Бразилія
- 1-01-2022, 22:41
- 404
10 Клас , Географія 10 клас Пестушко, Уварова, Довгань (рівень стандарту)
§ 40. БРАЗИЛІЯ
ПЕРШ НІЖ ЧИТАТИ, ПРИГАДАЙТЕ!
На які мінеральні ресурси багата Бразилія і чим це зумовлено?
Які країни за рівнем соціально-економічного розвитку переважають у Латинській Америці?
• Місце країни у світі та регіоні. Бразилія - найбільша країна Латинської Америки. За площею (8,5 млн км2) і чисельністю населення вона посідає п’яте місце у світі. Країна займає східну і центральну частину Південної Америки (мал. 84). На сході її омиває Атлантичний океан. Північ країни перетинає лінія екватора, а південь - лінія тропіка.
Бразилія є другою національною економікою в Америці. За обсягом ВВП країна посідає восьме місце у світі (1,8 трлн дол.). Разом із тим Бразилія є країною, що розвивається, з усіма характерними для Латинської Америки рисами. За ВВП на душу населення (15 тис. дол.) вона посідає лише 107-ме місце у світі.
Для Бразилії характерні величезний розрив між багатством і злиденністю. Близько 12 млн бразильців безробітні. Найболючішими залишаються проблеми неписьменності, антисанітарії, хвороб, голодування.
Природні ресурси Бразилії дуже значні. Вони включають клімат, воду, гідроенергію, орні землі, пасовища і руди металів. Бідна країна на паливо.
Бразилія є федеративною президентською республікою, що поділяється на 26 штатів.
• Населення. На території Бразилії мешкає 207 млн осіб - це приблизно третина населення Латинської Америки. У країні спостерігається скорочення темпів зростання (0,73 %) і старіння населення, що зумовлено швидким скороченням народжуваності (14,1 народжень на 1 тис. мешканців).
Мал. 84. Місцеположення Бразилії у світі та регіоні
За расовим складом населення Бразилії дуже строкате. Його предками були і монголоїди, і європеоїди, і негроїди. Кількість мігрантів у Бразилії становить нині трохи менше за 2 млн. Серед іммігрантів чимало некваліфікованих нелегальних мігрантів, які працюють зазвичай у сільському господарстві. Сучасні іммігранти походять передусім з Аргентини, Чилі й інших країн материка. Останнім часом Бразилія прийняла понад 1,5 тис. сирійських біженців.
Українська імміграція до Бразилії розпочалася понад 125 років тому. Сьогодні в Бразилії мешкають близько 500 тис. етнічних українців, з них 400 тис. - у південному штаті Парана. Відзначаючи внесок української громади в розвиток Бразилії, влада саме в цьому штаті виступила з ініціативою щодо започаткування відзначення Дня українського іммігранта. Це було підтримано центральною владою, і з 2010 р. започатковано відзначення 24 серпня як Національного дня української громади в Бразилії.
Бразилія - єдина країна Латинської Америки, де офіційною мовою є португальська. Загалом Бразилія є найбільшою португаломовною країною світу. Індіанські племена розмовляють своїми місцевими мовами.
Середня густота населення в Бразилії перевищує 24 особи/км2. Однак розподіл населення в Бразилії дуже нерівномірний. Величезні внутрішні райони належать до найменш заселених у світі. Більшість бразильців мешкають у межах 300 км від Атлантичного узбережжя. Особливо висока густота населення на південному сході, де розташовані великі міста.
Більшість населення Бразилії (понад 82 %) мешкає в містах. Серед великих міст і столиця Бразилії - місто Бразиліа, яке налічує близько 4 млн мешканців. А найбільша міська агломерація - Сан-Паулу (мал. 85), де проживає 21 млн осіб. Агломерація Ріо-де-Жанейро налічує понад 12 млн, а чисельність агломерації Белу-Оризонті перевищує 5 млн осіб.
• Економіка. Бразилія - індустріально-аграрна країна, що належить до нових індустріальних країн. У 1960-1970-ті рр., коли Бразилія здійснила помітний крок уперед у промисловому розвитку (так зване бразильське диво), у структурі економіки на перше місце вийшла важка промисловість. Однак нині більша частина ВВП країни (73,3 %) формується завдяки третинному сектору. Саме в ньому зайнята половина працівників. На промисловість припадає трохи більше ніж 20 %, а на сільське господарство - близько 6 % ВВП країни.
До провідних видів економічної діяльності Бразилії належить гірничодобувна промисловість, машинобудування і біотехнології. Передумовами їхнього розвитку є, зокрема, багаті поклади мінеральних ресурсів, за видобутком яких країна належить до світових лідерів: залізної руди (2-ге місце у світі), бокситів (3-тє), марганцевих руд й олова (5-те), нікелю (7-ме), золота (12-те) тощо. Країна належить і до світових лідерів із видобування дорогоцінного каміння. Велике значення мають нафта й уранові руди.
Мал. 85. Сан-Паулу
Національне надбання
Переважна частина (90 %) нафти в Бразилії видобувається з морських, зокрема й глибоководних (понад 2 тис. м), родовищ. За попередніми підрахунками, розробка саме глибинних родовищ сприятиме зміцненню незалежності Бразилії від імпорту викопних видів палива, а також дасть змогу мати значні стратегічні резерви нафти.
Завдяки залученню передових технологій та іноземних інвестицій Бразилія вирізняється, зокрема, розвинутим автомобілебудуванням. При цьому провідні позиції в країні посідають виробники з Європи, США і Японії. У Бразилії розташовані заводи відомих світових автогігантів - «Фольксвагена», «Фіата», «Дженерал Моторс», «Форда» та ін. У країні розвинуто літакобудування. Пріоритетними напрямами є виробництво електротехнічних (холодильників, пральних машин тощо) і електронних (телевізорів, музичних центрів, відеокамер тощо) приладів. Основні промислові виробництва зосереджені у великих містах - Сан-Паулу, Ріо-де-Жанейро, Кампінасі.
Основні експортні промислові вироби включають не лише залізну руду, а й транспортне обладнання, літаки, автомобілі й електрообладнання.
Бразилія є третім за величиною експортером сільськогосподарської продукції у світі. Міжнародну спеціалізацію Бразилії визначають передусім цукрова тростина, кава і продукція тваринництва. Адже Бразилія посідає перше місце у світі за виробництвом цукру (25 % світового виробництва) й експортом (42 % світового експорту) цукру.
Бразилія використовує цукор і для одержання етанолу, що використовується як відносно дешеве паливо для автомобілів. Нині Бразилія забезпечує 40 % своїх потреб в автомобільному паливі за рахунок використання саме етанолу. Бразилія вже експортує спирт до США, Індії і Японії.
Бразилія є світовим лідером і за експортом кави (16 %). За експортом сої вона посідає 2-ге місце, кукурудзи - 3-тє, лимонів - 10-те місце. За поголів’ям великої рогатої худоби (226 млн) Бразилія поступається лише Індії, а за експортом яловичини посідає 3-тє місце у світі і 7-ме місце за експортом свинини.
У третинному секторі економіки Бразилії, зокрема торгівлі й фінансовій сфері, значне місце належить іноземному капіталу. Останніми роками на міжнародну арену виходить наука й техніка Бразилії. У країні існує Національний інститут космічних досліджень і Національний інститут технологій. Значною мірою їхніми зусиллями в країні реалізується космічна програма, адже Бразилія має власний космодром. Підписані угоди про співробітництво в освоєнні космічного простору з Францією, Україною, Росією, Ізраїлем.
Так само особлива увага приділяється в Бразилії розвитку міжнародного туризму. За популярністю в іноземних туристів (щорічно понад 6 млн відвідувачів) Бразилія поступається в регіоні тільки країнам Північної Америки.
Бразилія вирізняється в регіоні й за умовами надання вищої освіти. Університет Сан-Паулу є найпрестижнішим університетом у Латинській Америці. А з двадцяти найліпших латиноамериканських університетів вісім - бразильські.
• Зовнішні економічні зв’язки. У зовнішніх економічних відносинах Бразилія традиційно орієнтувалася на США й інші розвинені країни, зокрема країни ЄС. Так, значна кількість експорту надходить до США, Нідерландів, Німеччини й ін. Водночас останнім часом Бразилія прагне розширити торговельні зв’язки з розвитковими країнами Африки, Азії й Близького Сходу. Бразилія є найбільшим торговельним партнером України в Латинській Америці.
За останнє десятиліття Бразилія зарекомендувала себе незмінним регіональним лідером. Вона приділяє першочергову увагу розширенню відносин із сусідніми південноамериканськими країнами і зміцненню таких регіональних органів, як Асоціація латиноамериканської інтеграції, Союз південноамериканських націй і МЕРКОСУР. Окрім того, Бразилія є членом-засновником Організації американських держав (35 країн), що була заснована для узгодження переважно торгівлі.
ГОЛОВНЕ
Бразилія є економічно найрозвинутішою країною в Латинській Америці, де величезний розрив між багатством і злиденністю.
Населення Бразилії численне, у расовому відношенні дуже строкате і розселене по території вкрай нерівномірно.
Бразилія - індустріально-аграрна країна, яка належить до нових індустріальних країн.
ПЕРЕВІРИМО СВОЇ ЗНАННЯ І ВМІННЯ
1. Охарактеризуйте місце Бразилії у світі та регіоні.
2. Порівняйте особливості розселення населення Бразилії і Канади.
3. Поясніть, як природні ресурси Бразилії вплинули на її економіку.
4. Доведіть, що Бразилія є країною, що розвивається.
ПРАКТИЧНА РОБОТА № 7
Порівняльна характеристика машинобудування США, Канади та Бразилії.
ДОСЛІДЖЕННЯ (на вибір учня/учениці)
1. Форми територіальної організації новітніх видів промислового виробництва у США.
2. Економічна взаємодія вздовж державного кордону між Мексикою і США.
3. Складники підприємницького успіху української діаспори в Канаді та США.
Коментарі (0)