Швейцарія
- 3-01-2022, 01:14
- 862
10 Клас , Географія 10 клас Безуглий, Лисичарова (профільний рівень)
§ 20. ШВЕЙЦАРІЯ
• Офіційна назва - Швейцарська Конфедерація
• Столиця - Берн
• Площа - 41,2 тис. км2
• Населення - 8,2 млн осіб (на 2017 р.)
• Мови — німецька, французька, італійська, ретороманська
• Форма державного правління - парламентська республіка
• Форма державного устрою - конфедеративна держава
• Адміністративний поділ - 20 кантонів і 6 напівкантонів
• Найбільші міста - Цюрих, Женева, Базель, Берн, Лозанна
• ВВП на душу населення - 79 242 дол. (2017 р.)
ПРИГАДАЙТЕ
1. Які були передумови утворення держави Швейцарія?
2. Чим пояснюється нейтралітет країни в зовнішній політиці?
3. У чому полягає різниця між федерацією і конфедерацією?
• Загальні відомості та ЕГП країни. Швейцарія - держава Західної Європи. Це мала за площею країна (132 місце у світі), що не має виходу до моря і розташована на перехресті Європи: через її альпійські перевали пролягають важливі транспортні шляхи з півночі на південь і зі сходу на захід. Розроблена
Нова Європейська транспортна стратегія сприятиме подоланню транспортного дисбалансу і появі нових дев’яти транспортних коридорів, один з яких (коридор Рейн-Альпи) з’єднає через Швейцарію порти Північного моря (Роттердам і Антверпен) із середземноморським басейном (Генуя).
Швейцарія належить до найуспішніших і багатих країн світу. Своєрідним феноменом для вічно конфліктуючої Європи став визнаний в усьому світі політичний і військовий нейтралітет країни, що був проголошений ще у 1291 р. та остаточно сформувався у 1848 р. Однак країна бере активну участь у міжнародній співпраці, на її території є Світові міста, у яких функціонують численні штаб-квартири міжнародних організацій. На території Швейцарії часто проходять міжнародні переговори і підписуються важливі угоди.
У 1992 й 2001 рр. у Швейцарії відбулися референдуми стосовно вступу до ЄС, однак її громадяни не підтримали цих кроків інтеграції.
• Природно-ресурсний потенціал. Швейцарія - гірська країна, у якій понад половину території займають Альпи і лише на півдні знаходяться невеликі ділянки низовин (мал. 64). Для рельєфу країни характерна велика кількість льодовиків, загальною площею зледеніння понад 2 тис. км2. Мінеральні ресурси дуже бідні, є лише невеликі поклади вугілля, бідні залізні руди та дрібні родовища графіту, тальку та будівельної сировини. Панує континентальний клімат зі значними коливаннями залежно від висоти місцевості. Найвищі вершини Альп вкриті вічними снігами.
У Швейцарських Альпах починаються такі великі європейські річки, як Рейн і Рона. Більшість річок бурхливі, мають водоспади та пороги, через що не придатні для судноплавства. Гордість Швейцарії - її мальовничі озера, найбільшими з яких є: Женевське (588 км2), Боденське (537 км2), а також Лаго-Маджоре, Цюрихське, Лугано й ін.
Мал. 64. Гірські і рівнинні ландшафти Швейцарії
Швейцарія розташована в зоні європейських широколистяних лісів, тому домінують дуб і бук, місцями до них домішується сосна. Лісистість країни - 31 %.
• Населення. Швейцарці є історично складною нацією, яка виникла завдяки сполученню 4 основних етнічних груп (германо-швейцарці, франко-швейцарці, італо-швейцарці та ретороманці). Незважаючи на різномовний склад населення, у Швейцарії відсутня гостра національна боротьба, і за швейцарською конституцією всі 4 народи є рівноправними. Природний приріст є позитивним (0,7 %), однак народжуваність поступово знижується. У країні налічується понад 6 % іммігрантів, хоча правила отримання швейцарського громадянства - одні з найскладніших у Європі. Більшість швейцарців сповідує католицизм (42 %) і протестантизм (35 %).
Густота населення становить 188 осіб/км2; у гірських, центральних і південних районах значно менше - від 25 до 50 осіб/км2. Понад 75 % швейцарців мешкають у містах, але великих міст небагато, однак вони старовинні й дуже мальовничі (табл. 1). Загалом у більшості міст країни налічується менше від 20 тис. мешканців. Єдине найбільше місто країни - Цюрих - входить до складу європейського мегалополісу «Блакитний банан».
Таблиця 1. Найбільші міста Швейцарії
• Сучасний стан господарства. Швейцарія традиційно входить до першої десятки країн світу за рівнем конкурентоспроможності економіки та має один з найвищих рейтингів ІЛР (0,939; поділяє друге місце з Австралією, 2017 р.), що досягнуто завдяки високому рівню кваліфікації трудових ресурсів, продуктивності праці та якості вироблених у Швейцарії товарів і послуг; помірному адміністративно-правовому регулюванню підприємницької діяльності, включаючи сприятливий режим оподаткування; соціальній, політичній, валютній і ціновій стабільності; високій якості інфраструктури (транспортної, телекомунікаційної, фінансової, соціальної); розвинутому ринку капіталу і висококласній банківській системі.
Третинний сектор економіки Швейцарії виробляє 74 % ВВП і включає в себе насамперед банківську справу, страхування, туризм, освіту, медицину, торгівлю і транспорт. Найбільша частка послуг при цьому створюється у банківсько-фінансовій сфері (15 % ВВП). У країні функціонують близько 4 тис. фінансових організацій (UBS AG - найбільший банк Швейцарії). Вони мають сталу репутацію в клієнтів через стабільну внутрішньополітичну ситуацію, дотримання принципу «банківської таємниці» (діє з 1934 р.). Один із найважливіших фінансових центрів світу — Цюрих (третій після Нью-Йорка й Лондона світовий валютний ринок). У сфері роздрібної торгівлі національними лідерами є торговельні мережі Migros і Coop.
ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ
Швейцарська гвардія - почесна варта Ватикану, особиста охорона Папи Римського. Гвардійцем може стати лише неодружений громадянин Швейцарії католицького віросповідання віком 19-30 років і зростом понад 174 см з рекомендаційним листом від свого парафіяльного священика. До 1914 р. понтифіки довіряли своє життя виключно найманим солдатам з німецьких кантонів Швейцарії, після Першої світової війни така можливість з’явилася і в решти чоловічого населення країни.
Швейцарія має високорозвинену транспортну систему. Швейцарські залізниці майже повністю електрифіковані та є одними з найкращих у Європі. Оскільки вони прокладалися в умовах дуже пересіченого рельєфу, то споруджувалися численні мости й тунелі. У горах прокладено більше ніж 600 тунелів, зокрема й Сімплонський (19,8 км). З 2011 р. експлуатується найдовший тунель у світі - Готардський (завдовжки 57 км), який забезпечує залізничне сполучення через Альпи. У гірських районах працюють фунікулери і канатні дороги. У 2016 р. в країні налічувалося понад 71 тис. км першокласних автомобільних шляхів. Широко розвинуте повітряне сполучення. Літаки, що обслуговуються швейцарською національною авіакомпанією SWISS, літають у всі частини світу. Основні міжнародні аеропорти - Женева, Цюрих і Базель.
Швейцарія є однією з найпопулярніших туристичних країн Європи. Наявність розвинутої туристичної інфраструктури, мережі залізничних та автомобільних доріг у поєднанні з мальовничою природою і вигідним географічним положенням забезпечують притік до країни до 10,5 млн іноземних туристів. Найвідомішими для туристів курортами є Давос (гірськолижний курорт і місце проведення Всесвітнього економічного форуму), Санкт-Моріц, Женева, Цюрих, «Швейцарська Рив’єра» - так називають узбережжя Женевського озера із центрами Лозанна, Монтре (мал. 65), Веве, що вражають архітектурою і красою ландшафтів.
Мал. 65. Пам’ятник Фредді Мерк’юрі в м. Монтре
Мал. 66. Виготовлення швейцарського сиру Грюєр
Швейцарія - високорозвинена постіндустріальна країна. Завдяки своїй високій якості промислові вироби мають стійкий попит на світових ринках, що досягається завдяки тому, що в Швейцарії широко впроваджуються науково-технічні розробки. У промисловості головну роль відіграють машинобудування, зокрема виробництво верстатів, електротехніки, продукція хімічної промисловості (вітаміни, фармацевтика тощо), а також харчова промисловість. Візитівкою Швейцарії по праву вважається годинникова промисловість (близько 63-65 млн одиниць на майже 1800 підприємствах - Swatch Group, Montres Rolex, Patek Philippe, Chopard & Cie, Franck Muller SA тощо). Традиційно у промисловості домінують великі ТНК: Nestle (харчові продукти, фармацевтичні й косметичні вироби, дитяче харчування), Novartis і Roche Holding (хіміко-фармацевтична продукція), шведсько-швейцарський концерн АВВ (електротехніка, енергетичне машинобудування, інформаційні технології), Victorinox Wenger (виробництво широковідомих складаних ножів) та ін.
Сільське господарство має яскраво виражену тваринницьку спрямованість, відзначається високою врожайністю й продуктивністю праці. Із зернових висівають переважно пшеницю, жито та ячмінь. Головні райони вирощування зернових культур знаходяться на Швейцарському плоскогір’ї та в долині Рейну. Там само вирощують картоплю та помідори. Виробництво сиру - важлива сфера економіки країни (мал. 66), яка виробляє безліч його видів.
• Зовнішньоекономічні зв’язки. Відносини з Україною. Швейцарія підтримує зовнішньоторговельні зв’язки практично з усіма країнами світу. Її економіка значно залежить від зовнішньої торгівлі - як в імпорті сировини й напівфабрикатів, так і в експорті промислової продукції (наприклад, машин, годинників, медикаментів, електронного устаткування тощо). Основними швейцарськими партнерами є країни ЄС (більше 3/4 експорту й імпорту).
Швейцарія посідає вагоме місце у системі зовнішньоекономічних зв’язків України і входить до числа її найбільших торговельних партнерів у Європі. Загальний обсяг торгівлі товарами та послугами між Україною та Швейцарією 2016 р. становив 1089 млн дол. Близькість позицій України та Швейцарії у багатьох сферах національних інтересів та відсутність проблемних питань створюють міцне підґрунтя для стабільних українсько-швейцарських політичних, економічних і культурних відносин на засадах взаємовигоди і партнерства. Станом на 2017 р. у Швейцарії, згідно з офіційною статистикою, проживає 6681 громадянин України. Українці зосереджені в районах великих міст - Цюриха, Базеля, Берну, Санкт-Галлена, Женеви, Лозанни.
Запитання і завдання для самоконтролю
1. Поясніть вигідність ЕГП внутрішньоконтинентальної і однієї з найбільш гірських країн Європи - Швейцарії.
2. Поясніть, за що Швейцарію називають «складною нацією».
3. Обґрунтуйте постіндустріальну структуру економіки Швейцарії.
4. Поясніть, чому Швейцарію називають «молочною фермою» Європи.
5. Що називають «Швейцарською Рив’єрою»? За допомогою додаткових джерел ознайомтеся зі спадщиною цього туристичного району Швейцарії і простежте його багатонаціональні атракції.
Коментарі (0)