Єгипет
- 1-01-2022, 22:47
- 649
10 Клас , Географія 10 клас Пестушко, Уварова, Довгань (рівень стандарту)
§ 44. ЄГИПЕТ
ПЕРШ НІЖ ЧИТАТИ, ПРИГАДАЙТЕ!
Чим відомий Єгипет у світі?
Як історичні й природні умови впливають на життя і діяльність людини?
• Місце країни у світі та регіоні. Офіційна назва держави - Арабська Республіка Єгипет. Це президентська республіка, що розташована у Північній Африці і на Синайському півострові Азії та є країною двох материків (мал. 93). На заході країна межує з Лівією, на півдні - із Суданом, а на північному сході - з Ізраїлем і сектором Ґаза. На півночі територія омивається водами Середземного, а на сході - Червоного морів. Африканську й Азійську частини країни розділяє Суецький канал. Площа країни становить 1 001 450 км2 (31-ше місце у світі). Населення - 97 млн осіб (14-те місце у світі). Столиця — місто Каїр. Адміністративний поділ Єгипту: 27 губернаторств (мухафаз). Офіційна мова - арабська. Грошова одиниця — єгипетський фунт.
• Основні чинники, що визначають місце країни в міжнародному поділі праці. Єгипет є найбільшою за кількістю населення, економічним потенціалом, політичним значенням і багатою історичною спадщиною країною Північної Африки. Це також одна із найвпливовіших країн арабського світу. Країна широко залучена до різних міжнародних процесів, має вигідне геополітичне положення, значні природні й людські ресурси.
Мал. 93. Єгипет
Перевагою економіко-географічного положення Єгипту є наявність власних великих запасів нафти і природного газу, залізної руди, фосфатів та інших корисних копалин. Як і в усій Північній Африці, вода у країні є дефіцитним ресурсом. Найважливішим джерелом водних ресурсів є річка Ніл, протяжність якої на території Єгипту становить близько 1600 км (її загальна довжина 6853 км).
Країна добре використовує переваги свого транспортно-географічного положення між Африкою й Азією, має можливість розвивати зв’язки з 24 країнами Середземномор’я і басейну Червоного моря. Світове значення має Суецький канал, через який проходить інтенсивний вантажопотік морського транспорту між морями басейнів Атлантичного й Індійського океанів. Також Єгипет багатий на туристичні й рекреаційні ресурси.
• Система розселення. Єгипет є найгустонаселенішою країною в арабському світі і третьою за цим показником в Африці, після Нігерії й Ефіопії. Більша частина території країни - пустеля, тому близько 95 % населення зосереджено в межах 20 км вздовж долини річки Ніл і її дельти. Величезні райони країни малонаселені або безлюдні.
Для населення характерний високий природний приріст - 25 %о. Хоча загальний коефіцієнт народжуваності в країні знизився, темпи зростання населення залишаються досить великими. Швидке зростання кількості населення загострює наявні проблеми обмеженості природних ресурсів, робочих місць, житла, освіти й охорони здоров’я.
Єгипет є однією з наймолодших держав. Вікова структура населення країни така: третина населення - це діти і підлітки, 56 % - люди працездатного віку і 11 % - літні люди.
Єгиптяни є найбільшою етнічною групою і становлять 99 % від загальної чисельності населення держави. Національні меншини включають греків, турків, арабських бедуїнів, берберів і нубійців. Близько 90 % населення дотримується ісламу (переважно мусульмани-суніти), більшість інших - це християни, в першу чергу коптської і вірменської православних конфесій.
Зростання чисельності населення, бідність і високий рівень безробіття є причиною як внутрішньої, так і зовнішньої трудової міграції, передусім молодих єгиптян.
Рівень урбанізації в країні становить 43 %. Найбільшими містами є Каїр (столиця) - 18,8 млн і Олександрія - 4,8 млн осіб.
Країна має значний працересурсний потенціал. Трудові ресурси зайняті у сфері послуг (47 %), сільському господарстві (29 %) і промисловості (24 %). Проблемою для країни є велика кількість неписьменних громадян - понад 18 %. У той же час 12 % населення Єгипту мають дипломи про вищу освіту.
• Особливості структури економіки країни. Головна економічна діяльність у країні відбувається в долині Нілу і регіонах видобування корисних копалин. Негативний вплив на економіку країни мають політична і соціальна нестабільність, що виникла внаслідок тривалого воєнного конфлікту на Близькому Сході, та загрози його поширення в регіоні, а також високий рівень безробіття (12 %).
Основу економіки становлять сфера послуг (55 % у структурі ВВП), промисловість (33 %) і сільське господарство (12 %).
• Види діяльності, що визначають міжнародну спеціалізацію країни. Найважливішими в економіці цієї країни є: транспортні послуги (Суецький канал); туристичні послуги; експорт мінеральної сировини (нафти) і сільськогосподарської продукції (бавовни, овочів, фруктів, зернових культур).
Найбільший дохід у країну приносить надання транспортних послуг. Мито, що стягується із суден, які проходять Суецьким каналом, приносить державі значні доходи - понад 1 млрд доларів США на рік. На другому і третьому місцях за доходністю є видобуток нафти і туризм.
Туризм. Єгипет щорічно відвідує близько 5 млн осіб. Ця цифра для країни з такою багатою історичною спадщиною є незначна. Із середини 1980-х рр. у країні були створені всі умови для інвестицій у готельний і туристичний бізнес. І зараз ця сфера розвивається найдинамічніше. Інтенсивно розбудовують і модернізують курорти в містах-курортах Шарм-аль-Шейх, Хургада в бухті Макаді, Сома Бей, Таба, Нувейба й інших. На узбережжі Червоного і Середземного морів розташовані численні курорти для шанувальників дайвінгу, серфінгу тощо.
У Єгипті є багато історичних пам’яток різних епох і цивілізацій: давньоєгипетської, християнської (коптської), середньовічної арабської (мал. 94). Найвідоміші з них: єгипетські некрополі (піраміди Гізи, Долина Царів у Луксорі й інші); храми фараонів, особливо в Луксорі й Абу-Сімбелі; пам’ятки Середньовіччя - Ісламський і Старий Каїр тощо, занесені до списку культурної спадщини ЮНЕСКО.
Сільське господарство. У цьому секторі зайнята майже третина працездатного населення країни. Сільськогосподарські угіддя становлять лише 3,6 % території. Головними сільськогосподарськими культурами є фінікова пальма, бавовник, пшениця, кукурудза, цукрова тростина, цитрусові, баштанні, рис і овочі. Агрокліматичні умови, родючі ґрунти долини Нілу, штучне зволоження сприяють збиранню врожаю двічі-тричі на рік. Унаслідок обмеженої кількості природних пасовищ і кормів тваринництво в Єгипті майже не розвинуте. Воно представлене розведенням верблюдів, великої рогатої худоби, овець і кіз.
Промисловість набуває дедалі вагомішого значення для економіки країни. Головний експортний продукт - нафта. Основні її поклади розташовуються в районі Синайського півострова і Суецької затоки. Крім нафти, країна має запаси природного газу в басейні дельти Нілу і експортує його в країни Західної Азії (Ізраїль, Йорданію, Сирію). Значні поклади залізних руд забезпечують сировиною металургійний комбінат у Хелуані.
Розвивається в країні і обробна промисловість. Це машинобудування, зокрема й верстатобудування, авто- і авіазбирання, вагонобудування (Хелуан), суднобудування (Порт-Саїд, Олександрія). Виробляються телевізори, холодильники, діють підприємства легкої і харчової промисловості.
Є підприємства фармацевтичної, нафтопереробної і нафтохімічної (Суец, Каїр, Олександрія) промисловості.
Розвивається виробництво мінеральних добрив і будівельних матеріалів.
Головні економічні центри країни: Каїр, Олександрія, Асуан, Суец, Хелуан, Ель-Махалла-ель-Кубра, Ісмаїлія.
Мал. 94. Єгипет належить до популярних туристичних локацій
• Зовнішні економічні зв’язки. Країна має широкі міжнародні економічні зв’язки. У зовнішній торгівлі головними товарами експорту є нафта і нафтопродукти, фрукти й овочі, бавовна, текстиль, металеві вироби, хімікати, оброблена їжа. Найбільше товарів експортується до ОАЕ (12 %), Саудівської Аравії (8 %), Італії (7 %), Туреччини (6 %), Великої Британії (5 %) і США (4,5 %). Країна імпортує машини та обладнання, продукти харчування, хімікати, вироби з деревини, паливо. Найбільші імпорт-партнери Єгипту - Китай (13 %), Німеччина (8 %), США (5 %), Італія (4 %), Туреччина (4 %) і Саудівська Аравія (4 %).
• Міжнародні зв’язки України з Єгиптом. Українсько-єгипетська співпраця розпочалася в 1992 р. опісля встановлення дипломатичних відносин. Зараз ця співпраця є однією з найбільших серед інших арабських країн - партнерів нашої держави. Так, починаючи з 2008 р. Єгипет перебуває в десятці найбільших імпортерів українських товарів.
Головними експортними послугами з боку України є транспортні. Україна реалізує в Єгипті один із найбільших інвестиційних проектів за кордоном із розвідки й експлуатації родовищ нафти й газу. Також наша країна постачає до Єгипту хімічну продукцію, особливо мінеральні добрива, металовироби, продукцію машинобудування, сировину, спецтехніку.
Перспективними напрямками двостороннього співробітництва є паливно-енергетичний комплекс; участь українських виробників у модернізації і реконструкції промислових об’єктів; сільськогосподарське виробництво зернових і бобових, надання в оренду посівних площ для вирощування пшениці, кукурудзи й інших зернових. Питома частка Єгипту в загальному експорті України становить майже 3 %.
З Єгипту Україна імпортує плоди, горіхи, цедру, овочі, рослини і коренеплоди. Єгипет є одним із найпопулярніших місць закордонного відпочинку громадян України.
ГОЛОВНЕ
Єгипет є найбільшою за кількістю населення, економічним потенціалом, політичним значенням і багатою історичною спадщиною країною Північної Африки.
Перевагою економіко-географічного положення Єгипту є наявність власних великих запасів нафти і природного газу, залізної руди, фосфатів та інших корисних копалин.
Єгипет є найгустонаселенішою країною в арабському світі. Близько 95 % населення зосереджено в радіусі 20 км уздовж долини річки Ніл і її дельти. Величезні райони країни залишаються малонаселеними або безлюдними.
Вагоме значення для економіки країни мають транспортні й туристичні послуги, а також експорт мінеральної сировини і сільськогосподарської продукції.
Основою українсько-єгипетського двостороннього співробітництва є: паливно-енергетичний комплекс; модернізація і реконструкція промислових об’єктів; співробітництво у сфері будівництва річкових портів і дамб; сільськогосподарське виробництво.
ПЕРЕВІРИМО СВОЇ ЗНАННЯ І ВМІННЯ
1. Охарактеризуйте особливості економіко-географічного положення Єгипту.
2. Які чинники визначають місце країни в міжнародному географічному поділі праці?
3. Обґрунтуйте особливості розселення населення країни.
4. Порівняйте особливості розвитку секторів економіки країни. Користуючись картою атласу, визначте види промислової і сільськогосподарської спеціалізації країни, порівняйте їх з іншими країнами субрегіону.
5. Оцініть особливості сучасного стану українсько-єгипетських відносин. Накресліть перспективи цих відносин упродовж найближчого часу.
6. Складіть візитівку Єгипту.
Коментарі (0)