Войти
Закрыть

Особливості сучасного розвитку Австралії

10 Клас , Географія 10 клас Пестушко, Уварова, Довгань (рівень стандарту)

 

§ 31. ОСОБЛИВОСТІ СУЧАСНОГО РОЗВИТКУ АВСТРАЛІЇ

ПЕРШ НІЖ ЧИТАТИ, ПРИГАДАЙТЕ!

Що характерно для сучасного розвитку економічно розвинутих країн?

Чим зумовлена міжнародна спеціалізація будь-якої країни?

• Виробництва, що визначають міжнародну спеціалізацію країни. Подібно до інших економічно розвинених держав, третинний сектор господарства є найбільшою частиною австралійської економіки, що становить 68 % ВВП і 75 % робочих місць. Серед послуг цього сектору найважливішими є фінансові, страхові, туристичні й ін. На індустріальний сектор припадає трохи більше ніж 28 %, а на сільське господарство - менше від 4 %. Проте міжнародну спеціалізацію країни визначає первинний сектор.

Особливо важлива роль належить видобувній промисловості, яка відповідає сучасним технологіям світового рівня щодо розвідки, розробки й виробництва і забезпечує близько 1/10 частини ВВП і понад половину експорту Австралії. Саме видобувна промисловість забезпечує більшість робочих місць у країні. Багаті природні ресурси Австралії привертають значні іноземні інвестиції. Нині великі міжнародні компанії продовжують успішно працювати в Австралії разом із малими і середніми австралійськими компаніями.

Національне надбання

Мінеральні ресурси, власне, визнані національним надбанням Австралії. Про це свідчить розпочата 2016 р. програма «Вивчення майбутнього», на що урядом країни найближчими роками виділено 100 млн доларів США. Ця програма спрямована на посилення інвестицій у розвідку ресурсів Австралії з метою відкриття нових родовищ мінеральних ресурсів і підземних вод.

Австралія — один із найбільших у світі виробників пшениці, яку вирощують на сході й південному сході країни. Більшу частину пшениці країна експортує. Для виноробства на півдні Австралії культивують виноградники. Австралійські вина відзначаються різноманітністю і є також однією з важливих складових експорту країни.

Австралія є найбільшим у світі постачальником вовни, виробляючи близько 25 % її світового обсягу. Загалом в Австралії понад 70 млн овець, основне поголів’я яких зосереджене в південно-східній і південно-західній частинах країни, у субтропічних степах. Вовна виготовляється в усіх австралійських штатах, окрім Північної території.

Виробництва первинного сектору тісно пов’язані із вторинним сектором економіки, який представлений переважно обробкою мінеральної і сільськогосподарської сировини. Так, наприклад, машинобудування спеціалізується передусім на виробництві устаткування для видобувної і харчової промисловості, сільськогосподарських машин тощо.

Підприємства вторинного сектору зазвичай споживають багато енергії, первинним джерелом якої в Австралії є нафта. У 2015-2016 рр. вона забезпечувала 37 % усієї виробленої енергії. Серед інших джерел виробленої у вторинному секторі енергії важливими є вугілля (32 %), природний газ (25 %) і поновлювані джерела енергії (6 %).

Серед складових третинного сектору Австралії особливе місце належить торгівлі. В експорті головне місце посідають залізна руда і вугілля, золото і зріджений газ, а також туристичні послуги, пов’язані з освітою (зокрема, витрати іноземних студентів на навчання). Разом на ці п’ять видів продукції припадає 47 % загального експорту країни.

При цьому Австралія є найбільшим експортером залізної руди і вугілля у світі, а також алюмінієвих і свинцевих руд. Країна посідає друге місце у світі за експортом зрідженого газу, третє місце - за експортом цинкових руд і шосте місце у світі за експортом золота.

Серед продуктів тваринного і рослинного походження, які експортуються, основними є яловичина, пшениця, вовна, а також алкогольні напої (вино) і харчові продукти. Ареали виробництва яловичини і зернових збігаються з ареалами найбільшої густоти поголів’я овець. Австралія також є одним з найбільших світових експортерів цукру, овочів і молочних продуктів.

В імпорті Австралії помітне місце посідає готова продукція. Провідне значення належить туристичним послугам (подорожам за кордон), пасажирським транспортним засобам, комп’ютерам, нафті, телекомунікаційному обладнанню, а також послугам із перевезення вантажів.

Основні торговельні партнери Австралії розташовані в Азії, на яку припадає 58 % загального імпорту країни. Європейські торговельні партнери забезпечили 21 % імпорту в Австралію, а Північна Америка - 13 %. Ще близько 5 % імпорту припадає на Океанію.

Торгівля значною мірою визначається розвитком транспорту. Через великі розміри території країни і недостатньо розвинуті залізниці провідна роль у пасажирських і вантажних перевезеннях належить автомобільному транспорту (близько 80 % усіх перевезень). Австралія є однією з найзабезпеченіших автомобілями країн світу (мал. 65).

А за обсягом експорту туристичних послуг (32 млрд дол. США) вона входить до перших десяти країн світу.

Австралія вирізняється якістю освітніх послуг, які вона успішно експортує. Університети Мельбурна, Квінсленда, Сіднея, а також Західної Австралії входять до рейтингу ста найкращих університетів світу.

Мал. 65. Східний фрівей у Мельбурні

• Зовнішні економічні зв’язки. Основними торговельними партнерами Австралії є Китай, США, Японія, Корея і Велика Британія. На цю групу країн припадає понад половину загального обсягу торгівлі Австралії. Серед провідних країн, з яких Австралія імпортує продукцію, слід зазначити ще Таїланд і Німеччину.

Австралійський уряд проводить політику залучення іноземних інвестицій, вбачаючи в них рушійну силу розвитку економіки і зайнятості населення.

У 2016 р. в Австралії прямі іноземні інвестиції перевищили 48 млрд доларів. Найбільші інвестори Австралії - це США, Японія і Велика Британія. Різко збільшилися останнім часом обсяги прямих іноземних інвестицій з Китаю, Гонконгу і Малайзії. Завдяки прямим іноземним інвестиціям в Австралії нерідко створюються філіали міжнародних компаній або спільні підприємства між австралійськими й іноземними компаніями. Найбільше інвестицій (39 %) спрямовується у первинний сектор економіки - видобувну промисловість. Понад 19 % інвестицій вкладають у третинний сектор. І ще близько 12 % - у вторинний сектор економіки.

Серед найбільших транснаціональних компаній, що працюють у країні, - австралійсько-британські ВНР Billiton (гірничодобувна) і Rio Tinto (гірничо-металургійна), американська нафтова компанія ExxonMobil, Coca-Cola Amatil - підрозділ американської харчової компанії Coca-Cola, АХА Asia Pacifi - підрозділ французької страхової компанії тощо.

Австралія посідає провідне місце серед торговельних партнерів України в Океанії. До Австралії наша країна експортує мінеральні добрива, ядерні реактори, машини, плавучі засоби тощо. Натомість з Австралії ми одержуємо вугілля, нафту і нафтопродукти, руди, інженерне обладнання й ін.

Австралія інвестувала в Україні низку проектів: Компанія «Хоуклі Ойл енд Гес» (Дніпровсько-Донецька нафтогазоносна область); спільний проект між НУ «Львівська політехніка» і австралійською компанією «Філден Менеджмент Сервісне» («Fielden Management Services») у сфері новітніх технологій та інформаційних систем (Львівський регіон) та ін. У 2016 р. уперше на IT-ринок Австралії вийшла українська IT-компанія «Intecracy Group», створивши австралійсько-українське підприємство «Intecracy International».

Австралія є членом міжнародних і регіональних організацій, зокрема й ООН, G-20, СОТ, Організації економічного співробітництва і розвитку, Співдружності націй і Азійсько-Тихоокеанського економічного співробітництва.

ГОЛОВНЕ

Австралія є світовим експортером природних ресурсів і продуктів харчування.

Країна спеціалізується на видобувній промисловості й сільському господарстві.

Австралія підтримує економічні зв’язки з країнами Азії й Океанії.

Успіхи економіки країни значною мірою визначаються діяльністю ТНК.

ПЕРЕВІРИМО СВОЇ ЗНАННЯ І ВМІННЯ

1. Який сектор економіки є основним у формуванні ВВП Австралії?

2. Назвіть основну продукцію Австралії, що йде на експорт.

3. Що саме імпортує Австралія і хто є головними торговельними партнерами Австралії?

4. Поясніть роль ТНК в економіці Австралії.

ДОСЛІДЖЕННЯ (на вибір учня/учениці)

1. Національні парки Австралії як об’єкти міжнародного туризму.

2. Розвиток Західної Австралії у контексті зростання глобального попиту на природні ресурси.

3. Канберра - політико-адміністративний центр країни.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду