Загальний огляд Америки
- 3-01-2022, 14:08
- 675
10 Клас , Географія 10 клас Довгань, Стадник (рівень стандарту)
§ 30. Загальний огляд Америки
Пригадайте
• як, ким і коли відбувалося освоєння американських земель
• типи країн за рівнем економічного розвитку та їхні характерні риси
1. Економіко-географічне положення Америки. Склад регіону.
Америка простягається велетенською дугою завдовжки понад 16,5 тис. км із півночі на південь від холодних островів Канади до суворого архіпелагу Вогняна Земля через усю Західну півкулю. Загальна площа Америки становить 42,5 млн км2 — де майже третина суходолу планети.
Відповідно до класифікації ООН за соціально-економічними ознаками Американський макрорегіон поділяють на Північну, Центральну, Південну Америку та країни Карибського басейну (мал. 1).
Субрегіон Північна Америка (або Англо-Америка) включає переважно англомовні США та Канаду, острівне володіння Данії — Гренландію, а також розташовані в Атлантичному океані острови — Бермудські, Сен-П’єр та Мікелон.
До складу Центральної Америки входять Мексика та невеликі держави на Панамському перешийку — Беліз, Гватемала, Нікарагуа, Сальвадор, Гондурас, Коста-Рика й Панама.
Субрегіон Південна Америка охоплює Аргентину, Болівію, Бразилію, Венесуелу, Гаяну, Еквадор, Колумбію, Парагвай, Перу, Суринам, Уругвай та Чилі. Країни Центральної та Південної Америки часто поєднують в один субрегіон під назвою Латинська Америка, що вказує на значний вплив іспанців та португальців на формування існуючих тут держав.
До Карибського басейну входять Багамські Острови, країни, що розташовані на Великих та Малих Антильських островах, зокрема Куба, Ямайка, Гаїті, Домініканська Республіка, Антигуа і Барбуда, Барбадос та ін.
Мал. 1. Субрегіони Америки.
Економіко-географічне положення Америки загалом вигідне. Вона омивається водами трьох океанів: Атлантичного, Тихого та Північного Льодовитого. Наявність широкого фронту морських кордонів створює умови для розвитку як внутрішньорегіональних, так і міжматерикових торговельно-економічних відносин. «Заокеанське положення» регіону та його віддаленість від війн та конфліктів, що спалахували в Європі та Азії у XX ст., гарантувало країнам безпеку та сприяло розвитку співробітництва.
Велике стратегічне значення має Панамський канал, відкритий на початку XX ст. Він суттєво змінив напрямки морських перевезень, скоротив шлях із Європи в Азію та Австралію, забезпечив морські зв'язки між західними та східними штатами США. Нині Панамський канал є одним із найважливіших міжнародних водних шляхів. Наявність потужного економічного й політичного лідера — США — запалом позитивно впливає на економічний розвиток інших країн регіону.
2. Сучасна політична карта Америки.
Сучасні держави Америки — колишні колонії, що домоглися державного суверенітету від своїх метрополій.
Нині політична карта Америки налічує 35 держав та 23 залежні території, які є володіннями Великої Британії, Нідерландів, Данії, Франції та США. Тут проживають майже 1 млрд осіб, або 13,7% людства. Більшість держав регіону — унітарні республіки. Федеративну форму правління мають Аргентина, Бразилія, Венесуела, Канада, Мексика, США, Сент-Кітс і Невіс. Канада та деякі невеликі острівні держави входять до складу Британської Співдружності, які визнають головою держави королеву Великої Британії.
3. Типи країн Америки за рівнем економічного розвитку.
Як і в Азії, контрасти в рівні економічного розвитку країн Америки є досить великими. США і Канада належать до високорозвинених держав світу, є членами «Великої сімки». Поряд із Західною Європою вони утворюють найважливіший центр світового господарства.
Усі інші країни Америки належать до групи держав, що розвиваються. За рівнем економічного розвитку тут виділяють декілька підтипів:
1) нові індустріальні країни (НІК) — Бразилія, Мексика та Аргентина (так звана «велика трійка»). До них наближуються Венесуела, Колумбія, Чилі;
2) «багаті острови» — острівні країни Карибського басейну, відомі своїми курортами та банківським бізнесом (зокрема Багамські Острови, Барбадос);
3) країни середніх можливостей, які мають значний потенціал для економічного зростання (наприклад Парагвай, Болівія, країни Центральної Америки);
4) найменш розвинені країни. На відміну від Азії, до них у регіоні відносять лише одну країну — Гаїті — найбіднішу державу всієї Західної півкулі, де 85% населення живе за межею бідності, а понад 60% громадян є безробітними та неписьменними.
Визначальну роль в економічному та політичному житті Америки відіграють США. Ця держава доклала чималих зусиль для того, щоб сусідські країни були стабільними в політичному та економічному відношенні, але залишалися в підлеглому становищі. У панівній ролі США в регіоні можна побачити як позитивні, так і негативні риси. З одного боку, США є основним торговельним партнером та джерелом інвестицій для більшості країн регіону. З іншого боку, усе більше держав регіону намагаються звільнитися від надмірної опіки США та збільшити свою частку прибутків від використання власних ресурсів.
4. Інтеграційні процеси та міжнародні організації.
В Америці існує велика кількість різноманітних міждержавних організацій та об’єднань, які допомагають більш раціонально використовувати сировинні, фінансові, трудові та виробничі ресурси країн. Більшість міжнародних угруповань націлені на створення вільного економічного простору в певних регіонах. Найпотужнішою з організацій такого типу є започаткована в 1994 р. Північноамериканська угода про вільну торгівлю — НАФТА (від англ. North American Free Trade Agreement). До неї входять США, Канада та Мексика. Штаб-квартира організації розташована у Вашингтоні. Ключові елементи угоди спрямовані на ліквідацію митних бар’єрів у торгівлі між цими країнами та сприяння американсько-канадським капіталовкладенням у Мексиці. їх реалізація дозволяє ефективно поєднувати та використовувати економічну потужність США, багаті природні ресурси Канади та дешеву робочу силу Мексики. У перспективі передбачено розширення діяльності НАФТА на інші субрегіони Америки.
Велике інтеграційне об’єднання з торговельно-економічних питань у Латинській Америці — Південний спільний ринок МЕРКОСУР (від ісп. Mercado Comun del Sur) — було утворено в 1991 р. У роботі організації беруть участь п’ять країн (Аргентина, Бразилія, Парагвай, Уругвай, Венесуела), п’ять асоційованих членів (Чилі, Болівія, Перу, Колумбія, Еквадор) та країна-спостерігач (Мексика). Учасники прагнуть скорочення або повної ліквідації митних зборів, узгодження діяльності в промисловості, сільському господарстві й транспорті, співробітництва у валютно-фінансовій та науково-технічній сферах. Штаб-квартира розташована в Монтевідео (Уругвай).
Існує ще низка організацій, які опікуються економічними та політичними інтересами американських країн. Зокрема, США та Канада входять до складу найпотужнішого військово-політичного союзу НАТО.
Найбільшим політичним об’єднанням, до якого входять майже всі держави регіону, є Організація Американських держав (ОАД), яка була створена в 1948 р. з ініціативи США. В умовах сьогодення об’єднання прагне збереження миру в країнах Америки.
Головне
• Америка є великим регіоном Західної півкулі, який поділяється на субрегіони: Північну, Центральну, Південну Америку та країни Карибського басейну.
• Головні особливості географічного положення Америки: відокремленість від інших регіонів світу, наявність протяжних морських кордонів.
• Економічним ядром Америки є США та Канада — економічно розвинені країни-члени «Великої сімки». Інші країни Америки є такими, що розвиваються. Вони перебувають на різних рівнях економічного розвитку.
• Характерною ознакою Америки є наявність низки міжнародних організацій, які істотно впливають на зміцнення зв’язків між країнами.
Запитання та завдання для самоперевірки
1. Назвіть головні особливості географічного положення Америки. 2. Назвіть субрегіони Америки та обґрунтуйте доцільність їх виділення. 3. Наведіть приклади країн Америки, що належать: до різних форм державного правління; різних типів та підтипів за рівнем економічного розвитку. 4. Які країни входять до міжнародних організацій НАФТА та МЕРКОСУР? Поясніть, із якою метою вони створені.
Поміркуйте
1. Які субрегіони Америки мають найбільш вигідне ЕГП?
2. У чому полягають особливості північноамериканської економічної інтеграції?
Практична робота 5
Складання картосхеми типології країн Америки за рівнем економічного розвитку
Коментарі (0)