 %. Для країни характерна нерівномірність у розміщенні промислового виробництва. Індія підтримує торговельні відносини і з Україною, зокрема імпортує чорні метали і вироби з них, машини, устаткування і продукцію хімічної промисловості.
ПЕРЕВІРИМО СВОЇ ЗНАННЯ І ВМІННЯ
1. Поясніть причини зростання економіки Індії і визначте її місце у світовому господарстві.
2. Наведіть приклади товарів і послуг, які пропонує сьогодні Індія на світовому ринку.
3. Користуючись картами атласу, поясніть особливості розміщення промисловості Індії. Які чинники мають на це найвагоміший вплив?
4. Оцініть особливості сучасного стану українсько-індійських відносин.
5. Складіть візитівку Індії.
ПРАКТИЧНА РОБОТА № 2
Аналіз статево-вікових пірамід Японії, Китаю та Індії з метою оцінювання працересурсного потенціалу країн.
ДОСЛІДЖЕННЯ (на вибір учня/учениці)
1. Острови Кюсю і Хоккайдо: контрасти Японії.
2. Унікальність економічної системи Китаю.
3. «Коридори зростання» в Індії.
Коментарі (0)