Войти
Закрыть

Єгипет

10 Клас , Географія 10 клас Пестушко, Уварова, Довгань (рівень стандарту)

 

§ 44. ЄГИПЕТ

ПЕРШ НІЖ ЧИТАТИ, ПРИГАДАЙТЕ!

Чим відомий Єгипет у світі?

Як історичні й природні умови впливають на життя і діяльність людини?

• Місце країни у світі та регіоні. Офіційна назва держави - Арабська Республіка Єгипет. Це президентська республіка, що розташована у Північній Африці і на Синайському півострові Азії та є країною двох материків (мал. 93). На заході країна межує з Лівією, на півдні - із Суданом, а на північному сході - з Ізраїлем і сектором Ґаза. На півночі територія омивається водами Середземного, а на сході - Червоного морів. Африканську й Азійську частини країни розділяє Суецький канал. Площа країни становить 1 001 450 км2 (31-ше місце у світі). Населення - 97 млн осіб (14-те місце у світі). Столиця — місто Каїр. Адміністративний поділ Єгипту: 27 губернаторств (мухафаз). Офіційна мова - арабська. Грошова одиниця — єгипетський фунт.

• Основні чинники, що визначають місце країни в міжнародному поділі праці. Єгипет є найбільшою за кількістю населення, економічним потенціалом, політичним значенням і багатою історичною спадщиною країною Північної Африки. Це також одна із найвпливовіших країн арабського світу. Країна широко залучена до різних міжнародних процесів, має вигідне геополітичне положення, значні природні й людські ресурси.

Мал. 93. Єгипет

Перевагою економіко-географічного положення Єгипту є наявність власних великих запасів нафти і природного газу, залізної руди, фосфатів та інших корисних копалин. Як і в усій Північній Африці, вода у країні є дефіцитним ресурсом. Найважливішим джерелом водних ресурсів є річка Ніл, протяжність якої на території Єгипту становить близько 1600 км (її загальна довжина 6853 км).

Країна добре використовує переваги свого транспортно-географічного положення між Африкою й Азією, має можливість розвивати зв’язки з 24 країнами Середземномор’я і басейну Червоного моря. Світове значення має Суецький канал, через який проходить інтенсивний вантажопотік морського транспорту між морями басейнів Атлантичного й Індійського океанів. Також Єгипет багатий на туристичні й рекреаційні ресурси.

• Система розселення. Єгипет є найгустонаселенішою країною в арабському світі і третьою за цим показником в Африці, після Нігерії й Ефіопії. Більша частина території країни - пустеля, тому близько 95 % населення зосереджено в межах 20 км вздовж долини річки Ніл і її дельти. Величезні райони країни малонаселені або безлюдні.

Для населення характерний високий природний приріст - 25 %о. Хоча загальний коефіцієнт народжуваності в країні знизився, темпи зростання населення залишаються досить великими. Швидке зростання кількості населення загострює наявні проблеми обмеженості природних ресурсів, робочих місць, житла, освіти й охорони здоров’я.

Єгипет є однією з наймолодших держав. Вікова структура населення країни така: третина населення - це діти і підлітки, 56 % - люди працездатного віку і 11 % - літні люди.

Єгиптяни є найбільшою етнічною групою і становлять 99 % від загальної чисельності населення держави. Національні меншини включають греків, турків, арабських бедуїнів, берберів і нубійців. Близько 90 % населення дотримується ісламу (переважно мусульмани-суніти), більшість інших - це християни, в першу чергу коптської і вірменської православних конфесій.

Зростання чисельності населення, бідність і високий рівень безробіття є причиною як внутрішньої, так і зовнішньої трудової міграції, передусім молодих єгиптян.

Рівень урбанізації в країні становить 43 %. Найбільшими містами є Каїр (столиця) - 18,8 млн і Олександрія - 4,8 млн осіб.

Країна має значний працересурсний потенціал. Трудові ресурси зайняті у сфері послуг (47 %), сільському господарстві (29 %) і промисловості (24 %). Проблемою для країни є велика кількість неписьменних громадян - понад 18 %. У той же час 12 % населення Єгипту мають дипломи про вищу освіту.

• Особливості структури економіки країни. Головна економічна діяльність у країні відбувається в долині Нілу і регіонах видобування корисних копалин. Негативний вплив на економіку країни мають політична і соціальна нестабільність, що виникла внаслідок тривалого воєнного конфлікту на Близькому Сході, та загрози його поширення в регіоні, а також високий рівень безробіття (12 %).

Основу економіки становлять сфера послуг (55 % у структурі ВВП), промисловість (33 %) і сільське господарство (12 %).

• Види діяльності, що визначають міжнародну спеціалізацію країни. Найважливішими в економіці цієї країни є: транспортні послуги (Суецький канал); туристичні послуги; експорт мінеральної сировини (нафти) і сільськогосподарської продукції (бавовни, овочів, фруктів, зернових культур).

Найбільший дохід у країну приносить надання транспортних послуг. Мито, що стягується із суден, які проходять Суецьким каналом, приносить державі значні доходи - понад 1 млрд доларів США на рік. На другому і третьому місцях за доходністю є видобуток нафти і туризм.

Туризм. Єгипет щорічно відвідує близько 5 млн осіб. Ця цифра для країни з такою багатою історичною спадщиною є незначна. Із середини 1980-х рр. у країні були створені всі умови для інвестицій у готельний і туристичний бізнес. І зараз ця сфера розвивається найдинамічніше. Інтенсивно розбудовують і модернізують курорти в містах-курортах Шарм-аль-Шейх, Хургада в бухті Макаді, Сома Бей, Таба, Нувейба й інших. На узбережжі Червоного і Середземного морів розташовані численні курорти для шанувальників дайвінгу, серфінгу тощо.

У Єгипті є багато історичних пам’яток різних епох і цивілізацій: давньоєгипетської, християнської (коптської), середньовічної арабської (мал. 94). Найвідоміші з них: єгипетські некрополі (піраміди Гізи, Долина Царів у Луксорі й інші); храми фараонів, особливо в Луксорі й Абу-Сімбелі; пам’ятки Середньовіччя - Ісламський і Старий Каїр тощо, занесені до списку культурної спадщини ЮНЕСКО.

Сільське господарство. У цьому секторі зайнята майже третина працездатного населення країни. Сільськогосподарські угіддя становлять лише 3,6 % території. Головними сільськогосподарськими культурами є фінікова пальма, бавовник, пшениця, кукурудза, цукрова тростина, цитрусові, баштанні, рис і овочі. Агрокліматичні умови, родючі ґрунти долини Нілу, штучне зволоження сприяють збиранню врожаю двічі-тричі на рік. Унаслідок обмеженої кількості природних пасовищ і кормів тваринництво в Єгипті майже не розвинуте. Воно представлене розведенням верблюдів, великої рогатої худоби, овець і кіз.

Промисловість набуває дедалі вагомішого значення для економіки країни. Головний експортний продукт - нафта. Основні її поклади розташовуються в районі Синайського півострова і Суецької затоки. Крім нафти, країна має запаси природного газу в басейні дельти Нілу і експортує його в країни Західної Азії (Ізраїль, Йорданію, Сирію). Значні поклади залізних руд забезпечують сировиною металургійний комбінат у Хелуані.

Розвивається в країні і обробна промисловість. Це машинобудування, зокрема й верстатобудування, авто- і авіазбирання, вагонобудування (Хелуан), суднобудування (Порт-Саїд, Олександрія). Виробляються телевізори, холодильники, діють підприємства легкої і харчової промисловості.

Є підприємства фармацевтичної, нафтопереробної і нафтохімічної (Суец, Каїр, Олександрія) промисловості.

Розвивається виробництво мінеральних добрив і будівельних матеріалів.

Головні економічні центри країни: Каїр, Олександрія, Асуан, Суец, Хелуан, Ель-Махалла-ель-Кубра, Ісмаїлія.

Мал. 94. Єгипет належить до популярних туристичних локацій

• Зовнішні економічні зв’язки. Країна має широкі міжнародні економічні зв’язки. У зовнішній торгівлі головними товарами експорту є нафта і нафтопродукти, фрукти й овочі, бавовна, текстиль, металеві вироби, хімікати, оброблена їжа. Найбільше товарів експортується до ОАЕ (12 %), Саудівської Аравії (8 %), Італії (7 %), Туреччини (6 %), Великої Британії (5 %) і США (4,5 %). Країна імпортує машини та обладнання, продукти харчування, хімікати, вироби з деревини, паливо. Найбільші імпорт-партнери Єгипту - Китай (13 %), Німеччина (8 %), США (5 %), Італія (4 %), Туреччина (4 %) і Саудівська Аравія (4 %).

• Міжнародні зв’язки України з Єгиптом. Українсько-єгипетська співпраця розпочалася в 1992 р. опісля встановлення дипломатичних відносин. Зараз ця співпраця є однією з найбільших серед інших арабських країн - партнерів нашої держави. Так, починаючи з 2008 р. Єгипет перебуває в десятці найбільших імпортерів українських товарів.

Головними експортними послугами з боку України є транспортні. Україна реалізує в Єгипті один із найбільших інвестиційних проектів за кордоном із розвідки й експлуатації родовищ нафти й газу. Також наша країна постачає до Єгипту хімічну продукцію, особливо мінеральні добрива, металовироби, продукцію машинобудування, сировину, спецтехніку.

Перспективними напрямками двостороннього співробітництва є паливно-енергетичний комплекс; участь українських виробників у модернізації і реконструкції промислових об’єктів; сільськогосподарське виробництво зернових і бобових, надання в оренду посівних площ для вирощування пшениці, кукурудзи й інших зернових. Питома частка Єгипту в загальному експорті України становить майже 3 %.

З Єгипту Україна імпортує плоди, горіхи, цедру, овочі, рослини і коренеплоди. Єгипет є одним із найпопулярніших місць закордонного відпочинку громадян України.

ГОЛОВНЕ

Єгипет є найбільшою за кількістю населення, економічним потенціалом, політичним значенням і багатою історичною спадщиною країною Північної Африки.

Перевагою економіко-географічного положення Єгипту є наявність власних великих запасів нафти і природного газу, залізної руди, фосфатів та інших корисних копалин.

Єгипет є найгустонаселенішою країною в арабському світі. Близько 95 % населення зосереджено в радіусі 20 км уздовж долини річки Ніл і її дельти. Величезні райони країни залишаються малонаселеними або безлюдними.

Вагоме значення для економіки країни мають транспортні й туристичні послуги, а також експорт мінеральної сировини і сільськогосподарської продукції.

Основою українсько-єгипетського двостороннього співробітництва є: паливно-енергетичний комплекс; модернізація і реконструкція промислових об’єктів; співробітництво у сфері будівництва річкових портів і дамб; сільськогосподарське виробництво.

ПЕРЕВІРИМО СВОЇ ЗНАННЯ І ВМІННЯ

1. Охарактеризуйте особливості економіко-географічного положення Єгипту.

2. Які чинники визначають місце країни в міжнародному географічному поділі праці?

3. Обґрунтуйте особливості розселення населення країни.

4. Порівняйте особливості розвитку секторів економіки країни. Користуючись картою атласу, визначте види промислової і сільськогосподарської спеціалізації країни, порівняйте їх з іншими країнами субрегіону.

5. Оцініть особливості сучасного стану українсько-єгипетських відносин. Накресліть перспективи цих відносин упродовж найближчого часу.

6. Складіть візитівку Єгипту.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Географія 10 клас Пестушко, Уварова, Довгань (рівень стандарту)", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду

Навігація